Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Eurostar koupí 50 nových vlaků

Eurostar koupí 50 nových vlaků

19.6.2024 – autor: PETR SLONEK Foto: Wikipedia

Provozovatel vysokorychlostní železnice Eurostar oznámil, že hodlá koupit až 50 nových vlaků a zároveň zvažuje spuštění dalších mezinárodních linek z Londýna. Pořízení nových vozidel mu umožní úspěšné hospodaření v roce 2023 včetně refinancování svých dluhů. Chce tak uspokojit rostoucí poptávku po železniční dopravě v celé Evropě.

Eurostar koupí 50 nových vlaků

Eurostar provozující spojení mezi Francií, Belgií a Nizozemskem se v roce 2022 sloučil s firmou Thalys, společností obsluhující Francii, Belgii, Nizozemsko a Německo, a vytvořil Eurostar Group. Je jedním z největších evropských provozovatelů vysokorychlostních železnic.
Nyní plánuje objednat až 50 nových vlaků. Jejich počet se tak zvýší o třetinu ze stávajících 51 na 67, protože většina zakázky nahradí starší vozidla – především jednotky Thalys. Nová flotila bude nakonec fungovat vedle stávající flotily Eurostaru, jednotek e320 Velaros. Společnost očekává, že první nové vlaky vyjedou na koleje v roce 2030. Investice má zajistit dostatečnou kapacitu pro pokrytí 30 milionů cestujících ročně, které Eurostar očekává ještě do konce této dekády. 

Rostoucí poptávka po službách
Podle generální ředitelky Eurostaru Gwendoline Cazenave je po službách dopravce enormní poptávka. Nezbytné proto bude i zajištění dostatečných míst na některých stanicích. Eurostar uvažuje o otevření nových linek do Evropy, které doplní současné služby mezi Londýnem, Paříží, Amsterdamem a Bruselem. Rozšiřuje se už proto terminál Eurostaru v Amsterdamu a upraví se i stanice St. Pancras v Londýně a Gare du Nord v Paříži. 
„V roce našich 30. narozenin jsme stanovili ambiciózní plány přepravit 30 milionů cestujících do roku 2030 a stát se páteří udržitelného cestování v Evropě. Pouhých sedm měsíců po spuštění nového Eurostaru jsme na dobré cestě a v roce 2023 jsme překonali rekordy z hlediska počtu cestujících a příjmů. Investice až do 50 nových vlaků poskytne větší kapacitu a zákazníkům nabídne špičkový komfort,“ dodala s tím, že jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru výrobce bude rychlost dodání nových vlaků.
Počet cestujících Eurostar Group v loňském roce vzrostl na necelých 19 milionů zákazníků, zatímco v roce 2022 činil 14,8 milionu. To představuje i nárůst tržeb o 26 procent na 2 miliardy eur. Zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací se vyšplhal o 8 procent na 423 milionů eur. Dopravce rovněž úspěšně refinancoval stávající dluh ve výši 963,7 milionu eur v dubnu 2024. Celkový dluh nyní činí 650 milionů eur díky využití pětiletého „zeleného“ úvěru.
Eurostar v současnosti provozuje 51 vlaků – 17 jednotek Velaro e320, osm TGV Eurostar e300, 17 souprav Thalys PBKA a devět Thalys PBA získaných při fúzi. Kapacita sedadel je 894 míst v případě Velaro e320, 750 míst u Eurostar e300, mezi 371 až 399 sedadel u Thalys PBKA a 371 v Thalys PBA. Vlaky třídy Velaro e320 a Eurostar e300 jezdí na trasách skrz kanál La Manche, Thalys pak na kontinentálních linkách. V budoucnu s novou investicí do vozového parku bude mít Eurostar 67 vlaků, tedy o 16 více než nyní.  
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Bezpečnost personálu ve vlacích ZSSK mají zvýšit kameryBezpečnost personálu ve vlacích ZSSK mají zvýšit kamery

25.6.2024 - Železniční společnost Slovensko (ZSSK) se rozhodla zvýšit bezpečnost svých cestujících. Vlakvedoucí budou postupně vybaveni osobními kamerami, které jim umožní zaznamenávat zvuk a video během jízdy. V rámci pilotního projektu… »

Rakouské dráhy ÖBB pořizují dalších 21 CityJetů Rakouské dráhy ÖBB pořizují dalších 21 CityJetů

22.6.2024 - Vozidlový park Rakouských spolkových drah (ÖBB) se rozroste o další jednotky Desiro ML. Dopravce se rozhodl využít opce u smlouvy se společností Siemens a závazně jich jednadvacet objednal. Tím se zvýší jejich počet ve flotile ÖBB… »

ÖBB otestovaly nový most na trati Marchtrenk – WelsÖBB otestovaly nový most na trati Marchtrenk – Wels

15.6.2024 - Rakouské spolkové dráhy ÖBB nedávno dokončily první železniční most na trati Marchtrenk – Wels západní dráhy, jedné z nejdůležitějších dopravních tepen v Rakousku spojující Vídeň a Salcburk. Společnost v rámci projektu… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika