Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / InterPanter se stal hvězdou výstavy v Lysé nad Labem

InterPanter se stal hvězdou výstavy v Lysé nad Labem

2.12.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Příjezd nové rychlíkové jednotky InterPanter patřil k hlavním tahákům tradiční podzimní výstavy KOLA 2015, kterou opět hostila Lysá nad Labem. Horká novinka ve vozidlovém parku Českých drah dorazila v pátek 13. listopadu z Prahy jako zvláštní vlak a přijeli s ní i studenti pražských dopravních škol. Na akci se předvedla i vozidla KŽC a přítomní se mohli seznámit s aktuálním stavem projektu tzv. Všejanské spojky.

InterPanter se stal hvězdou výstavy v Lysé nad Labem

Největší pozornosti se zaslouženě těšila nová jednotka InterPanter, kterou si mohli u prvního nástupiště prohlížet po celý den. Přijela i modernizovaná motorová jednotka 913+813.110, již představil za výrobce ŽOS Zvolen generální ředitel Ladislav Poór. Bude se zkoušet pro provoz na lince Praha – Čakovice. Hosté, mezi nimiž byli náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký či generální ředitel SŽDC Pavel Surý, navštívili i dopravní kancelář. Seznámili se se systémem automatického stavění vlakových cest firmy AŽD Praha, který je tu ve zkušebním provozu. ČD zastupoval ředitel odboru obchodu osobní dopravy Jiří Ješeta.

Modernizace trati umožní přímé spojení s Prahou

Po slavnostním zahájení expozice na stále se rozvíjejícím výstavišti v sousedství železniční stanice následovalo představení nedávno modernizované a elektrizované trati Lysá n. L. – Milovice. Po přejezdu pravidelným osobním vlakem do Milovic hosty přivítal starosta města Milan Pour, který představil záměr města – vybudování terminálu osobní dopravy včetně parkoviště P+R. Následoval transfer na přistávací plochu bývalého vojenského letiště Boží Dar, kde účastníci vyslechli první část projektů na využití někdejšího výcvikového prostoru a vybudování Všejanské spojky. Ta by významně zrychlila spojení Mladé Boleslavi, Turnova i Liberce s Prahou.

Podobná prezentační akce se tu odehrála už před dvěma lety. Do té doby experti zpracovali celkem deset studií proveditelnosti. Po obměně vedení ministerstva většina putovala k ledu a firma IKP dopracovala v pořadí už jedenáctou studii, u níž ovšem nevyšla ekonomická efektivnost. „Je to jeden z projektů, který by měl mít jednoduchou cestu,“ vyjádřil podporu investici Pavel Surý.

Po uskutečnění projektu volají i někteří starostové. Argumentují především tím, že v údolí Jizery chybí kvalitní železnice. Někteří jsou naopak obezřetní a tvrdí, že obcím to nepřináší nic pozitivního a musejí respektovat ochranné stavební pásmo. A opatrní jsou i ke společnosti Letiště Milovice, které slovy předsedy představenstva Jindřicha Kubíka chce zájmové území přeměnit na vědeckotechnologický park. „Máme dost peněz i na tyto projekty,“ překvapil Kubík. Spojku prý není problém financovat, ale nejprve chce vyjasnění vztahů k území. To patří Středočeskému kraji a právo s ním smluvně nakládat má firma Mladá RP. Diskuse se protáhla tak, že účastníkům ujel protokolární vlak zpět. Neujede vlak i plánům na léta odkládanou výstavbu spojovací trati?


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

ČD opět uspěly v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023ČD opět uspěly v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023

6.12.2023 - České dráhy po roce opět zvítězily v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023, a to v kategorii Poskytovatel dopravních služeb. Dopravce tak obhájil loňské vítězství a celkově už v této anketě posbíral šest cen. ČD zvítězily… »

V Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanterV Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanter

5.12.2023 - České dráhy od společnosti Škoda Group převzaly a uvedly do pravidelného provozu již osmý vlak RegioPanter řady 640.2. Nová jednotka určená pro tratě Olomouckého kraje nese označení 640.214. Poprvé jednotka vyjela 15. listopadu… »

Vectrony zamířily na západ Čech a na MoravuPřevzali jsme letošní devátý a desátý Vectron

4.12.2023 - České dráhy v říjnu převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vec­tron od leasingové společnosti RSL. Letos už zbývají dodat poslední dva plánované stroje. Jejich předání je plánované na prosinec. V roce 2024 poskytne společnost… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika