Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Hana Eliášová: Pomohla s financemi na obnovu vozů

Hana Eliášová: Pomohla s financemi na obnovu vozů

28.7.2016 – autor: PETR SLONEK

Další ženou reprezentující České dráhy v programu Britské obchodní komory Equilibrium 2016 je Hana Eliášová, vedoucí oddělení financování společnosti a zástupkyně ředitele odboru ekonomiky pro oblast financování. Na GŘ ČD přišla před sedmi lety.

Hana Eliášová: Pomohla s financemi na obnovu vozů

Předtím pracovala na ČEZ, kam nastoupila hned po ukončení studia na VŠE v Praze a postupně se tam vypracovala do manažerských pozic.  Na základě získaného stipendia od British Council absolvovala roční celodenní studium na University of Strathclyde v Glasgowě a obdržela titul MSc in Finance.

„Hlavním důvodem, proč jsem nastoupila na České dráhy, byla skutečnost, že jsem mohla pomoci s obstaráním velkého objemu externího financování na modernizaci a obnovu kolejových vozidel.  Měla jsem bohaté zkušenosti z  předchozího působiště, protože ČEZ byl první společností ve východní a střední Evropě, jíž se po listopadu 1989 podařilo získat mezinárodní ratingové hodnocení a začala vydávat dluhopisy na evropských a amerických trzích. Já měla příležitost být součástí týmu, který vše připravoval,“ vysvětlila Hana Eliášová.

Na ČD zůstala i po úspěšném ratingu

Po úspěšném získání ratingového hodnocení pro České dráhy v roce 2011 od mezinárodní ratingové agentury Moody´s a po vydání první emise pětiletých dluhopisů kotovaných na burze v Lucemburku v celkové výši 300 mil. eur (tzv. eurobondy) se rozhodla zůstat a pokračovat v této práci. Má na starosti navrhování optimální strategie pro obstarání nových externích finančních zdrojů (krátkodobých i dlouhodobých), ratingové hodnocení a výběr vhodných dluhových instrumentů v návaznosti na podnikatelský plán, prognózu cash-flow a aktuální potřeby.

Za jejího působení se Českým drahám podařilo založit směnečný program, v jehož rámci je možné vydat směnky až do maximálního objemu 11 miliard korun, uskutečnit dvě tuzemské emise dluhopisů v korunách, tři mezinárodní emise eurobondů v eurech. Mezi nedávné úspěchy patří především zvýšení ratingového hodnocení od agentury Moody´s na Baa2 se stabilním výhledem, což mělo velmi pozitivní vliv na dosažení výhodných cenových podmínek u třetí eurové emise eurobondů vydané v letošním květnu.

Účast v projektu předčila očekávání

A co očekává od programu Equilibrium? „Vnímám program Equilibrium jako platformu, kde se setkávají lidé z různých profesí, různých firem a různých názorů. Už jsem něco podobného zažila při studiu ve Velké Británii, kde mezi mými spolužáky byli studenti z EU, ale i z Dominikánské republiky, Ugandy, Japonska, Saudské Arábie a ostatních zemí. Tato setkání mě vždy obohatila. Chtěla jsem proto zjistit, zda něco takového zažiji i tady,“ řekla Eliášová. Ukázalo se, že účast v programu Equilibrium její očekávání předčilo. „Mým mentorem je Vít Vážan, finanční ředitel v Českých Radiokomunikacích, s kterým si od prvního setkání velmi rozumím. Díky němu získávám nestranný náhled na možnosti mého karierního růstu. Oceňuji především jeho velkou otevřenost, se kterou se mnou sdílí své zkušenosti, které získal on sám. Chtěla bych také poděkovat předsedovi představenstva ČD Pavlu Krtkovi, který inicioval zapojení Českých drah do tohoto programu, když rozhodl podpořit vyšší účast žen ve vysokých manažerských pozicích na ČD,“ uvedla Eliášová.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

Vlak Lemkin připomněl genociduVlak Lemkin připomněl genocidu

27.5.2023 - České dráhy společně s Centrem studií genocid Terezín a dceřinou společností ČD Cargo zahájily na konci dubna na pražském Masarykově nádraží projekt Vlak Lemkin. Ten byl vypraven u příležitosti 75. výročí přijetí Úmluvy o… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika