Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Kinematovlak se vydal do čtrnácti měst včetně Polska

Kinematovlak se vydal do čtrnácti měst včetně Polska

29.5.2014 – autor: MARTIN HARÁK

Projekt Kinematovlak jako pojízdné kino na kolejích vznikl v roce 2004 ve spolupráci Českých drah a Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Od prvopočátku si tento projekt kladl za cíl přivážet filmy a pohádky dětem, které se do Zlína na festival nedostanou, a také tam, kde není k dispozici klasické kino. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně ve spolupráci s Českou televizí, Českými drahami a nákladním dopravcem ČD Cargo připravil pro děti mateřských škol a prvních stupňů základních škol již jedenáctý ročník tohoto pojízdného kina na kolejích.

Kinematovlak se vydal do čtrnácti měst včetně Polska

Princ s kouzelníkem

Letošní Kinematovlak opět zdarma nabídl projekce dětských filmů a pohádek pro školky i širokou veřejnost. Postupně zavítá do třinácti českých, resp. moravských měst, a také jednoho polského města. Vlak svoji cestu zahájil ve čtvrtek 15. května dopoledne na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi, aby se postupně vydal přes Jičín, Vrchlabí a Trutnov až do polského Wałbrzychu. Odtud se Kinematovlak 22. května vydal zpět do České republiky do Broumova a Náchoda a dále do Hradce Králové, odkud přes Letohrad zamířil ještě na Hanou a do Otrokovic. Svoji jízdu kino na kolejích tradičně zakončí 3. června ve Zlíně.

Slavnostní zahájení jízdy Kinematovlaku moderoval „pohádkový princ“ Jan Čenský. Následovalo vystoupení profesionálního kouzelníka a iluzionisty Jiřího Hadaše, který patří bezesporu mezi domácí špičku ve svém oboru a mnozí ho jistě znají i z televizních pořadů. Svým živelným vystoupením ohromil několik desítek dětí z mateřských škol v Mladé Boleslavi. Kouzelníkovi úspěšně sekundovaly pohádkové postavičky – klokan Ríša, ovečka, pan Prokouk a nezbytný maskot národního dopravce slon Elfík. 

Z diváka stálý cestující

Podle ředitele pražského Krajského centra osobní dopravy Aloise Kašpara je Kinematovlak užitečnou akcí zacílenou na děti a mládež. „Nenásilnou formou oslovujeme naši cílovou skupinu a zároveň potenciální zákazníky, což jsou právě děti. Ty se vedle kina seznámí i s opravdovou železnicí, neboť řada malých návštěvníků leckdy ve vlaku vůbec neseděla. Když tyto děti, ale i jejich rodiče železnice zaujme, mohou se z nich stát naši buď stálí, nebo příležitostní cestující,“ říká ředitel Kašpar.

Kinematovlak se skládá z bývalého zavazadlového vozu upraveného na pojízdný kinosál, který je vybaven promítací technikou včetně zvuku 5+1. Sedadla jsou stupňovitě uspořádána jako v klasickém kině. Sál je zatemněný, klimatizovaný a jeho kapacita činí 36 míst. Vlak ještě doplnil výstavní vůz, ve kterém si návštěvníci mohli prohlédnout historickou výstavu se železniční tematikou. Navíc byl do soupravy letos zařazen i Vláček Hráček v novém růžovém nátěru. „Pojízdná herna pro děti je velmi oblíbená. Po dvou letech, kdy probíhala její oprava, se opět rozjela v soupravě Kinematovlaku. Letos jsme navíc poprvé zavítali do Polska, kde jsme vzbudili takový zájem, že si polští partneři patrně Kinematovlak občas od nás zapůjčí,“ říká organizátorka projektu za České dráhy Elen Mátéová.     


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

Vlak Lemkin připomněl genociduVlak Lemkin připomněl genocidu

27.5.2023 - České dráhy společně s Centrem studií genocid Terezín a dceřinou společností ČD Cargo zahájily na konci dubna na pražském Masarykově nádraží projekt Vlak Lemkin. Ten byl vypraven u příležitosti 75. výročí přijetí Úmluvy o… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika