Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / PKP Intercity pořídí 20 lokomotiv na 160 km/h

PKP Intercity pořídí 20 lokomotiv na 160 km/h

5.10.2022 – autor: PETR SLONEK

Společnost PKP Intercity vypsala výběrové řízení na nákup 20 nových elektrických lokomotiv. Smlouva představuje součást investiční strategie firmy ve výši 27 miliard polských zlotých. Od modernizace vozového parku si dopravce slibuje zefektivnění provozu na vnitrostátních spojích. Podle polských médií PKP soutěž vypsala kvůli neúspěchu modernizace starších vozidel EP07.

PKP Intercity pořídí 20 lokomotiv na 160 km/h

PKP Intercity hodlá v rámci výběrového řízení zakoupit 20 jednosystémových elektrických lokomotiv (3kV DC). Stroje budou uzpůsobeny na rychlost 160 km/h, což umožní efektivní využití modernizované železniční sítě u našich severních sousedů. Vozidla hodlá dopravce nasadit především na vnitrostátní linky. Lokomotivy budou navíc vybaveny bezpečnostním systémem ETCS L1 a L2. Údržba vozidel se rovnoměrně rozdělí mezi dopravce a dodavatele.
Nákup lokomotiv je podle vedení společnosti součástí dlouhodobé investiční strategie. „Objednaná vozidla umožní lepší využití nových a modernizovaných vagonů, jejichž počet díky realizovaným zakázkám neustále roste. Zajistí také snazší dodržování jízdního řádu díky navýšení počtu hnacích strojů,“ řekl Jarosław Oniszczuk, člen představenstva PKP Intercity.

Miliardy na obnovu
Vypsané výběrové řízení je součástí investiční strategie PKP Intercity, díky které bude do roku 2030 celý vozový park nový nebo modernizovaný. Na investice do kolejových vozidel zamíří 24,5 miliardy polských zlotých (v přepočtu zhruba 128 miliard korun). Dopravce by tak měl mít k dispozici celkem 429 lokomotiv různých typů, tedy o 11 procent více než v současnosti. O 47 procent se zvýší i počet mezi cestujícími velmi oblíbených elektrických jednotek, jichž bude jich 109. Ve vozovém parku dopravce přibydou také novinky, jako je 35 hybridních jednotek a 38 sedmivozových patrových vlaků. 
Pro zajištění vysokého cestovního komfortu hodlá PKP Intercity investovat i do nákupu a modernizace jednotlivých vagonů. Těch má být dohromady 2 466. „Moderní vozový park je základem pro pohodlné cestování a jeho chystané rozšíření umožní uspokojení poptávky po železniční dopravě, která nepřetržitě roste,“ zdůvodnilo vedení PKP Intercity mohutné investice.

Lokomotivy různých typů
V příštím roce má dopravce také obdržet první z deseti objednaných vícesystémových lokomotiv vyrobených firmou NEWAG. Součástí uzavřeného kontraktu je opce, jež umožňuje rozšíření dodávky v rámci smlouvy o dalších pět elektrických strojů na celkových patnáct vozidel. Konstruována budou pro maximální rychlost až 200 km/h, což umožní efektivní využití modernizované železniční sítě v Polsku. Díky možnosti jízdy na tratích s různými napájecími systémy mohou nové lokomotivy schopny obsluhovat i zahraniční spoje. Vozidla budou schválena pro provoz v šesti zemích – Polsku, Německu, Rakousku, Česku, Slovensku a Maďarsku. Samozřejmostí je jejich vybavení ETCS druhé úrovně, který výrazně zvýší bezpečnostní standard na tratích.
V rámci nákupu 38 sedmivozových dvoupatrových souprav push-pull posílí vozový park dopravce také 45 dalších vícesystémových lokomotiv. PKP Intercity již oznámila technické požadavky na tato poptávaná vozidla. Firma plánuje vybrat dodavatele zakázky ještě letos. Vlaky budou upraveny na rychlost 200 km/h.
Další novým přírůstkem polského dopravce se brzy stanou malá, lehká, dieselová vozidla z produkce společnosti CZ Loko. Objednaných 10 lokomotiv má sloužit pro posun a pro sestavování vlaků na vlečkách PKP Intercity.
Od začátku roku už naopak jezdí na polských tratích modernizované lokomotivy SU4220FPS ze závodu FPS H. Cegielski v Poznani. Vybaveny jsou moderními spalovacími motory, které splňují nejpřísnější emisní normy. Celkem společnost obdržela 13 modernizovaných strojů.
 


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 1

Další články této rubriky

DB Regio cestujícím ukáže obsazenost vagonů u svých spojůDB Regio cestujícím ukáže obsazenost vagonů u svých spojů

2.3.2023 - Německý dopravce DB Regio přichází s novinkou, která by měla zjednodušit cestujícím jízdu a zároveň urychlit provoz vlaků a eliminovat jejich zpoždění. Zavádí zobrazování informací o obsazenosti jednotlivých spojů na… »

PKP Intercity chystá obnovu vozového parkuPKP Intercity chystá obnovu vozového parku

27.2.2023 - Polský dopravce PKP Intercity představil plány na obnovu svého vozového parku v roce 2023. Po historicky nejvyšších investicích v loňském roce nepoleví ani letos. V příštích dvanácti měsících plánuje podpis významných… »

Společnost Deutsche Bahn nabírá tisíce zaměstnancůSpolečnost Deutsche Bahn nabírá tisíce zaměstnanců

26.2.2023 - Navzdory nejistému vývoji na pracovním trhu a hrozící ekonomické krizi se společnost Deutsche Bahn rozhodla rozšířit řady svých zaměstnanců. Během letošního roku hodlá přijmout více než 25 000 nových pracovníků. V konečném… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika