Skupina ČD / VUZ se podílí na výběrů tratí vhodných pro provoz na vodík
VUZ se podílí na výběrů tratí vhodných pro provoz na vodík
18.3.2022 – autor: PETR SLONEK
Nasazení vlaků na vodíkový pohon v Česku je opět o krok blíže. Výzkumný Ústav Železniční (VUZ) se podílí na výběrů tratí vhodných pro provoz v této trakci. Cílem projektu je analýza tuzemských železničních tratí a lokalizování oblasti, kde by vodíkové vlaky byly technickým, ekonomickým a environmentálním řešením oproti jiným technologiím.

V rámci projektu bude provedena technicko-ekonomická analýza vybraných regionálních tratí a porovnání jednotlivých pohonů vlaků – nafta, baterie, vodík a hybrid. Výsledky umožní identifikovat preferované oblasti s příznivým výsledkem pro nasazení vodíkových vlaků a nahradit dieselové vlaky z provozu na neelektrifikované železnici. Projekt běží v rámci programu Kappa pod vedením ÚJV ŘEŽ a za spolupráce dalších partnerů. VUZ připravil návrh parametrů hodnotící matice pro výběr vhodných tratí. Jde o šestnáct míst, mj. i spojnice Liberce, Prahy, Berouna, Příbrami a Českých Budějovic anebo Ostravy, Krnova a Zábřehu.
Další články této rubriky
Pražské datové centrum se výrazně rozšířilo
8.3.2025 - Dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika v lednu dokončila a zkolaudovala už čtvrtý technologický sál svého hlavního datového centra v Praze 9. Díky investici ve výši několika desítek milionů korun se po sedmi letech od… »
Pokud budeme důsledně postupovat podle nařízení č. 402/2013, pak doba psaní předpisů „krví“ skončila
1.1.2025 - Železnice denně přepraví miliony cestujících i tuny zboží. S vysokými nároky na spolehlivost, bezpečnost a efektivitu je nezbytné pečlivě sledovat a řídit rizika, která by mohla ohrozit plynulost provozu nebo bezpečnost… »
Zajímavosti z provozu ČD Cargo na Liberecku
18.11.2024 - Letošní rok byl na Liberecku opět ve znamení rozsáhlé výlukové činnosti. V prvním pololetí byl rekonstruován podjezd pod libereckým nádražím s výrazným dopadem na nákladní dopravu. Ta mohla využívat pouze část staničních… »