Železničář / Zahraničí / Na Slovensku vyjela poslední ze čtyř pořízených jednotek KISS
Na Slovensku vyjela poslední ze čtyř pořízených jednotek KISS
3.10.2024 – autor: PETR SLONEK
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nasadila počátkem srpna do ostrého provozu čtvrtou jednotku KISS. Cestující začala vozit na trasách Bratislava – Nové Zámky a Bratislava – Trenčín. Jedná se o poslední z objednaných souprav. Uvedení vozidla do provozu následovalo po jeho zevrubné opravě. Vlak byl totiž během testů ve Výzkumném Ústavu Železničním (VÚŽ) ve Velimi při nehodě poškozen.

První tři elektrické patrové jednotky uvedl národní dopravce do provozu už letos 15. února. Od té doby spolehlivě slouží na tratích Bratislava – Nové Zámky a Bratislava – Trenčín, kde dennodenně přepravují tisíce spokojených cestujících.
„Od uvedení prvních tří nových elektrických jednotek typu KISS do provozu najela vozidla celkem již více než 372 000 kilometrů, přičemž denní průměr na jedno vozidlo je až 726 kilometrů. Za tu dobu tyto vlaky přepravily dohromady přes 1,3 milionu cestujících, což představuje téměř 10 000 lidí za den,“ uvedl generální ředitel ZSSK Peter Helexa.
„Moderní vlaky jako tato vozidla typu KISS jsou pro nás prioritou a hlavním pilířem nové strategie naší společnosti. Modernizace flotily dopravce je současně klíčovým krokem ke zlepšování kvality a komfortu nabízených služeb, což napomáhá ke zvýšení atraktivnosti železniční dopravy pro širokou veřejnost,“ upozornil Helexa.
Jednotky KISS nabízejí 611 míst k sezení, z toho je 30 v první a 552 ve druhé třídě a dokážou jezdit maximální rychlostí 160 km/h. Jsou patrové, vybavené wi-fi, kamerami, přesným systémem počítání cestujících a přizpůsobeny jsou také pro přepravu imobilních cestujících. Samozřejmostí je jejich nízkopodlažnost, kompletní vybavení klimatizací včetně kabin strojvedoucích, jež mají moderní a ergonomický tvar. Umožňují rovněž přepravu minimálně patnácti kol. Na střeše jsou umístěny kamery, jež sledují pohyb sběrače proudu.
Další články této rubriky
Škoda udělá generální opravu vlaků NIM Express pro DB Regio
17.4.2025 - Německý regionální železniční dopravce DB Regio si u společnosti Škoda Group objednal generální opravu až šesti dvoupodlažních vlaků NIM Express, které jezdí na frekventované vysokorychlostní trase mezi Norimberkem a Mnichovem.… »
ÖBB hlásí rekordní počet cestujících
8.4.2025 - Rakouské státní dráhy ÖBB zaznamenaly v loňském roce absolutní rekord v počtu přepravených cestujících ve svých vlacích. Dopravce v roce 2024 přepravil dohromady 511 milionů lidí, zatímco o rok dříve to bylo 494 milionů… »
ÖBB koupí dalších 30 elektrických jednotek Mireo
28.3.2025 - Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) si u Siemens Mobility objednaly dalších 30 elektrických jednotek Mireo pro příměstskou a regionální dopravu. Objednávka, která je součástí stávající rámcové smlouvy až na 540 vozidel, doplní… »