Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Rozhovor / Pavel Krtek: Kvalitní veřejná služba je důležitější než hon za ziskem

Pavel Krtek: Kvalitní veřejná služba je důležitější než hon za ziskem

4.12.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

V čele Českých drah stojí Pavel Krtek od 10. listopadu. Na stránkách Železničáře se poprvé objevil v dubnu 2014. Tehdy měl jako nová tvář v představenstvu na starosti ekonomiku a techniku, a byť má šestnáctiletou zkušenost s vedením různých firem včetně působení u externího nákladního železničního dopravce, angažmá u ČD přijímal s velkou pokorou. Nyní na jeho bedra padá zodpovědnost za fungování jednoho z největších zaměstnavatelů v zemi v horkém křesle společnosti, která je prakticky neustále pod drobnohledem vlastníka, médií i zákazníků.

Pavel Krtek: Kvalitní veřejná služba je důležitější než hon za ziskem

V únoru jste se stal členem představenstva a v listopadu už stojíte v jeho čele. Napadlo vás, že angažmá u ČD dostane tak raketový průběh?

To určitě ne. Když jsem ale byl na začátku roku osloven, zda bych převzal ekonomiku a finance na Českých drahách, věděl jsem, že budu muset drážní problematiku vstřebat v mnohem širším rozsahu. Byl jsem žádán o flexibilitu a o připravenost na nové výzvy. Postupně jsem se tak seznámil nejen se všemi úseky mateřských Českých drah, ale také s dceřinými společnostmi. Když mi dozorčí rada nabídla místo předsedy představenstva, přijal jsem ho. Zásadním argumentem pro mě v tu chvíli bylo, že můžeme pokračovat v započaté práci a naplnit naši strategii. 

Z předchozího působení v nadnárodní společnosti a soukromé sféře máte dost zkušeností s řízením velkým firem. Co vás u vedení společnosti vlastněné státem opravdu překvapilo?

Na začátku mě příjemně překvapila kvalita a odbornost klíčových zaměstnanců firmy. Díky spolupráci s nimi jsem se v problematice osobní železniční dopravy mohl zorientovat. Působil jsem šestnáct let v manažerských funkcích ve společnostech Lafarge Cement a Unipetrol, kde měl stát také podíl. S Českými drahami to však nelze srovnávat. Všechny naše akcie vlastní stát, který má na řízení firmy přímý vliv. České dráhy navíc nejsou standardní akciovou společností, protože v nich nejde jen o obchodní činnost, nýbrž také o poskytování veřejné služby. Primárním cílem pro nás tedy není výdělek za každou cenu, ale zajištění dopravní obslužnosti na základě objednávky ministerstva dopravy a krajů. Tento společenský aspekt je pro nás naprosto určující. V tom vidím hlavní rozdíl oproti komerční sféře. 

Jedním z vašich hlavních úkolů je podle ministerstva dopravy zejména stabilizace společnosti...

Jde o stabilitu zákazníků, tedy cestujících a objednatelů, čili krajů a ministerstva dopravy, personální, ekonomickou i finanční. Musíme upevnit důvěru zaměstnanců, věřitelů a vlastníka v tom, že jsou České dráhy standardně řízenou obchodní společností, která dál pokračuje v nastavené strategii s cílem udržet své postavení na trhu osobní i nákladní dopravy. Nejde přitom jen o obhájení ratingu a postupné snižování zadlužení. V segmentu osobní dopravy je například potřeba vytvořit obchodní model společnosti po skončení desetiletých smluv v roce 2019, najít alternativní zdroje příjmů pro případ ztráty části trhu po soutěžích státu a krajů, v segmentu nákladní dopravy chceme posílit obchodní politiku a proniknout na zahraniční trhy, a tak bych mohl pokračovat. V oblasti personální politiky jde aktuálně o uzavření vyvážené kolektivní smlouvy na rok 2015. 

V předchozím rozhovoru pro Železničáře při nástupu do funkce náměstka pro ekonomiku a techniku jste prohlásil, že vozit komodity je jednodušší než lidi. Stále to platí?

Dnes bych takové zjednodušující srovnání nepoužil, i když rozhodně platí, že je to opravdu náročnější. Jde o zcela odlišný byznys. Kvalitu služeb hodnotí miliony zákazníků, objednatelé veřejné dopravy i média. Jako národní dopravce navíc „nejedeme“ na zisk, ale na zajištění veřejné služby. Přeprava cestujících má zkrátka řadu specifik a srovnání s nákladní dopravou myslím vůbec není na místě. 

Podle všech indicií je před dokončením prodej části společnosti v podobě nemovitostí Správě železniční dopravní cesty. Mělo by jít řádově o miliardy korun. Jak s nimi České dráhy naloží?

Pokud k prodeji dojde, investujeme získané prostředky do modernizace vozidlového parku, protože naším základním výrobním prostředkem nejsou budovy, ale vlaky. Zčásti by peníze z prodeje posloužily také na snížení zadlužení Českých drah. Tak s tím počítáme od samého začátku.

PAVEL KRTEK

Vystudoval francouzskou státní technickou univerzitu Ecole Central Paris (absolutorium v roce 1994 jako první Čech od roku 1969). Po roce povinné základní vojenské služby na výcvikové základně českého UNPROFORu v Českém Krumlově začal pracovat u nadnárodní společnosti Lafarge Cement, světové dvojky ve výrobě cementu. Následovalo devět let v rafinersko-petrochemické skupině Unipetrol, z toho šest let byl členem představenstva společnosti. Začínal po dobu tří let na centrále jako šéf finančního controllingu, pak dva roky pracoval coby finanční ředitel divize železniční dopravy Unipetrol Doprava v Litvínově, dva roky na centrále v Praze a dva roky jako finanční ředitel rafinerie Paramo v Pardubicích. Následně se uplatnil v prostředí investičních fondů. V únoru 2014 se stal členem představenstva Českých drah a od 1. března rovněž náměstkem generálního ředitele ČD pro ekonomiku a techniku. Do čela národního dopravce byl zvolen 10. listopadu 2014 a zastává funkci předsedy představenstva ČD.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 3.89

Další články této rubriky

Radek Steiger: Kolegům z Jihomoravského kraje hledáme uplatnění, kde můžemeRadek Steiger: Kolegům z Jihomoravského kraje hledáme uplatnění, kde můžeme

20.6.2024 - I při letmém průjezdu olomouckým hlavním nádražím je vidět výrazná změna. Postarší elektrické jednotky a vlakové soupravy nahrazují moderní vozidla převážně z rodiny RegioPanterů. O tom, co tak markantní zásah do vozového… »

Peter Helexa: Výhody železnice si uvědomuji čím dál vícePeter Helexa: Výhody železnice si uvědomuji čím dál více

21.5.2024 - Slovenská železnice se probouzí. Po letech se konečně začíná zrychlovat modernizační úsilí na drážní síti, ještě viditelnější je pak obnova vozového parku Železničné spoločnosti Slovensko (ZSSK). Její nový generální… »

Jiří Ješeta: S ComfortJety se poprvé setkáme na OstravanechJiří Ješeta: S ComfortJety se poprvé setkáme na Ostravanech

18.4.2024 - Po roce se opět setkáváme s náměstkem pro osobní dopravu Jiřím Ješetou, abychom sesumírovali ty nejzajímavější novinky v provozu Českých drah. Poprvé se svezeme ComfortJety, představeny budou bateriové RegioPantery, brzy dorazí i… »

 

Všechny články rubriky Rozhovor

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika