Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Ukrajina s Rumunskem obnovily železniční hraniční přechod

Ukrajina s Rumunskem obnovily železniční hraniční přechod

30.3.2023 – autor: VÍT ČEPICKÝ

Znovuvybudování přeshraničního železničního spojení bývá velkou událostí kdekoliv v Evropě. Trať mezi ukrajinským Rachovem a rumunským Valea Vișeului byla bez provozu dlouhých sedmnáct let, nyní se však stane vítanou alternativní spojnicí pro zemi bezdůvodně napadenou Ruskem s Evropskou unií. Kromě nákladní dopravy jsou zde zpočátku zavedeny také dva páry osobních vlaků denně, přestup kvůli změně rozchodu je prováděn ve Valea Vișeului.

Ukrajina s Rumunskem obnovily železniční hraniční přechod

Rekonstrukce dvacetikilometrového neprovozovaného úseku na ukrajinské straně se odehrála již v létě 2022, poté se další čtyři měsíce čekalo na zprovoznění části trati na rumunském území. Na trase jsou provozovány moderní tříčlánkové dieselové jednotky DPKr-3 (Dizel-Poizd Kryukovsky, Type3), ve Valea Vișeului cestující přestupují na rumunské soupravy ve směru Kluž a Bukurešť. Jak uvedl šéf ukrajinských drah Ukrzaliznycja Alexander Kamyshin, po válce by se trať mohla stát vítanou turistickou spojnicí, která by rumunské návštěvníky dovezla do Karpat a oblíbených ukrajinských lyžařských středisek Drahobrat a Bukovel nacházejících se v blízkosti železniční tratě. V budoucnu má tato dráha sloužit rovněž tranzitnímu spojení Ukrajiny přes Rumunsko, jež objede Karpaty.
Po dlouhých 30 letech se navíc podařilo dokončit trať z ukrajinského Chyrova do Niżankowice (hraniční přechod směr Przemyśl) a trať Chyrów - Starżawa. Zrekonstruován byl i úsek z Chyrowa do Samboru. Práce na polské straně začaly loni v létě, nyní byla obnovena i ukrajinská část spojení. Aktuálně ale bude mít největší význam nákladní propojení obou zemí. Ukrajina jím získává další bezpečný přístup k Černému moři, konkrétně k přístavu v Konstantě.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Deutsche Bahn hlásí návrat cestujícíchDeutsche Bahn hlásí návrat cestujících

31.5.2023 - Skupina Deutsche Bahn (DB) se loni dostala zpět do černých čísel. Koncern se dokázal vyrovnat jak s důsledky pandemie COVID-19, tak s dopady války na Ukrajině a s tím související vysokou inflací. Zvýšil se provozní zisk německého… »

Italské železnice loni hospodařily se ziskemItalské železnice loni hospodařily se ziskem

29.5.2023 - Ferrovie dello Stato Italiane SpA (FS), tedy Italské státní dráhy, vykázaly za rok 2022 čistý zisk ve výši 202 milionů euro. Představuje to významné oživení v železniční dopravě oproti covidovým rokům, kdy se v zemi přistoupilo… »

Francie hodlá do železnic do roku 2040 investovat 100 miliard eurFrancie hodlá do železnic do roku 2040 investovat 100 miliard eur

3.5.2023 - Pro cestující je to skvělá zpráva. Francie se do roku 2040 chystá vynaložit celkem 100 miliard eur, tedy v přepočtu zhruba 2,4 bilionu Kč, na železniční dopravu. Investice souvisí se snahou země snížit svou uhlíkovou stopu. Plán… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika