Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Blíží se Den železnice, svátek letos hostí Hradec Králové

Blíží se Den železnice, svátek letos hostí Hradec Králové

26.8.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Hradec Králové se v sobotu 26. září promění v železniční město. Právě tady totiž letos zakotví každoroční hlavní svátek tuzemské dráhy. Připomene bohatou historii tohoto druhu dopravy na našem území. Těšit se tak opět můžete na pestrý doprovodný program.

Blíží se Den železnice, svátek letos hostí Hradec Králové

Podobně jako v letech minulých se na Dni železnice v harmonii protnou tři světy. Svět historie, svět zábavy a svět změny naleznou své místo v různých částech železniční stanice a oddech a poučení tu najdou dospělí i děti. Více napoví plánek, ale prozradíme, že většinu moderních vystavených vozidel organizátoři soustředí u nástupiště 1a. Výstava k dvojitému výročí Jana Pernera se odehraje na panelech ve vestibulu a většina atrakcí a část výstavy vozidel bude připravena v depu. K němu se veřejnost dostane po lávce anebo kyvadlovými vlaky jezdícími v pravidelných intervalech tvořenými motorovou jednotkou řady 844 (dvakrát za hodinu v obou směrech). Třetí nástupiště má být vyhrazeno pro historické vlaky a „pendly“ do depa.

Na nejmenší čekají hry a soutěže

Hlavně do světa zábavy zamíří rodiny s dětmi. Pro nejmenší budou připraveny hry a soutěže, dětské divadlo, Vláček hráček, kreativní stany, skákací hrad a projekce v kinematovlaku. Vítanou atrakcí se nepochybně stanou jízdy na historických drezínách, které se uskuteční rovněž v prostoru lokomotivního depa. Do Hradce Králové zavítají také železniční modeláři s kolejištěm ve vagoně. Rodiče mohou pro změnu zamířit do velkého pivního stanu. I na několika místech depa budou k dispozici další možnosti občerstvení.

Historie pro tatínky

Zvídaví otcové jistě zabloudí do světa historie. Jeho nosným prvkem budou samozřejmě vystavená dobová kolejová vozidla – od salonních vozů Masaryk a Husák až po historická hnací vozidla. Zástupkyně parní trakce z parku DHV Lužná a VUZ, kterých by mělo dorazit osm (namátkou 475.179, 556.0506 a třeba T 466.0007), navodí stylový kolorit dob tak jako před lety. Dýmající parní krasavice by měly vyjet s dvanácti zvláštními vlaky na většinu okolních tratí tak, jak to dovolí výlukové práce (například velmi omezené možnosti jsou ve směru do Pardubic). K vidění budou i historické stroje novějších trakcí. Zapomenout nelze ani na tak trochu utajené místo. Své brány otevře expozice návěstní a sdělovací techniky v objektu společnosti Signalmont v Kydlinovské ulici a návštěvníky z Hradce Králové hl. n. sem přiveze kyvadlový vlak tvořený Regionovou.

Přijede také InterPanter

Svět změny by měl nalákat všechny generace a v duchu nové kampaně národního dopravce, která zde fakticky bude startovat, ukázat České dráhy jako moderního národního dopravce. Na národním Dni železnice by se rovněž měla odehrát premiéra TV spotu k nové reklamní kampani ČD.

Nejmodernější vozidlový park tu na výstavě bude reprezentovat místní RegioPanter i nový InterPanter, RegioShark i RegioSpider, lokomotiva řady 380 a nově modernizovaný vůz 1. třídy pro linku do Hamburku. U 1a nástupiště spočine i netrakční jednotka ČD railjet, jež by měla dorazit coby protokolární vlak. Odjezd rj z Prahy hl. n. v 8.08, odjezd zpět z Hradce Králové v 16.55. Veřejnosti se vzhledem k očekávanému velkému zájmu doporučuje rezervovat si místo. Nebude chybět překvapení a připraven je i atraktivní večerní program.

Každopádně si už nyní zaškrtněte v kalendáři sobotu 26. září od 10 hodin.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

Budoucí železničáři úspěšně absolvovali zkoušky dospělostiBudoucí železničáři úspěšně absolvovali zkoušky dospělosti

14.6.2024 - Studenti oboru Provoz a ekonomika dopravy SŠES Praha 10 absolvovali 14. května praktické maturitní zkoušky, přičemž jedna z částí se konala i v prostorech OCÚ Střed ve Vršovicích. Žáci znalosti předvedli na čtveřici hnacích… »

Lužná plnohodnotně rozjela novou parní sezonuLužná plnohodnotně rozjela novou parní sezonu

12.6.2024 - O víkendu 11. a 12. května se v Lužné u Rakovníka uskutečnil letošní první parní víkend. Po oba dny se konalo tradiční komentované představení nejzajímavějších strojů na tamější točně. »

Do Polska pohodlně vlaky Českých drah Do Polska pohodlně vlaky Českých drah

11.6.2024 - Podle statistik je Polsko jednou z nejvíce navštěvovaných zemí v Evropě. A těší se zájmu i u českých turistů, jejichž počty rekordně rostou i letos. Polsko nabízí kromě příznivé cenové hladiny i vysokou úroveň služeb,… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika