Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Jižní expresy čekají příští rok změny

Jižní expresy čekají příští rok změny

27.3.2019 – autor: JOSEF HOLEK

Řazení vlaků na Jižních expresech mířících z Prahy do Českých Budějovic a dále do rakouského Lince dozná od příštího roku změn. České dráhy převezou více kol, nový bude i koncept cateringových služeb. Naopak jízdní řád se příliš měnit nebude. V Rakousku se na tom dohodli zástupci Českých drah s partnerskými ÖBB.

Jižní expresy čekají příští rok změny

České dráhy mají za sebou další kolo jednání s partnerským dopravcem Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) o spolupráci na hraničním přechodu Horní Dvořiště – Summerau. Obě strany budou na jihu Čech spolupracovat dalších deset let. Kromě toho Rakušané potvrdili nasazení nových jednotek Talent3. Setkání se uskutečnilo na konci února v příhraničním Ulrichsbergu. „Odsouhlasili jsme si jízdní řád, který se prakticky měnit nebude. Dále jsme řešili střídání strojvedoucích v Summerau s možností, že by někteří naši strojvedoucí jezdili až do Lince. Problematiku si ale musí vyřešit především na rakouské straně. Konkrétní výsledky zatím neznáme,“ upřesnil Jiří Kafka, ředitel regionálního obchodního centra ČD v Českých Budějovicích.

Na řadu při jednání se dostalo i řazení expresních vlaků. „Za lokomotivu řady 380 budeme řadit bistro vůz řady ARmpee s první třídou, multifunkční řady Bbdgmee s háky pro kola a rampou, oddílový vůz řady Bmz a dva vozy řady Bdpee. Díku tomuto konceptu budeme moci našim cestujícím nabídnout ještě lepší cateringové služby, neboť na Jižních expresech zatím funguje služba ČD Minibar. Naopak sportovcům bude k dispozici až dvaadvacet míst pro kola na hácích,“ sdělil Jiří Kafka. Podle něj je k cestování s bicykly do Rakouska dobré využít jízdenku Vltava-Dunaj Tiket, se kterou si mohou cestující „přibalit“ kolo zdarma. České dráhy na Jižní expresy zatím nasazují vozy řad Aee, Bee a Bdpee.

S řazením do určité míry souvisí i posilování, které je nutné kvůli neustále narůstajícímu počtu cestujících. V současnosti je však možné jen z Prahy do Českých Budějovic. Dále do Rakouska budou moci jezdit stále pouze pětivozové soupravy. V Linci je totiž krátké nástupiště. Tamní správce infrastruktury poukazuje i na vyšší hmotnost šesti a vícevozových souprav. „Problém to je zejména ve špičkách a v hlavní turistické sezoně. Celoročně můžeme o jeden vůz posílit jen expresy Ex 330 v sobotu a Ex 337 v pátek. Pětivozové soupravy musí být zachovány i v případě, že vezou přímý lůžkový vůz do švýcarského Curychu,“ přiblížil komplikace Jiří Kafka.

Vozbu osobních vlaků budou nadále zajišťovat ÖBB netrakčními elektrickými jednotky CityShuttle s vozy řad Bmpz, Bmpz-s a lokomotivou řady 1116. Rakušané potvrdili, že od prosince 2022 by měly být CityShuttly nahrazeny modernějšími jednotkami Bombardier Talent3. „Spolupráce s Českými dráhami je výtečná. Od otevření hranic spolupracujeme na řadě projektů. Tak mohl být podstatně zlepšen jízdní řád, kvalita vozidel a rovněž tarifní nabídka. Rovněž jsme například společně vytvořili atraktivní jízdenku Vltava-Dunaj Tiket proto, aby čeští turisté mohli za příznivých finančních podmínek navštívit Rakousko a naopak,“ uzavřel Paul Sonnleitner, regionální manažer ÖBB pro regionální dopravu v Horním Rakousku.


Průměrné hodnocení (14 hlasů): 4.64

Další články této rubriky

České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehoděČeské dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě

6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýd­lant nad… »

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika