Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Do Itálie vyjedou nové jednotky Nightjet

Do Itálie vyjedou nové jednotky Nightjet

11.5.2021 – autor: JOSEF HOLEK

Rakušané představili ve vídeňském závodě Siemens Mobility první netrakční jednotku pro noční cestování Nightjet. Podle zástupců rakouských drah ÖBB, které zakázku zadaly, vyjede první jednotka do konce příštího roku. Není bez zajímavosti, že řídicí vůz nese podobu lokomotivy Siemens Vectron. Při virtuální tiskové konferenci výrobce ukázal nejen skříň, ale i vizualizaci interiéru. Ten by měl být pohodlný a cestujícím nabídnout maximální soukromí.

 Do Itálie vyjedou nové jednotky Nightjet

Na připravované noční spoje z Rakouska a Německa do Itálie hodlají ÖBB nasadit moderní netrakční jednotky Nightjet, které pro ně vyrobí firma Sie­mens Mobility. První by měla na trasu vyrazit na konci příštího roku. Závazně bylo objednáno 13 souprav, na dalších 20 se váže opce. Rakušané tak potvrdili svou průkopnickou roli v rámci evropské noční železniční dopravy.
„Díky investicím do moderního materiálu pro nové vozy budeme moci i v budoucnu pokračovat v započatém trendu inovací při jejich výrobě. S našimi novými nejmodernějšími Nightjety zákazníkům nabídneme větší komfort a soukromí. Hodláme se ještě více zaměřit na potřeby cestujících,“ uvedl předseda představenstva ÖBB Andreas Matthä.

Výhodou i lehké podvozky
Nový Nightjet by měl zaujmout především vysokým komfortem či nízkými provozními náklady. Ústředním prvkem vlaků jsou inovativní mini-suite, tedy kupé, která jsou cestujícím připravená nabídnout maximální možné soukromí. O cestovní komfort se pak zasadí i speciální a lehké konstrukce podvozků. „Zajišťují, že vlak pojede mimořádně hladce a plynule. Zároveň spotřebovává po celou dobu provozu méně energie. Náš Nightjet bude hrát ústřední roli při propojování evropských metropolí, a přitom zůstane velmi šetrný k životnímu prostředí. Přispěje také k větší atraktivitě železniční dopravy,“ prohlásil šéf Siemens Mobility Michael Peter.
Právě na ekologii se v případě provozu vlaků klade v posledních letech největší důraz. Rakouská ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová uvedla, že v boji proti klimatické krizi potřebuje Evropa zajistit dopravu výrazně šetrnější k životnímu prostředí. „Důležitou součástí je silná síť nočních vlaků. Proto v nadcházejících letech investujeme přibližně 500 milionů eur do budoucnosti tohoto segmentu železniční dopravy. To nám umožní zakoupit dalších dvacet Nightjetů a dál zkvalitnit nabízené služby. V praxi to znamená nejen více vlaků, ale také větší množství nabízených destinací a vyšší počet nočních linek,“ dodala.
Noční dopravu provozují i České dráhy. Jejich lůžkové vozy jezdí – pokud to epidemie koronaviru umožní – do švýcarského Curychu, polské Varšavy a Krakova, dále k východním sousedům do Košic a Humenného nebo do maďarské metropole Budapešť. Z České republiky, konkrétně z Břeclavi a Ostravy, je možné vyrazit nočním vlakem i do Berlína. Noční vlaky spojují rovněž Prahu s Prešovem, přičemž trasa spoje vede přes Brno, Bratislavu a Zvolen.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5

Další články této rubriky

Deutsche Bahn hlásí návrat cestujícíchDeutsche Bahn hlásí návrat cestujících

31.5.2023 - Skupina Deutsche Bahn (DB) se loni dostala zpět do černých čísel. Koncern se dokázal vyrovnat jak s důsledky pandemie COVID-19, tak s dopady války na Ukrajině a s tím související vysokou inflací. Zvýšil se provozní zisk německého… »

Italské železnice loni hospodařily se ziskemItalské železnice loni hospodařily se ziskem

29.5.2023 - Ferrovie dello Stato Italiane SpA (FS), tedy Italské státní dráhy, vykázaly za rok 2022 čistý zisk ve výši 202 milionů euro. Představuje to významné oživení v železniční dopravě oproti covidovým rokům, kdy se v zemi přistoupilo… »

Francie hodlá do železnic do roku 2040 investovat 100 miliard eurFrancie hodlá do železnic do roku 2040 investovat 100 miliard eur

3.5.2023 - Pro cestující je to skvělá zpráva. Francie se do roku 2040 chystá vynaložit celkem 100 miliard eur, tedy v přepočtu zhruba 2,4 bilionu Kč, na železniční dopravu. Investice souvisí se snahou země snížit svou uhlíkovou stopu. Plán… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika