Železničář / Zpravodajství / ČD se připravují na výjezd InterJetů
ČD se připravují na výjezd InterJetů
24.11.2021 – autor: JOSEF HOLEK
Zaměstnanci Českých drah jsou postupně proškolováni na provoz deseti pětivozových souprav InterJet. ČD školení připravily spolu s konsorciem výrobců Siemens Mobility a Škoda Transportation. InterJety budou na rychlíky Krušnohor a Západní expresy mířící z Prahy do Chebu nasazeny se začátkem platnosti nového jízdního řádu.

ČD se připravují na zahájení provozudeseti pětivozových souprav označených jako InterJet. Nyní podstupují provozní zaměstnanci školení konsorciem výrobců vozů Siemens Mobility a Škoda Transportation. InterJety se v polovině prosince objeví na linkách z Prahy do Chebu, tedy na rychlících Krušnohor mířících na západ Čech přes Ústí nad Labem, i Západních expresech jezdících přes Plzeň.
Zaměstnanci se postupně školí v chebském depu, kde je pro ně přistavená jedna kompletní souprava. „Proškolováni jsou supervizoři, kontroloři vozby a vedoucí technici. Ti pak dále proškolí ostatní provozní zaměstnance – vlakvedoucí či strojvedoucí,“ zmínil harmonogram Stanislav Novák z plzeňského RPP Oblastního ředitelství osobní dopravy Západ ČD. Školení vedoucích pracovníků skončlo na začátku listopadu, kdy byli proškoleni i zaměstnanci střediska údržby z Chebu. Na předání zkušeností pak měli více než měsíc.
Zavalili je dotazy
Provozní školení bylo rozděleno do dvou dnů, přičemž první den je zaměřen na teorii v podání výrobců, druhý den na praxi přímo v soupravě. „InterJety jsou krok dopředu. Cestující po nových vozech často volají, jsou i naším trumfem v konkurenčním prostředí. Řekl bych, že ovládaní je vcelku jednoduché, pokud se ho čety naučí, nenastane problém,“ zhodnotil supervizor Roman Milák.
Vlakové čety budou z Prahy, Plzně, Chebu, Mostu a Ústí nad Labem. Zaměstnanci si na přednášející připravili i řadu dotazů. „Až z toho byli školitelé překvapení. Zájem našich kolegů o nové vozy je enormní. Provozní zaměstnanci vědí, jaké problémy mívají, a rádi by je uměli vyřešit,“ uvedl Stanislav Novák. Například vlakové čety musí umět ovládat základní funkce vozů, tedy osvětlení, topení a klimatizaci, ovládaní dveří a plošiny pro osoby se sníženou schopností pohybu. „Celý vůz musí dokázat ovládat tak, aby v případě problému uměli situaci vyřešit hned a nemuselo se čekat na odstavení. Každý zaměstnanec navíc kromě proškolení dostane velmi jednoduchý manuál,“ doplnil Novák.
Moderní prvky výbavy
Pokud na situaci přece jen vlakvedoucí nestačí, musí nastoupit specialista z depa. Práci ale výrazně urychlí vlastní diagnostika. Dokáže chybu popsat, včetně například umístění, a to pro každý vůz zvlášť. „Vlakové čety tedy budou pracovat jen s ovladači, do vlastního zařízení nebudou mít přístup. Tam budou moci jen správkaři. Jejich školení také bylo delší a podrobnější,“ vysvětlil Stanislav Novák.
Další články této rubriky
České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě
6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýdlant nad… »
ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři
4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »
Klub dopravní historie oslavil 20. výročí
28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »