Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

1.2.2023 – autor: PETR SLONEK

Příjemné překvapení v podobě jedinečné atrakce čeká na cestující ve vlaku Porta Moravica. Švýcarské spolkové dráhy SBB totiž na tento spoj od červnové změny jízdního řádu nasadí svůj populární panoramatický vůz Apm61 Pano.

Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

Novinka se týká spoje EC/IC 104, který jezdí na pravidelné trase z Grazu do Přemyšle přes Vídeň, Ostravu a Krakov. V létě bude doplněn o vagony, které si polská společnost PKP Intercity pronajala ze Švýcarska. V případě České republiky se v něm zákazníci projedou v úseku mezi Břeclaví a Bohumínem. 
Podle mluvčí švýcarských drah SBB Luany Quinter bude na tyto spoje nasazena část soupravy sestavená z vozů SBB včetně panoramatického vozu. Kromě Apm61 Pano se k vlaku Porta Moravica připojí také dva vagony druhé třídy Bpm61. Předání tří vozů SBB je naplánováno od 11. června 2023. Polský dopravce v současné době rovněž využívá vozy Bmpz, Bmz a Amz od rakouských drah ÖBB.  
Panoramatický vůz mohou využívat pouze cestující s jízdenkou pro 1. třídu. Díky částečně prosklené střeše poskytuje nezapomenutelné výhledy. SBB je v minulosti zakoupily pro atraktivnější cestování přes Švýcarsko nebo v údolí Rýna ze Švýcarska na sever Evropy. Pravidelně se objevovaly také na spojích do francouzské Nice nebo Vídně a od roku 2016 jezdí do Grazu. Celkem Švýcaři v letech 1991/1992 pořídili dvanáct kusů. 
Tento pohodlný vůz se zároveň stal největším tahákem transevropského vlaku CEE, který loni vyrazil v rámci propagace železnice na jízdu napříč mnoha evropskými zeměmi včetně Polska i ČR. Tehdy se v tuzemsku objevil naposledy. Nikdy zde ovšem nebyl pravidelně nasazován.
V Polsku o nákupu panoramatických vagonů zatím uvažuje pouze Malopolské vojvodství. Jejich pořízení je však zatím nejisté. Polské ministerstvo infrastruktury a PKP Intercity nicméně opakovaně zdůrazňují, že se připojují k mezinárodnímu trendu renesance mezinárodních vlaků.
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Eurostar koupí 50 nových vlakůEurostar koupí 50 nových vlaků

19.6.2024 - Provozovatel vysokorychlostní železnice Eurostar oznámil, že hodlá koupit až 50 nových vlaků a zároveň zvažuje spuštění dalších mezinárodních linek z Londýna. Pořízení nových vozidel mu umožní úspěšné hospodaření v roce… »

ÖBB otestovaly nový most na trati Marchtrenk – WelsÖBB otestovaly nový most na trati Marchtrenk – Wels

15.6.2024 - Rakouské spolkové dráhy ÖBB nedávno dokončily první železniční most na trati Marchtrenk – Wels západní dráhy, jedné z nejdůležitějších dopravních tepen v Rakousku spojující Vídeň a Salcburk. Společnost v rámci projektu… »

Přes Brenner začaly mezi Německem a Itálií jezdit nové railjety ÖBB Přes Brenner začaly mezi Německem a Itálií jezdit nové railjety ÖBB

29.5.2024 - Cestující v Rakousku mohou od začátku dubna využívat na mezinárodní trase z Mnichova přes Brennerský průsmyk do italské Boloni novou generaci komfortních vlaků railjet ÖBB. Slavnostní premiéru měla jednotka v pátek 5. dubna na… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika