Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Krásně opravená Bardotka zářila na Tovačovském portálu

Krásně opravená Bardotka zářila na Tovačovském portálu

29.8.2013 – autor: MARTIN HARÁK

O třetím srpnovém víkendu se rozjely zvláštní vlaky na trati z Kojetína do Tovačova. Účastníci tradičního folkového klání s názvem Tovačovský portál, ale i návštěvníci Kojetínských hodů, se mohli projet v místech, kam se běžný cestující jen tak nepodívá. Na Tovačovce totiž obvykle potkáte jen nákladní vlaky. V čele mimořádné vlakové soupravy jela historická motorová lokomotiva řady T 478.1010 zvaná Bardotka, kterou pro tento účel zapůjčil Výzkumný Ústav Železniční.

Krásně opravená Bardotka zářila na Tovačovském portálu

Nádherně opravená Bardotka se na Tovačovce objevila už v pátek 16. srpna. Po bývalé Moravské západní dráze přijela z České Třebové přes Chornice do Prostějova a dále do Kroměříže. Soupravu zvláštního vlaku tvořily ještě tři vozy řady Bt-k v dobovém zeleném nátěru bývalých ČSD. Bardotku sice vlastní Národní technické muzeum, v dlouhodobém pronájmu ji však má Výzkumný Ústav Železniční, který se také postaral o její zásadní opravu. VUZ ji dal k dispozici na Tovačovku po celý víkend zcela zdarma. 

Designérsky a stylově nadčasová lokomotiva

„Jsem rád, když naše firma může pomoci dobré věci, v tomto případě propagaci železniční dopravy na trati, kde je dlouhou dobu zastaven osobní provoz. Řada lidí určitě ocenila nasazení stylové a designérsky nadčasové lokomotivy zvané Bardotka nebo také Zamračená. Jsem přesvědčen, že každá úspěšná firma se vztahem k železnici by měla přispívat k aktivní propagaci železniční dopravy jakýmkoli vhodným způsobem,“ řekl generální ředitel VUZ Antonín Blažek.

Dopravcem a majitelem osobních vozů na akci Tovačovský portál byla společnost České dráhy, která současně zajistila odborný personál. Občanské sdružení Kroměřížská dráha bylo naopak iniciátorem celé akce, zajišťovalo organizaci, propagaci, ale také financování včetně přípravy výstavy k historii tratě v Tovačově. Kromě zvláštních vlaků zajistila Kroměřížská dráha během soboty 17. srpna také provoz historického autobusu Karosa ŠL 11 mezi Boleloucí a vlakovým nádražím v Tovačově, kde autobusové spoje navazovaly na zvláštní vlaky. 

Spolupráce s Kroměřížskou dráhou se osvědčila

„Kořeny spolupráce Českých drah a Kroměřížské dráhy jsou v podstatě symbiózou majitele či provozovatele zajímavých strojů s lidmi, kteří mají nápady, chuť a čas je realizovat a hlavně možnost zajistit jejich financování. Jízdy zvláštních vlaků na Tovačovský portál se konají s vozidly Českých drah a jejich zaměstnanci už několik let,“ říká Martin Šůstal ze sdružení Kroměřížská dráha. Jedním dechem dodává, že podobných aktivit je na Zlínsku více.

„Přestože jsou České dráhy majiteli vozidel, mají s jejich provozem a konáním akcí své náklady, na které v rozpočtu není vždy prostor. A právě tady nastupuje naše sdružení, které potřebné finance dává dohromady. V loňském roce jsme například Českým drahám poskytli na regionální akce 125 tisíc korun, v roce 2010 dokonce o skoro sedmdesát tisíc více. Nelze jednoznačně tvrdit, že by se bez Kroměřížské dráhy tyto akce nekonaly, ale určitě by jich bylo méně a nebyly by možná tak propracované a doplněné doprovodným programem,“ doplňuje Šůstal. 

Železnice, hudba, hodování

Patnáctý ročník Tovačovského portálu začal již v pátek 16. srpna večer, ale hlavní program byl zahájen až v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. Pro potěchu hrály folkové kapely jako KOFE@VLNA, Falešná karta, Šantré, Bezefšeho, Disneyland a řada dalších. Jako host k 15. výročí festivalu vystoupila skupina Ukulele Troublemakers. V neděli 18. srpna pak zvláštní vlaky jezdily hlavně při příležitosti hlavního programu oslav – tradičních Kojetínských hodů. Kojetínské hody, akce s pestrým programem, kdy si přijde na své každá věková skupina, se také tradičně slaví od roku 1999 vždy v polovině srpna. Letos hody vyvrcholily krojovaným průvodem s Ječmínkovou jízdou králů a koncertem slovenské zpěvačky Kristíny.

Provoz na Tovačovce

Vlastní stavba tratě mezi Kojetínem a Tovačovem byla zahájena v dubnu 1894. První vlak, který projel celou trať, se na svou cestu vydal 1. září 1895. Vrcholnou érou provozu na tovačovské trati byla bezesporu 70. a 80. léta minulého století. Na počátku „normalizace“ parní Štokry vystřídaly neméně mohutné přerovské motorové Sergeje, které i s Hektory řady T 458.1 na postrku denně vozily ze Skašova až třicetivozové vlaky se štěrkem. Daní za silné vytížení tratě nákladní dopravou však bylo zastavení osobní dopravy, ke kterému došlo na konci května roku 1981. Po útlumu v devadesátých letech začala po roce 2002 přeprava štěrku rok od roku opět stoupat, až v letech 2006 a 2007 dosáhla maxima, a to díky výstavbě dálnice do Ostravy.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Fotogalerie

Další články této rubriky

Kamery na přejezdu ve Vendryni zachytily téměř 300 přestupkůKamery na přejezdu ve Vendryni zachytily téměř 300 přestupků

23.3.2024 - Od začátku loňského roku funguje kamerový systém na železničním přejezdu ve Vendryni. Do jeho závěru zaznamenal celkem 280 přestupků řidičů; viníci vjeli na koleje v době, kdy spuštěna výstražná signalizace. Následné… »

Ve vlacích ČD lidé nechali přes 18 tisíc předmětůVe vlacích ČD lidé nechali přes 18 tisíc předmětů

21.3.2024 - Obraz, meč nebo sušák na prádlo. I takové předměty cestující zapomněli v uplynulém roce ve vlacích Českých drah. Za celý rok 2023 bylo evidováno 18 640 nalezených předmětů. Celkem 9 463 věcí se podařilo vrátit majitelům,… »

Království železnic spouští prodej vstupenek on-lineKrálovství železnic spouští prodej vstupenek on-line

18.3.2024 - Inflace trápí nás všechny a výjimkou není ani pražské Království železnic, které muselo pro letošní rok upravit ceny směrem vzhůru. Dobrou zprávou je, že díky nově spuštěnému on-line prodeji vstupenek se můžete do… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika