Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Muzejníci v Lužné oslavili čtvrtstoletí

Muzejníci v Lužné oslavili čtvrtstoletí

19.7.2022 – autor: Vít Čepický

Co začalo před pětadvaceti lety jako snaha nadšenců zachránit bývalou výtopnu v Lužné u Rakovníka, se postupně rozvinulo v největší železniční muzeum v republice. ČD Muzeum výročí oslavilo velkolepě, návštěvníci se během víkendu 11. a 12. června měli možnost svézt zvláštními vlaky a program korunovala přehlídka parních lokomotiv na místní točně. Těch zatopených bylo k vidění hned pět.

Muzejníci v Lužné oslavili čtvrtstoletí

Celý program ovšem odstartoval již páteční večer. Na osvětlených scénách se postupně představily lokomotivy 354.195 Všudybylka, 354.7152 Sedma, 414.096 Heligón, 423.094 Velký bejček a 534.0323 Kremák, o které se starají České dráhy a Klub historie kolejové dopravy.
Zatímco páteční večer patřil převážně fotografům, víkendový program již opanovaly rodiny s dětmi. Užít si mohly každý den čtyři parní jízdy, vždy dvě dopolední a dvě odpolední, které směřovaly do Nového Strašecí, Krupé a Rakovníka. V čele vlaků i na postrcích se postupně vystřídalo všech pět lokomotiv pod párou se dvěma soupravami osobních vagonů, návštěvníci oslav měli možnost svézt se jak lokálkovými „dřeváky“ včetně otevřeného letního vozu, tak populárními vagony Bai.

Defilé lokomotiv na točně
Největší úspěch ale měly komentované přehlídky lokomotiv na točně u výtopny. Ty se během víkendu konaly hned čtyři. Během slavnostních defilé se za doprovodu dobové hudby a komentáře přibližujícího tehdejší reálie dostalo letitým strojům patřičné pozornosti. Dobovou atmosféru podtrhoval i prostor samotné točny a výtopny Buštěhradské dráhy. Společnost nechala areál vybudovat v roce 1871, ve 20. letech 20. století jej přesunula do nynější lokace.
Akci rovněž nadmíru přálo skvělé letní počasí. Pokud navíc dostal některý z návštěvníků pod červnovým sluncem žízeň, mohl svlažit hrdlo pivním speciálem s názvem Matylda, který odkazuje na opravu parní lokomotivy 313.432 se stejnojmennou přezdívkou. Výtěžek z prodeje moku poputuje právě na její opravu. Od konce června by pak měla být Matylda, myšleno samozřejmě pivo, k prodeji i v plechovkách.
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

Pendolino otevírá dveře rychlosti 200 km/h na tuzemské sítiPendolino otevírá dveře rychlosti 200 km/h na tuzemské síti

11.7.2024 - Správa železnic začala v polovině června se zkouškami, jež by měly vést k pilotnímu schválení rychlosti 200 km/h na prvních úsecích české železniční sítě, pokud tedy pomineme zkušební okruh ve Velimi. »

Pantografy čeká poslední měsícPantografy čeká poslední měsíc

9.7.2024 - Velké rozloučení s elektrickými jednotkami řady 460 se sice uskutečnilo už letos v dubnu, poslední provozní nasazení své kariéry však zažívají teprve nyní v souvislosti s rekonstrukcí trati mezi Opavou a Krnovem. »

Hokejový triumf připomíná zlatý Vectron Českých drah Hokejový triumf připomíná zlatý Vectron Českých drah

7.7.2024 - Speciální překvapení nachystaly České dráhy pro fanoušky železnice a hokeje. Na počest světových šampionů ČD polepily lokomotivu Vectron, která se oblékla do mistrovského zlatého nátěru s nápisem „Hoši, děkujem“. »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika