Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Stadler dodá Norům nové dálkové vlaky

Stadler dodá Norům nové dálkové vlaky

27.4.2023 – autor: PETR SLONEK

Norská půjčovna vlaků Norske tog a výrobce Stadler podepsaly začátkem března smlouvu na výrobu a dodávku 17 vlaků FLIRT Nordic Express. Součástí kontaktu je opce až na 83 dalších kusů. S novými jednotkami se počítá pro potřeby dálkové přepravy po celém Norsku od roku 2026.

Stadler dodá Norům nové dálkové vlaky

Letos v únoru Norske tog oznámila, že Stadler získal kontrakt na výrobu celkem sedmnácti jednopodlažních jednotek FLIRT. Po uplynutí lhůty pro podání námitek podepsaly 8. března obě společnosti smlouvu, jejíž nákladový rámec činí 8 miliard norských korun. Ta včetně opcí pokrývá dodávku až 100 vlaků FLIRT Nordic Express s počáteční závaznou objednávkou 17 vlaků. Díky tomuto kontraktu Stadler postupně dodá nejnovější generaci dálkových vozidel pro použití v celé skandinávské zemi. 
Nové vlaky začnou vyrábět v roce 2024 a do Norska na nezbytné testování dorazí o rok později. První vlaky by měly být nasazeny na trať v Bergenu od roku 2026, kde nahradí soupravy, jejichž životnost se pomalu blíží ke konci. Pořizovány jsou pro všechny dálkové vlakové trasy v Norsku (Bergensbanen, Sørlandsbanen, Dovrebanen a Nordlandsbanen). 
„Naše firmy spojuje dlouholeté a inovativní partnerství. Nedávno Stadler dodal Norske tog stopadesátý vlak FLIRT. Vozy se osvědčily jako úspěšný koncept, a to i v drsných klimatických podmínkách v naší zemi. Jsme pyšní, že můžeme dodat další generaci dálkových vlaků do Norska – FLIRT Nordic Express. Rádi bychom tomuto dopravci poděkovali za důvěru a těšíme se na pokračování ve spolupráci na tomto projektu,“ řekl výkonný viceprezident pro marketing a prodej a zástupce generálního ředitele skupiny Stadler Ansgar Brockmeyer. 
„Rádi budeme pokračovat v úspěšném partnerství se společností Stadler. Vlaky FLIRT se již staly páteří norských železnic a jsme si jisti, že nový FLIRT Nordic Express sehraje důležitou roli v tom, aby se vlak stal nejžádanějším způsobem cestování v Norsku. Nové vlaky FLIRT Nordic Express udělají z cesty příjemný zážitek. Nepůjde již jen o běžný dopravní prostředek,“ zdůraznil Øystein Risan, generální ředitel Norske tog.

Vysoký komfort
Při vývoji nových vlaků kladl Stadler velký důraz na cestovní komfort – jak pro denní, tak pro noční cesty. FLIRT Nordic Express díky tomu nabízí oboustranně nastavitelná sedadla, flexibilní spací oddíly, bistro a rodinné prostory a dostatek prostoru pro zavazadla. Cestující si mohou vybrat mezi lůžky s nastavitelnými sedadly a spacími oddíly se dvěma nebo čtyřmi postelemi. Během dne lze spací prostory přeměnit na soukromé posezení pro rodiny i obchodní cestující. Sklopná sedadla lze používat ve dne i v noci.
Nové osmivozové jednotky nabízejí prostor až pro 542 míst k sezení a mohou dosáhnout maximální rychlosti 200 km/h. V závislosti na oblasti použití mají vlaky elektrický nebo bimodální pohon. Ten umožňuje provoz i na neelektrifikovaných tratích. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Stadler uspěl v Arábii, dodá až 20 vlaků saúdskoarabským železnicímStadler uspěl v Arábii, dodá až 20 vlaků saúdskoarabským železnicím

27.3.2024 - Stadler dodá státním saúdskoarabským železnicím (SAR) minimálně 10 dieselelektrických jednotek z rodiny Next Generation. Součástí smlouvy, kterou společnost podepsala v únoru, je také desetiletá údržba vozidel a opce na… »

SBB objednaly dalších pět rychlovlaků Giruno pro spoje do Itálie SBB objednaly dalších pět rychlovlaků Giruno pro spoje do Itálie

26.3.2024 - Švýcarské spolkové dráhy (SBB) potvrdily objednávku dalších pěti vysokorychlostních vlaků řady RABe 501 známých pod obchodních značkou Giruno s maximální rychlostí 250 km/h od firmy Stadler Rail. Chtějí tak podpořit… »

Na Slovensku vyjely patrové jednotky KISSNa Slovensku vyjely patrové jednotky KISS

24.3.2024 - Cestující na Slovensku začali v únoru využívat nové patrové elektrické jednotky KISS od společnosti Stadler Rail. Železniční společnost Slovensko (ZSSK) objednala v roce 2020 čtyři šestivozové vlaky za bezmála 77 milionů eur,… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika