Železničář / Zahraničí / V Polsku budují nové tratě a letištní terminál
V Polsku budují nové tratě a letištní terminál
8.10.2020 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ
V sousedním Polsku začala vznikat nová významná evropská letecká křižovatka pro navazující či začínající lety do většiny částí Asie. Stavba velkého letiště nedaleko polské metropole Varšavy zároveň zajistí komfortní dostupnost na letiště ze všech oblastí Polska prostřednictvím vysokorychlostních vlaků. Práce se rozeběhly teprve nedávno.
Projekt, který se nazývá Centralny Port Komunikacyjny (CPK), volně přeloženo jako Ústřední dopravní terminál, počítá jak se železniční, tak i leteckou dopravou. Součástí projektu CPK bude nejen obří letiště v blízkosti Varšavy, ale také celá řada nových železničních tratí, respektive jejich přestavba na vysokorychlostní parametry za celkem 20,5 miliardy eur. Na zásadní investice čekají polské tratě již dlouho. Základ současné železniční sítě vznikl jako ve většině evropských zemí již v 19. století. Dnešní polské území bylo rozděleno mezi Prusko, Rusko a Rakousko-Uhersko, které si své sítě tvořily podle svých zvyklostí. Ty jsou už však dávno překonané a neodpovídají současným požadavkům země. Plány na přestavbu této sítě tak mají i jistou politickou symboliku.
Dostupnost pro všechny regiony
Projekt CPK představuje propojení všech důležitých míst v Polsku rychlou železniční dopravou s přihlédnutím k současným dopravním požadavkům státu. Základním výchozím bodem by se měl stát právě Ústřední dopravní terminál s velkým letištěm u Varšavy.
Modernizované nebo nové tratě napojí na zmiňované letiště všechna polská vojvodství včetně přilehlého hlavního města a samozřejmě zrychlí spojení vysokorychlostními vlaky. Poláci počítají i se zrychlením provozu do sousedních zemí, a tak například trasu z Varšavy do Ostravy nově vlaky ujedou za pouhé dvě hodiny a patnáct minut, čímž se ušetří až dvě hodiny čistého času. Z Varšavy do Prahy pak cesta potrvá namísto osmi hodin něco málo přes čtyři hodiny a spojení má být zajištěno každé dvě hodiny. Délka nově postavených polských tratí dosáhne 1 600 kilometrů a zhruba 2 400 kilometrů stávajících tratí se modernizuje na vyšší rychlosti. Moderní tratě mají sloužit jak vysokorychlostním jednotkám, tak i standardním rychlíkům či nákladní dopravě. Předpokládá se běžné využívání rychlosti 250 km/h s výhledovou možností zvýšení až na 350 km/h.
„Letištní projekt“ CPK, který je výchozím bodem rozvoje železniční sítě pro celé Polsko, přináší především jiné pohledy na fungování osobní železniční dopravy, než tomu bylo doposud. Na nové polské síti, jež bude upravována a budována podle zásad taktového jízdního řádu, vyroste nespočet nových přestupních uzlů. Spolu s německým a českým taktem vznikne provázaná železniční síť s pravidelnými intervaly od východních hranic Polska až do Beneluxu, Rakouska či Švýcarska s přesahy až do Francie či Itálie. EuroTakt se rozšíří, a podpoří se tak myšlenka rozvoje systémové dopravy v zemích Evropské unie. Vzorem pro Polsko se stal jak švýcarský projekt Bahn 2000, tak i připravovaný německý Deutschlandtakt. (Zdroj: Eisenbahn Revue)
Další články této rubriky
RS Lease rozšíří svou flotilu až o 65 lokomotiv Siemens Vectron
27.11.2024 - Pronajímatel železničních vozidel na Slovensku Rolling Stock Lease podepsal se společností Siemens Mobility rámcovou smlouvu na dodávku až 65 lokomotiv Vectron. Dohoda zahrnuje rychlé dodání 30 vozidel Vectron MS a opci na nákup… »
Nizozemsko čeká velká změna jízdních řádů
19.11.2024 - Nizozemské dráhy NS představily veřejnosti plánovaný jízdní řád pro rok 2025. Jde o největší změnu v železničním provozu v zemi za poslední roky. V nabídce přibude 1 600 vlaků týdně a na mnoha linkách se zavádí zkrácený… »
Deutsche Bahn chystá více ICE Sprinterů i přímých spojů
12.11.2024 - Od nového jízdního řádu pro rok 2025 nabídnou Deutsche Bahn cestujícím více mezinárodních spojů. Dopravce zavede například spojení Mnichova a Amsterodamu prostřednictvím nové přímé linky. Navýší se také počet vlaků ICE… »