Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

1.2.2023 – autor: PETR SLONEK

Příjemné překvapení v podobě jedinečné atrakce čeká na cestující ve vlaku Porta Moravica. Švýcarské spolkové dráhy SBB totiž na tento spoj od červnové změny jízdního řádu nasadí svůj populární panoramatický vůz Apm61 Pano.

Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

Novinka se týká spoje EC/IC 104, který jezdí na pravidelné trase z Grazu do Přemyšle přes Vídeň, Ostravu a Krakov. V létě bude doplněn o vagony, které si polská společnost PKP Intercity pronajala ze Švýcarska. V případě České republiky se v něm zákazníci projedou v úseku mezi Břeclaví a Bohumínem. 
Podle mluvčí švýcarských drah SBB Luany Quinter bude na tyto spoje nasazena část soupravy sestavená z vozů SBB včetně panoramatického vozu. Kromě Apm61 Pano se k vlaku Porta Moravica připojí také dva vagony druhé třídy Bpm61. Předání tří vozů SBB je naplánováno od 11. června 2023. Polský dopravce v současné době rovněž využívá vozy Bmpz, Bmz a Amz od rakouských drah ÖBB.  
Panoramatický vůz mohou využívat pouze cestující s jízdenkou pro 1. třídu. Díky částečně prosklené střeše poskytuje nezapomenutelné výhledy. SBB je v minulosti zakoupily pro atraktivnější cestování přes Švýcarsko nebo v údolí Rýna ze Švýcarska na sever Evropy. Pravidelně se objevovaly také na spojích do francouzské Nice nebo Vídně a od roku 2016 jezdí do Grazu. Celkem Švýcaři v letech 1991/1992 pořídili dvanáct kusů. 
Tento pohodlný vůz se zároveň stal největším tahákem transevropského vlaku CEE, který loni vyrazil v rámci propagace železnice na jízdu napříč mnoha evropskými zeměmi včetně Polska i ČR. Tehdy se v tuzemsku objevil naposledy. Nikdy zde ovšem nebyl pravidelně nasazován.
V Polsku o nákupu panoramatických vagonů zatím uvažuje pouze Malopolské vojvodství. Jejich pořízení je však zatím nejisté. Polské ministerstvo infrastruktury a PKP Intercity nicméně opakovaně zdůrazňují, že se připojují k mezinárodnímu trendu renesance mezinárodních vlaků.
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Deutsche Bahn hlásí návrat cestujícíchDeutsche Bahn hlásí návrat cestujících

31.5.2023 - Skupina Deutsche Bahn (DB) se loni dostala zpět do černých čísel. Koncern se dokázal vyrovnat jak s důsledky pandemie COVID-19, tak s dopady války na Ukrajině a s tím související vysokou inflací. Zvýšil se provozní zisk německého… »

Italské železnice loni hospodařily se ziskemItalské železnice loni hospodařily se ziskem

29.5.2023 - Ferrovie dello Stato Italiane SpA (FS), tedy Italské státní dráhy, vykázaly za rok 2022 čistý zisk ve výši 202 milionů euro. Představuje to významné oživení v železniční dopravě oproti covidovým rokům, kdy se v zemi přistoupilo… »

Francie hodlá do železnic do roku 2040 investovat 100 miliard eurFrancie hodlá do železnic do roku 2040 investovat 100 miliard eur

3.5.2023 - Pro cestující je to skvělá zpráva. Francie se do roku 2040 chystá vynaložit celkem 100 miliard eur, tedy v přepočtu zhruba 2,4 bilionu Kč, na železniční dopravu. Investice souvisí se snahou země snížit svou uhlíkovou stopu. Plán… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika