Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Muzeum v Lužné zahájilo letošní sezonu

Muzeum v Lužné zahájilo letošní sezonu

17.5.2013 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Depo historických vozidel Českých drah v Lužné u Rakovníka letos poprvé otevřelo své brány v sobotu 27. dubna. O návštěvníky tu nouzi neměli, ačkoli nebyla na programu žádná atrakce v podobě parních jízd. Možná to byla i výhoda. Ne každý se rád prochází tlačenicí, které jsou pro tematická setkání v Lužné pravidlem. Tradiční První parní víkend 11. a 12. května ovšem také nabízel řadu lákadel! Však na něj také přijely stovky zájemců, především rodiny s malými dětmi.

Muzeum v Lužné zahájilo letošní sezonu

První otevřenou sobotu byli k vidění zaměstnanci depa při práci na vozidlech. Třeba Martin Macháček a Václav Peterka, brigádníci a členové sdružení SPPML, leštili směsí nafty a hydraulického oleje parní lokomotivu Buštěhradku, která se tak připravovala k představení na veřejnosti. „Ještě jsme si vzali patronát nad lokomotivou 464.053,“ říkají brigádníci a ukazují na nedaleké stání v rotundě. Řada jiných, už nablýskaných parních lokomotiv hrdě pózovala okolo točny.

Většina prací v Lužné je ale daleko prozaičtějších, i když neméně potřebných. „Protože zima letos trvala dlouho, museli jsme na konci dubna provést v našem muzeu řadu venkovních úprav, které byly teprve vidět o Prvním parním víkendu 11. a 12. května. Nejviditelnější bylo rozšíření výstavní plochy před halou,“ řekl nám Jindřich Rachota, vrchní přednosta Depa historických vozidel. Ještě dodal, že pro První parní víkend se před halu navezly další provozní exponáty z deponií. 

Setkání parních mašinek z dob Rakousko-Uherska

Pracovníci v Lužné chtějí návštěvníky tuto sezonu obohatit zase něčím novým. O plánovaných letošních akcích v depu jsme již informovali v minulém čísle. Připomeňme například Model víkend 14. a 15. září, kdy zde proběhne i setkání motorových legend řady T 478.1 (Bardotky, Zamračené). Největší lákadla a taháky jsou ovšem připravené na 22. a 23. června. To se v Lužné setkají parní lokomotivy z bývalého Rakousko-Uherska. Mašinky dorazí i z Polska, Maďarska a Rakouska.

Návštěvníci budou moci vedle sebe vidět nejmenší lokomotivy řady 310.0 (rakouského označení 97) vedle jiné lokomotivy řady 310, největší rychlíkové lokomotivy bývalých Rakouských státních drah (u nás označené jako řada 375.0), které dorazí z Vídně. Mimochodem, lokálkový Kafemlejnek 310.076, vyrobený ve vídeňském Floridsdorfu roku 1899, se blýská pod břízkami už nyní. Poté, co byl sejmut z pomníku v Českých Budějovicích a opraven, proměnil se z ošuntělého bezdomovce na klenot jakékoli sbírky. 

Dětský koutek s atrakcemi

Do Lužné z nedaleké Lubné vyrazily poslední dubnový víkend i děti turistického kroužku nazvaného Pionýrská skupina. Těm se samozřejmě mašinky v muzeu líbily a podle vlastního vyjádření tu nejsou ani poprvé. Nejvíce je ale lákala lokomotiva Tomáš, jež je spolu s dalšími vozidly-prolézačkami součástí nedávno zřízeného dětského koutku. Jak vidno, v Lužné máte co objevovat, ať jste v jakémkoli věku. 

OTEVÍRACÍ DOBA:

27. 4.–31. 5.       sobota, neděle + svátky
1. 6.–31. 8.         denně mimo pondělí
1. 9.–28. 10.       sobota, neděle + svátky 

Otevřeno je v uvedené dny od 9.30 do 17.00 hodin. Další informace najdete na www.cdmuzeum.cz.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehoděČeské dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě

6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýd­lant nad… »

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika