Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Kinematovlak se vydal do čtrnácti měst včetně Polska

Kinematovlak se vydal do čtrnácti měst včetně Polska

29.5.2014 – autor: MARTIN HARÁK

Projekt Kinematovlak jako pojízdné kino na kolejích vznikl v roce 2004 ve spolupráci Českých drah a Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Od prvopočátku si tento projekt kladl za cíl přivážet filmy a pohádky dětem, které se do Zlína na festival nedostanou, a také tam, kde není k dispozici klasické kino. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně ve spolupráci s Českou televizí, Českými drahami a nákladním dopravcem ČD Cargo připravil pro děti mateřských škol a prvních stupňů základních škol již jedenáctý ročník tohoto pojízdného kina na kolejích.

Kinematovlak se vydal do čtrnácti měst včetně Polska

Princ s kouzelníkem

Letošní Kinematovlak opět zdarma nabídl projekce dětských filmů a pohádek pro školky i širokou veřejnost. Postupně zavítá do třinácti českých, resp. moravských měst, a také jednoho polského města. Vlak svoji cestu zahájil ve čtvrtek 15. května dopoledne na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi, aby se postupně vydal přes Jičín, Vrchlabí a Trutnov až do polského Wałbrzychu. Odtud se Kinematovlak 22. května vydal zpět do České republiky do Broumova a Náchoda a dále do Hradce Králové, odkud přes Letohrad zamířil ještě na Hanou a do Otrokovic. Svoji jízdu kino na kolejích tradičně zakončí 3. června ve Zlíně.

Slavnostní zahájení jízdy Kinematovlaku moderoval „pohádkový princ“ Jan Čenský. Následovalo vystoupení profesionálního kouzelníka a iluzionisty Jiřího Hadaše, který patří bezesporu mezi domácí špičku ve svém oboru a mnozí ho jistě znají i z televizních pořadů. Svým živelným vystoupením ohromil několik desítek dětí z mateřských škol v Mladé Boleslavi. Kouzelníkovi úspěšně sekundovaly pohádkové postavičky – klokan Ríša, ovečka, pan Prokouk a nezbytný maskot národního dopravce slon Elfík. 

Z diváka stálý cestující

Podle ředitele pražského Krajského centra osobní dopravy Aloise Kašpara je Kinematovlak užitečnou akcí zacílenou na děti a mládež. „Nenásilnou formou oslovujeme naši cílovou skupinu a zároveň potenciální zákazníky, což jsou právě děti. Ty se vedle kina seznámí i s opravdovou železnicí, neboť řada malých návštěvníků leckdy ve vlaku vůbec neseděla. Když tyto děti, ale i jejich rodiče železnice zaujme, mohou se z nich stát naši buď stálí, nebo příležitostní cestující,“ říká ředitel Kašpar.

Kinematovlak se skládá z bývalého zavazadlového vozu upraveného na pojízdný kinosál, který je vybaven promítací technikou včetně zvuku 5+1. Sedadla jsou stupňovitě uspořádána jako v klasickém kině. Sál je zatemněný, klimatizovaný a jeho kapacita činí 36 míst. Vlak ještě doplnil výstavní vůz, ve kterém si návštěvníci mohli prohlédnout historickou výstavu se železniční tematikou. Navíc byl do soupravy letos zařazen i Vláček Hráček v novém růžovém nátěru. „Pojízdná herna pro děti je velmi oblíbená. Po dvou letech, kdy probíhala její oprava, se opět rozjela v soupravě Kinematovlaku. Letos jsme navíc poprvé zavítali do Polska, kde jsme vzbudili takový zájem, že si polští partneři patrně Kinematovlak občas od nás zapůjčí,“ říká organizátorka projektu za České dráhy Elen Mátéová.     


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

Chystá se rekonstrukce trati na HavlíčkobrodskuChystá se rekonstrukce trati na Havlíčkobrodsku

19.4.2024 - Rekonstrukce osmikilometrového úseku železnice mezi Přibyslaví a Pohledem na Havlíčkobrodsku přijde bezmála na 2,8 miliardy korun. Zhotovitelem, jehož vybrala SŽ, je společnost Chládek & Tintěra. Rekonstrukce umožní zvýšit rychlost… »

Historická budova nádraží v Teplicích má původní vzhledHistorická budova nádraží v Teplicích má původní vzhled

16.4.2024 - Správa železnic dokončila rekonstrukci památkově chráněného nádraží v Teplicích. Obnovou prošla fasáda a střecha objektu a také první nástupiště včetně litinového přístřešku. Stavba začala v srpnu 2022, její celkové… »

Startuje další nostalgická sezonaStartuje další nostalgická sezona

14.4.2024 - Nová sezona v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka odstartuje v sobotu 27. dubna, kdy se letos prvně otevřou brány pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na premiérové jízdy na prodlouženém okruhu úzkorozchodné železnice a chybět… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika