Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Hana Eliášová: Pomohla s financemi na obnovu vozů

Hana Eliášová: Pomohla s financemi na obnovu vozů

28.7.2016 – autor: PETR SLONEK

Další ženou reprezentující České dráhy v programu Britské obchodní komory Equilibrium 2016 je Hana Eliášová, vedoucí oddělení financování společnosti a zástupkyně ředitele odboru ekonomiky pro oblast financování. Na GŘ ČD přišla před sedmi lety.

Hana Eliášová: Pomohla s financemi na obnovu vozů

Předtím pracovala na ČEZ, kam nastoupila hned po ukončení studia na VŠE v Praze a postupně se tam vypracovala do manažerských pozic.  Na základě získaného stipendia od British Council absolvovala roční celodenní studium na University of Strathclyde v Glasgowě a obdržela titul MSc in Finance.

„Hlavním důvodem, proč jsem nastoupila na České dráhy, byla skutečnost, že jsem mohla pomoci s obstaráním velkého objemu externího financování na modernizaci a obnovu kolejových vozidel.  Měla jsem bohaté zkušenosti z  předchozího působiště, protože ČEZ byl první společností ve východní a střední Evropě, jíž se po listopadu 1989 podařilo získat mezinárodní ratingové hodnocení a začala vydávat dluhopisy na evropských a amerických trzích. Já měla příležitost být součástí týmu, který vše připravoval,“ vysvětlila Hana Eliášová.

Na ČD zůstala i po úspěšném ratingu

Po úspěšném získání ratingového hodnocení pro České dráhy v roce 2011 od mezinárodní ratingové agentury Moody´s a po vydání první emise pětiletých dluhopisů kotovaných na burze v Lucemburku v celkové výši 300 mil. eur (tzv. eurobondy) se rozhodla zůstat a pokračovat v této práci. Má na starosti navrhování optimální strategie pro obstarání nových externích finančních zdrojů (krátkodobých i dlouhodobých), ratingové hodnocení a výběr vhodných dluhových instrumentů v návaznosti na podnikatelský plán, prognózu cash-flow a aktuální potřeby.

Za jejího působení se Českým drahám podařilo založit směnečný program, v jehož rámci je možné vydat směnky až do maximálního objemu 11 miliard korun, uskutečnit dvě tuzemské emise dluhopisů v korunách, tři mezinárodní emise eurobondů v eurech. Mezi nedávné úspěchy patří především zvýšení ratingového hodnocení od agentury Moody´s na Baa2 se stabilním výhledem, což mělo velmi pozitivní vliv na dosažení výhodných cenových podmínek u třetí eurové emise eurobondů vydané v letošním květnu.

Účast v projektu předčila očekávání

A co očekává od programu Equilibrium? „Vnímám program Equilibrium jako platformu, kde se setkávají lidé z různých profesí, různých firem a různých názorů. Už jsem něco podobného zažila při studiu ve Velké Británii, kde mezi mými spolužáky byli studenti z EU, ale i z Dominikánské republiky, Ugandy, Japonska, Saudské Arábie a ostatních zemí. Tato setkání mě vždy obohatila. Chtěla jsem proto zjistit, zda něco takového zažiji i tady,“ řekla Eliášová. Ukázalo se, že účast v programu Equilibrium její očekávání předčilo. „Mým mentorem je Vít Vážan, finanční ředitel v Českých Radiokomunikacích, s kterým si od prvního setkání velmi rozumím. Díky němu získávám nestranný náhled na možnosti mého karierního růstu. Oceňuji především jeho velkou otevřenost, se kterou se mnou sdílí své zkušenosti, které získal on sám. Chtěla bych také poděkovat předsedovi představenstva ČD Pavlu Krtkovi, který inicioval zapojení Českých drah do tohoto programu, když rozhodl podpořit vyšší účast žen ve vysokých manažerských pozicích na ČD,“ uvedla Eliášová.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 2.33

Další články této rubriky

Na fotbalové EURO 2024 pohodlně vlakemNa fotbalové EURO 2024 pohodlně vlakem

26.5.2024 - Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se nezadržitelně blíží a mnozí fanoušci začínají plánovat, jak se dopraví na zápasy konané v celkem deseti německých městech. Pohodlnou a zároveň ekologickou variantu přepravy nabízejí… »

České dráhy zahájily soutěžní dialog na nové moderní sídloČeské dráhy zahájily soutěžní dialog na nové moderní sídlo

20.5.2024 - České dráhy zahájily soutěžní dialog na nové sídlo Skupiny ČD v Praze. Administrativní a provozní zaměstnanci ČD jsou nyní rozmístěni v několika budovách v Praze, společnost proto hledá velký administrativní komplex s kapacitou… »

Cestování do Německa během léta s povinnými místenkamiCestování do Německa během léta s povinnými místenkami

19.5.2024 - Mezistátní vlaky EC mezi ČR a Německem na lince z Prahy přes Drážďany a Berlín do Hamburku a dalších severoněmeckých měst bude od 1. června do 1. září 2024 možné použít jen s povinnou místenkou. Dočasnou změnu zavádí… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika