Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Monitory dechu hlídají v Brně životy miminek

Monitory dechu hlídají v Brně životy miminek

14.11.2013 – autor: MARTIN HARÁK

České dráhy již počtvrté podpořily činnost brněnské Nadace Křižovatka. Jejich zástupci společně předali ve středu 16. října na neonatologickém oddělení ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích 17 monitorů dechu pro děti ohrožené syndromem náhlého úmrtí. ČD od roku 2009 zakoupily pro řadu nemocnic již více než 70 těchto monitorů.

Monitory dechu hlídají v Brně životy miminek

Monitory odnárodního dopravce sobrázkem slona Elfíka chrání nyní životy novorozenců ivnejvětší porodnici ve státě, která se nachází právě vbrněnských Bohunicích, ale současně ina Obilním trhu vcentru města. Primář neonatologického oddělení Ivo Borek potvrdil, že jeho pracoviště ročně věnuje péči téměř šesti apůl tisíci novorozenců, zčehož okolo sedmi set dětí bývá takzvaně nezralých. Jde oděti, které mají rizikové kojenecké období, kdy se nevylučují ani poruchy dýchání.

„Tato porucha se vyskytuje především mezi druhým apátým měsícem života amůže vést až kúmrtí. Vkaždém případě vnaší nemocnici máme apnoe monitory Babysense, které diagnostikují bezdeší, amy je používáme uvšech dětí, které nepotřebují intenzivnější péči anemáme je tak hlídány monitory vyšších tříd. Na druhou stranu máme obavu je nemonitorovat vůbec. Proto vítáme Babysense, které pro vytipované případy doporučujeme kvyužití ivdomácí péči, kam některé ztěchto přístrojů na určitou dobu zapůjčujeme,“ vysvětlil použití primář Borek.

Monitory běží nonstop

Národní železniční dopravce zakoupil během čtyř let celkem 73 monitorů dechu zvlastních finančních prostředků, přičemž celkové náklady na nákup činí 211700 korun. „České dráhy pomohly zakoupit apnoe monitory již do nemocnic vJihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově aTřebíči na Vysočině adalší střeží dech miminek na gynekologicko-porodnických klinikách Fakultní nemocnice vOlomouci ataké uApolináře vPraze. Fakultní nemocnice vBrně-Bohunicích je tak další vpořadí. Je nám ctí se podílet na projektu tak důležitém pro zachování lidského života,“ řekla tajemnice generálního ředitele Českých drah Alena Bartoňová, která přístroje předala na neonatologickém oddělení primáři Borkovi.

Doktor Borek vedle upřímného poděkování za cenný dar ještě doplnil, že přístroje pracují vBohunicích nonstop, takže jejich spotřeba je poměrně vysoká, aproto vítá sponzorské dárcovství. „Životnost apnoe monitorů je sice čtyři roky, ale záruční doba od výrobce jsou pouhé dva roky. Pak se musí vyměnit za úplně nové. Je to především zbezpečnostních důvodů. Život azdraví dětí jsou ale unás na prvním místě,“ doplnila vedoucí lékařka Drahomíra Jančářová.

Proti syndromu náhlého úmrtí

Nadace Křižovatka vznikla vroce 1995 aklade si za cíl pomáhat postiženým dětem aspoluobčanům. Velký zájem pak věnuje, jako jediná organizace vČR, právě pomoci dětem ohroženým syndromem náhlého úmrtí. Mezi symptomy nemoci patří zástava dechu dítěte způsobená poruchou centrální nervové soustavy. Děti jsou zdánlivě zdravé, bez potíží, ale náhle umírají ve spánku. Za 18 let své činnosti nadace díky sponzorům předala na 5 tisíc apnoe monitorů na řadě míst vrepublice.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

VUZ získal další kvalifikační pověření VUZ získal další kvalifikační pověření

28.11.2022 - VUZ Slovakia, 100% dceřiná společnost Výzkumného Ústavu Železničního (VUZ), získala další klíčové kvalifikační pověření. Jedná se o „Rozhodnutie o poverení právnickej osoby posudzovaním zhody subsystémov železničného… »

Provoz na IV. koridoru se řídí z nového sálu v CDP Praha Provoz na IV. koridoru se řídí z nového sálu v CDP Praha

22.11.2022 - Pražské Centrální dispečerské pracoviště (CDP) Správy železnic zprovoznilo v budově na Balabence nový dispečerský sál pro obsluhu části 4. tranzitního železničního koridoru. Momentálně slouží k dálkovému ovládání provozu… »

U Račiněvsi vznikla Wintonova alej, sázející přivezly České dráhyU Račiněvsi vznikla Wintonova alej, sázející přivezly České dráhy

20.11.2022 - Na výročí republiky byla v podřipské Račiněvsi vysazena Alej sira Nicholase Wintona. Připomíná člověka, který ve vší skromnosti a neokázalosti dokázal v roce 1939 před zvůlí nacistického režimu zachránit z Československa 669… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika