Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Stanice Wien Hauptbahnhof v prosinci otevírá i pro dálkové spoje

Stanice Wien Hauptbahnhof v prosinci otevírá i pro dálkové spoje

9.5.2014 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ

Už jen přibližně půl roku zbývá do otevření obchodní galerie BahnhofCity Wien Hauptbahnhof a jen o několik málo měsíců více do přesměrování velké části vlaků na nové vídeňské hlavní nádraží. Práce na jednom z největších současných infrastrukturních projektů Rakouska vrcholí. V březnu byla dokončena střecha hlavní, 100 metrů dlouhé a 25 metrů široké odbavovací haly na Südtiroler Platz. Stavební práce se přesouvají do dalších objektů, kde se instaluje topení, klimatizace nebo vzduchotechnika.

Stanice Wien Hauptbahnhof v prosinci otevírá i pro dálkové spoje

Vídeňské hlavní nádraží míří do finále. Vše se musí zvládnout tak, aby v říjnu mohl začít provoz nové obchodní galerie. Ta nabídne Vídeňanům a ostatním cestujícím 20 tisíc m2 nákupních ploch ve dvou podlažích. Bude zde kolem 90 obchodů a gastronomických provozů. Již nyní je 96 procent všech prostor pronajato. Své obchody na nádraží otevřou například módní značky New Yorker, Deichmann, Calzedonia, Tezenis, Promod nebo Intimissimi, sportovní obchod Hervis, knihkupectví Thalia nebo drogerie a parfumerie Marionnaud a dm drogerie markt. Občerstvení nabídnou mezinárodní řetězce Mc Donald’s, Burger King, Starbucks nebo místní značka Anker. Potraviny bude možné nakoupit v Intersparu. 

Každý den odbaví přes tisícovku vlaků

Pro většinu spojů se otevře hlavní nádraží s letošní prosincovou změnou jízdního řádu. Od 14. prosince 2014 tam zastaví i vlaky ČD railjet spojující Prahu, Brno, Vídeň a Graz. V prosinci 2015, s dokončením celého nového kolejiště, pak ÖBB počítají s konečnou podobou jízdních řádů všech vlaků, které budou využívat stanici Wien Hauptbahnhof. Stanice je proto dimenzována pro více než jeden tisíc vlaků a odbavení téměř 150 tisíc cestujících za den. Těm bude sloužit Reisezentrum o ploše několika stovek čtverečních metrů, až 14 pokladen, na dvě desítky jízdenkových automatů, několik přepážek informací, komfortní čekárna ÖBB Lounge a řada úschovních skříněk.

Cestující, ale také návštěvníci obchodní galerie, budou mít k dispozici 700 míst v gastronomických provozech. Cyklisté budou moci využít i několik ploch a garáží pro jízdní kola s kapacitou více než tisíc míst vybavených také stojany pro dobíjení elektrokol. Motoristé pohodlně zaparkují v podzemní garáži s 600 místy. Nové nádraží bude přívětivé také k vozíčkářům, seniorům, rodičům s kočárky nebo cestujícím s těžkými zavazadly díky průchodům v jedné úrovni. Pohyb do dalších pater umožní 14 výtahů a 29 pohyblivých schodišť. 

Naplněný sen z 19. století

Vídeň snila o jednom centrálním vlakovém nádraží už v 19. století. Padaly návrhy umístit ho například do samého srdce města na Stephansplatz, do blízkosti opery na Karlsplatz nebo na opačnou stranu centra do blízkosti kanálu. Konkrétní návrh na přestavbu vídeňského železničního uzlu z roku 1910 předpokládal vznik dvou stanic na severním a jižním okraji města, kam by se soustředila veškerá doprava. Také mezi světovými válkami uvažovali stavitelé o výstavbě centrálního nádraží.

Novodobou cestu k jeho vzniku odstartoval v roce 1987 koncept Die Neue Bahn s 15 projekty na vylepšení železniční infrastruktury Rakouska. Vedle například přestavby hlavní tepny Westbahn z Vídně do Lince a dál na západ nebo zkapacitnění Tauernbahn byla jedním z projektů také stavba centrálního vídeňského nádraží a příjezdových tratí. V polovině 90. let začaly práce na prvních konkrétních návrzích, o deset let později byly zahájeny studie vlivu na životní prostředí a v roce 2009 odstartovala příprava samotné stavby včetně uzavření samotného nádraží Südbahnhof. V následujícím roce už začala stavba nového hlavního nádraží, jehož první malá část byla uvedena do provozu v prosinci 2012. 

Místo kolejí sídliště a park

Nové spojení, odstavné kolejiště i samotné Hlavní nádraží využijí jen část rozlehlého železničního areálu bývalých Jižního a Východního nádraží. Přestavba železničního uzlu tak umožní zrod celé nové městské čtvrti na území desátého vídeňského městského obvodu. Do roku 2020 má na ploše 59 ha vzniknout místo bývalých kolejišť 5 tisíc bytů pro nejméně 13 tisíc obyvatel. Investiční náklady na nové sídliště přesáhnou 3 miliardy eur. Vybudovány budou také nové administrativní objekty, hotely, centra obchodu a služeb nebo třeba základní a mateřská škola. Součástí projektu je také nový park o rozloze 8 hektarů nebo výstavba tramvajové tratě v délce přes 5 kilometrů.

ZÁKLADNÍ DATA O STAVBĚ NÁDRAŽÍ

Plocha projektu: 50 ha      
Délka projektu: 6,7 km
Položení asi 100 km kolejí
Instalace asi 300 výhybek
Stavba protihlukových stěn v délce 8 km
Instalace 14 tisíc oken
Stavba 5 krytých nástupišť
Investiční náklady: více než 1 miliarda eur


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 4.67

Fotogalerie

Další články této rubriky

Transevropské expresy možná zamíří do ČeskaTransevropské expresy možná zamíří do Česka

1.10.2021 - Provoz až sedmi různých linek TEE 2.0 napříč Českou republikou, nová přímá spojení, která nabídnou cestování z Prahy do Záhřebu, Frankfurtu nad Mohanem, Paříže, Benátek, Kodaně nebo Malmö, či nová rychlá trasa v centrální… »

PKP IC pořídí nové patrové soupravyPKP IC pořídí nové patrové soupravy

31.8.2021 - Z Varšavy do Lodže nebo z Katovic do Krakova by měly jezdit nové push-pull soupravy. Ty hodlá nakoupit polský státní dopravce PKP Intercity. Součástí soutěžního dialogu je i pořízení 45 vícesystémových lokomotiv a poskytování… »

V Polsku dali zelenou prvnímu vodíkovému vlakuV Polsku dali zelenou prvnímu vodíkovému vlaku

17.8.2021 - Na testovací trati zkušebního okruhu v Žmigródu nedaleko polské Vratislavi se koncem června objevil Coradia iLint, první osobní vlak s vodíkovými palivovými články na světě. Jeho výrobce, společnost Alstom, jej poté během… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika