Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 – autor: PETR SLONEK

Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod. Premiéru si odbyly ve druhé půli května, kdy začal naplánovaný komerční provoz.

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

Renfe nové jednotky řady 106 začal přebírat v průběhu dubna po absolvování bezmála 300 tisíc kilometrů zkoušek v celé síti španělských vysokorychlostních tratí, přičemž jen v roce 2024 dosáhly poloviny z celkového počtu. Testy měly zajistit plnou kompatibilitu se všemi typy infrastruktury v zemi, včetně těch, které spojují Galicii, Asturii, Katalánsko a Valencii. Na úspěšném nasazení do provozu pracovalo přes 200 zaměstnanců dopravce. Následovalo další testování a školení strojvedoucích.
Jednotky Avril jsou podle výrobce nejpokročilejším typem vlaku schopným dosáhnout rychlosti až 360 km/h. Pohybovat se díky speciálnímu zařízení dokáže na různých rozchodech – standardním 1 435 mm, i na širokém iberském 1 668 mm. Tomu také odpovídalo testování, jež zahrnovalo 700 změn mezi oběma rozchody. Palubní senzory zaznamenávaly data během přibližně 500 zkušebních jízd.

Zpoždění přes tři roky
Dodávky vlaků však nabraly téměř tři a půl roku zpoždění. Podle původního plánu měly začít již v lednu 2021, kvůli problémům se softwarem se tak nestalo. Společnost Renfe proto výrobce pokutovala částkou ve výši 166 milionů eur. Ta se navíc zvyšuje o 60 tisíc eur za každý den po 
1. dubnu, kdy vlaky nejsou předány. Zástupci španělského dopravce tvrdí, že vysvětlení výrobce zdržení nijak neospravedlňuje a považuje jej za jednoznačné nedodržení smluvních závazků.
Jednotky mají kapacitu až 581 cestujících, jsou dvanáctivozové, kompletně nízkopodlažní a měří 200 metrů. Podle Talga nižší hmotnost soupravy minimalizuje spotřebu energie, sníží emise CO2 na cestujícího a dále posílí pozici železnice jako nejudržitelnějšího druhu dopravy. 
Výrobce rovněž požádal o schválení pro jejich provoz ve Francii, kde tamní dopravce Le Train objednal deset jednotek Avril. S dodávkami se počítá na začátku roku 2025 a provozovány budou na vysokorychlostní trati Tours – Bordeaux. Kromě toho Renfe hodlá tyto jednotky nasadit i na trať z Barcelony do Paříže. S ohledem na zdržení a komplikace se schvalovacím procesem ve Francii se tak ale nestane dříve než na konci letošního roku.
Jednotky lze díky rychlé a snadné změně rozchodu využít téměř na celé elektrifikované železniční síti a v budoucnu také na mezinárodních spojích mezi Španělskem a Francií. Avril je současně držitelem světového rychlostního rekordu na iberském rozchodu. Ten činí 360 km/h a dosažen byl 7. září 2022 na vysokorychlostní trati Ourense-Santiago de Compostela v Galicii.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Přes Brenner začaly mezi Německem a Itálií jezdit nové railjety ÖBB Přes Brenner začaly mezi Německem a Itálií jezdit nové railjety ÖBB

29.5.2024 - Cestující v Rakousku mohou od začátku dubna využívat na mezinárodní trase z Mnichova přes Brennerský průsmyk do italské Boloni novou generaci komfortních vlaků railjet ÖBB. Slavnostní premiéru měla jednotka v pátek 5. dubna na… »

ZSSK má novou kolektivní smlouvu, mzdy díky ní výrazně porostouZSSK má novou kolektivní smlouvu, mzdy díky ní výrazně porostou

28.5.2024 - Vedení Železniční společnosti Slovensko (ZSSK) se zástupci třinácti odborových centrál podepsalo prodloužení kolektivní smlouvy na roky 2024 až 2028. Přinést má zvýšení mezd, lepší pracovní podmínky a spravedlivější… »

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika