Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Blíží se Den železnice, svátek letos hostí Hradec Králové

Blíží se Den železnice, svátek letos hostí Hradec Králové

26.8.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Hradec Králové se v sobotu 26. září promění v železniční město. Právě tady totiž letos zakotví každoroční hlavní svátek tuzemské dráhy. Připomene bohatou historii tohoto druhu dopravy na našem území. Těšit se tak opět můžete na pestrý doprovodný program.

Blíží se Den železnice, svátek letos hostí Hradec Králové

Podobně jako v letech minulých se na Dni železnice v harmonii protnou tři světy. Svět historie, svět zábavy a svět změny naleznou své místo v různých částech železniční stanice a oddech a poučení tu najdou dospělí i děti. Více napoví plánek, ale prozradíme, že většinu moderních vystavených vozidel organizátoři soustředí u nástupiště 1a. Výstava k dvojitému výročí Jana Pernera se odehraje na panelech ve vestibulu a většina atrakcí a část výstavy vozidel bude připravena v depu. K němu se veřejnost dostane po lávce anebo kyvadlovými vlaky jezdícími v pravidelných intervalech tvořenými motorovou jednotkou řady 844 (dvakrát za hodinu v obou směrech). Třetí nástupiště má být vyhrazeno pro historické vlaky a „pendly“ do depa.

Na nejmenší čekají hry a soutěže

Hlavně do světa zábavy zamíří rodiny s dětmi. Pro nejmenší budou připraveny hry a soutěže, dětské divadlo, Vláček hráček, kreativní stany, skákací hrad a projekce v kinematovlaku. Vítanou atrakcí se nepochybně stanou jízdy na historických drezínách, které se uskuteční rovněž v prostoru lokomotivního depa. Do Hradce Králové zavítají také železniční modeláři s kolejištěm ve vagoně. Rodiče mohou pro změnu zamířit do velkého pivního stanu. I na několika místech depa budou k dispozici další možnosti občerstvení.

Historie pro tatínky

Zvídaví otcové jistě zabloudí do světa historie. Jeho nosným prvkem budou samozřejmě vystavená dobová kolejová vozidla – od salonních vozů Masaryk a Husák až po historická hnací vozidla. Zástupkyně parní trakce z parku DHV Lužná a VUZ, kterých by mělo dorazit osm (namátkou 475.179, 556.0506 a třeba T 466.0007), navodí stylový kolorit dob tak jako před lety. Dýmající parní krasavice by měly vyjet s dvanácti zvláštními vlaky na většinu okolních tratí tak, jak to dovolí výlukové práce (například velmi omezené možnosti jsou ve směru do Pardubic). K vidění budou i historické stroje novějších trakcí. Zapomenout nelze ani na tak trochu utajené místo. Své brány otevře expozice návěstní a sdělovací techniky v objektu společnosti Signalmont v Kydlinovské ulici a návštěvníky z Hradce Králové hl. n. sem přiveze kyvadlový vlak tvořený Regionovou.

Přijede také InterPanter

Svět změny by měl nalákat všechny generace a v duchu nové kampaně národního dopravce, která zde fakticky bude startovat, ukázat České dráhy jako moderního národního dopravce. Na národním Dni železnice by se rovněž měla odehrát premiéra TV spotu k nové reklamní kampani ČD.

Nejmodernější vozidlový park tu na výstavě bude reprezentovat místní RegioPanter i nový InterPanter, RegioShark i RegioSpider, lokomotiva řady 380 a nově modernizovaný vůz 1. třídy pro linku do Hamburku. U 1a nástupiště spočine i netrakční jednotka ČD railjet, jež by měla dorazit coby protokolární vlak. Odjezd rj z Prahy hl. n. v 8.08, odjezd zpět z Hradce Králové v 16.55. Veřejnosti se vzhledem k očekávanému velkému zájmu doporučuje rezervovat si místo. Nebude chybět překvapení a připraven je i atraktivní večerní program.

Každopádně si už nyní zaškrtněte v kalendáři sobotu 26. září od 10 hodin.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

Vyjel jubilejní 800. Mattoni expressVyjel jubilejní 800. Mattoni express

15.2.2024 - Ze stanice Vojkovice nad Ohří se 16. ledna odpoledne vydal na cestu jubilejní 800. Mattoni express, kterým ČD Cargo ve spolupráci s dopravcem Railsystém zajišťuje přepravu nealkoholických nápojů společnosti Mattoni 1873 z Kyselky do… »

České dráhy zavádějí nové sdílené aplikace IN 100České dráhy zavádějí nové sdílené aplikace IN 100

14.2.2024 - Největší český železniční dopravce přichází s novými variantami síťových jízdenek IN 100, které je možné použít ve vlacích ČD po celé republice. České dráhy zavádí novou aplikaci Sdílená IN 100, která umožní cestovat… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika