Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Němci mají novou levnou jízdenku

Němci mají novou levnou jízdenku

2.1.2023 – autor: PETR SLONEK

Nedávný úspěšný experiment v Německu s levnou letní jízdenkou za pouhých 9 eur se dočkal pokračování. V průběhu zimy či jara by u našich západních sousedů měl fungovat Deutschland ticket. Přijde na 49 eur měsíčně a platit bude v regionálních vlacích, autobusech i v prostředcích městské hromadné dopravy. Definitivu mu dala listopadová dohoda německého kancléře Olafa Scholze se zástupci regionů.

Němci mají novou levnou jízdenku

Letní jízdenka se v Německu těšila značné oblibě. Němci ji mohli využívat od června do konce srpna za měsíční cenu devět eur. Zájem o ni byl nečekaně vysoký a prodalo se jí zhruba 52 milionů. Proto se po ukončení jejího prodeje začalo okamžitě mluvit o jejím nahrazení novým produktem. A tím se stane Deutschland ticket. Posvětila jej dohoda kancléře Scholze s regiony. Stát bude 49 eur, zatím ale není jasný termín spuštění nové jízdenky. Podle generálního ředitele Svazu německých dopravních podniků (VDV) Olivera Wolffa je datum startu jízdenky za 49 eur reálné 1. března či od 1. dubna, jak k tomu vyzvalo právě VDV. Kvůli sporům o financování tohoto produktu padl původní termín 1. ledna 2023. Definitivně se shody podařilo dosáhnout až v posledních dnech. Už dříve se federální vláda dohodla s vládami jednotlivých zemí na rozdělení nákladů na pokrytí ztrát celého systému na polovinu. Nebylo ale jasné, co se stane v případě, že ztráta přesáhne rozpočtované tři miliardy eur. Nakonec došlo ke shodě, že si i tyto náklady budou dělit půl na půl.

Bez tarifních zón
Držitelé jízdenky podle německých médií nebudou muset brát ohledy na tarifní zóny nebo kupovat více jízdenek, na cesty vlakem nebo autobusem postačí jedna. „Ještě nikdy nebylo používání autobusů a železnic tak snadné jako s touto jízdenkou Deutschland ticket,“ prohlásil podle deníku Spiegel německý ministr dopravy Volker Wissing. Jízdenku bude možné zrušit každý měsíc a na rozdíl od letní verze se počítá pouze s její digitální verzí. Ministři dopravy se shodli, že jízdenka bude zkušebně fungovat dva roky.
Expert na mobilitu Stefan Carsten tvrdí, že měsíční devítieurová jízdenka pro cesty napříč Německem bude pro moderní městskou a regionální dopravu průlomová. „Její zavedení zajistí totiž přístup k veřejné dopravě pro všechny. Navíc již cestující nebudou muset zdlouhavě přemýšlet například o tarifech různých dopravců. Jízdenka za 49 eur pomůže jako nástroj ke snazšímu dojíždění a může znamenat pozitivní obrat v mobilitě,“ řekl Carsten.
Od úspěšného letního projektu se v Německu živě diskutovalo o možnostech pokračování levných jízdenek. Kritici však poukazovali na přílišnou zátěž pro rozpočet a hledali optimální řešení. Schválení nového jízdného se tak protáhlo na několik měsíců právě kvůli nedořešené otázce financování. Spolkové země požadovaly z Berlína více peněz na financování veřejné dopravy, protože se obávaly, že by se kvůli nedostatku financí zastavily nezbytné investice do hromadné dopravy a ve výsledku by mohly být zrušeny i některé železniční spoje. Scholz žádosti nakonec vyhověl. 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

DB Regio cestujícím ukáže obsazenost vagonů u svých spojůDB Regio cestujícím ukáže obsazenost vagonů u svých spojů

2.3.2023 - Německý dopravce DB Regio přichází s novinkou, která by měla zjednodušit cestujícím jízdu a zároveň urychlit provoz vlaků a eliminovat jejich zpoždění. Zavádí zobrazování informací o obsazenosti jednotlivých spojů na… »

PKP Intercity chystá obnovu vozového parkuPKP Intercity chystá obnovu vozového parku

27.2.2023 - Polský dopravce PKP Intercity představil plány na obnovu svého vozového parku v roce 2023. Po historicky nejvyšších investicích v loňském roce nepoleví ani letos. V příštích dvanácti měsících plánuje podpis významných… »

Společnost Deutsche Bahn nabírá tisíce zaměstnancůSpolečnost Deutsche Bahn nabírá tisíce zaměstnanců

26.2.2023 - Navzdory nejistému vývoji na pracovním trhu a hrozící ekonomické krizi se společnost Deutsche Bahn rozhodla rozšířit řady svých zaměstnanců. Během letošního roku hodlá přijmout více než 25 000 nových pracovníků. V konečném… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika