Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Vybíráme vlakové posádky pro náročnou a prestižní práci v railjetech

Vybíráme vlakové posádky pro náročnou a prestižní práci v railjetech

27.3.2014 – autor: MARTIN HARÁK

Ještě v letošním roce vyjedou na české koleje railjety, které budou představovat na lince mezi Prahou, Brnem, Břeclaví a Vídní zcela novou kvalitu cestování. Aby byla zachována kontinuita nejen příjemného cestování, ale zároveň i obsluhy vlaku, proběhlo v Břeclavi na začátku března dvoudenní výběrové řízení na posádky, které budou tyto moderní a na naše poměry luxusní vlaky Českých drah doprovázet.

Vybíráme vlakové posádky pro náročnou a prestižní práci v railjetech

Posádky z Břeclavi byly historicky první, které po roce 1989 doprovázely vlaky vyšší kvality EuroCity, později i spoje SC Pendolino.  Nyní se už těší na práci v soupravách Siemens Viaggio Comfort, které pod značkou ČD railjet začnou letos jezdit na prvním koridoru. „Opět je Břeclav poctěna možností ukázat, že má vysoce kvalifikované lidi. Prací v prestižním prostředí chceme ukázat svoji kvalitu, která se projeví především spokojenými zákazníky. Ve vlacích railjet budeme poskytovat zákazníkům jen ty nejlepší služby,“ komentuje šéf brněnského Regionálního centra vlakového doprovodu Milan Václavík výběrové řízení na posádky railjetů. 

Vybíralo se podle znalosti jazyků, tarifů a projevu

„V našem zájmu bylo, aby výběr proběhl transparentně. Posádky, které budou doprovázet railjety, musí znát minimálně jeden světový jazyk kvůli komunikaci se zahraniční klientelou,“ vysvětluje Vítězslav Fremr, pověřený řízením Vlakového doprovodu osobní dopravy ČD. Během pohovorů se hodnotilo asertivní chování a prozákaznický přístup jednotlivých členů vlakových posádek. Shrnuto a podtrženo – vyhráli ti, kteří umějí dobře komunikovat, což je důležité zejména při zvládání mimořádných situací. V neposlední řadě rozhodla i perfektní znalost zejména tarifů z důvodu správného odbavení zákazníků.

Na doprovod railjetů se přihlásilo 56 uchazečů z RCVD Brno, Praha, Ostrava a Valašské Meziříčí. Všechny účastníky hodnotila čtyřčlenná komise složená z šéfů VDOD a brněnského RCVD, supervizora Jiřího Kloučka a Petra Vondráčka z Odboru obchodu osobní dopravy. „Každý, kdo dosáhl v takzvaném zákaznickém pohovoru požadovaného počtu bodů, má šanci tyto vlaky doprovázet. Vybrali jsme jen třicet zaměstnanců – ti ostatní budou fungovat jako záloha. Kvůli velké vyrovnanosti zájemců jsme přihlíželi k individuálním doplňujícím kritériím, jako je třeba znalost více cizích jazyků,“ říká Vítězslav Fremr.

Odprezentovat sám sebe může být pořádně těžké

Každý z uchazečů musel umět během pouhých dvanácti minut vysvětlit, proč má komise vybrat právě jen jeho. „Podle mojí zkušenosti bylo pro naše zaměstnance asi nejsložitější vysvětlit, co lepšího mohou nabídnout než ti ostatní. Velkou roli u leckterých sehrála i nervozita. Záleželo i na vlastní prezentaci, což se týkalo i volby správného oblečení. Upřímně řečeno: pro účast na výběrovém řízení se tričko a džíny nehodí. A i takový detail měl svou vypovídací hodnotu,“ říká Milan Václavík. Čas dvanáct minut byl podle vedoucího brněnského RCVD naprosto dostačující. Ostatně každý si může zkusit, jak je těžké vlastními slovy „odprezentovat“ sám sebe. Někomu na to stačí třeba tři věty...

Členové komise museli v první den absolvovat šest hodin nepřetržitých pohovorů a druhý den dokonce sedm hodin. „Současně probíhalo i doplňkové výběrové řízení na vlaky vyšší kvality, takže všechno muselo být dokonale připravené a sladěné například s průběhem jazykové písemné a ústní zkoušky a následně pohovoru s členy komise,“ popisuje Petr Vondráček, jeden z členů komise.  

Spokojení cestující jsou povzbuzením pro vlakové čety

Oslovili jsme namátkou Janu Buchtovou z Břeclavi a Luďka Štourače z Brna, kteří se přihlásili do výběrového řízení, aby se pokusili ve zkratce sdělit svoje pocity a také důvody, proč se hlásili na doprovod railjetů. „Svoji práci mám moc ráda. Jsem přesvědčená, že každý nový vlak rovná se spokojení cestující. Pokud se na tuto vozbu dostanu, tak jsem přesvědčená, že budu slýchat více chvály než nějakých stesků. To je velmi motivující. Spokojený cestující rovná se navíc spokojená vlaková četa. V současné době jsou na některých vlakových spojích EuroCity z technických důvodů občas řazeny starší vozy, což samozřejmě vadí našim zákazníkům. Railjety by tyto problémy měly odbourat,“ říká Jana Buchtová, kterou můžeme vidět jako doprovod na vlacích EuroCity mezi Břeclaví a Prahou.

Vlaky vyšší kvality doprovází i brněnský vlakvedoucí Luděk Štourač, který navíc odvezl zcela první a naopak úplně poslední D1 Express, který loni zabezpečoval bezzastávkovou dopravu mezi Prahou a jihomoravskou metropolí. „Pokud budu vybrán, tak se jen vrátím do prostředí, které jsem si již vyzkoušel. Na spojích D1 Expressech jsem běžně poskytoval i nadstandardní služby našim zákazníkům a railjet je vlastně něco podobného, co se týká zákaznického přístupu, ale pochopitelně v lepším balení. Railjet je totiž obrovská výzva, která může člověka profesně posunout někam dopředu,“ vysvětluje Luděk Štourač. 

V JAKÝCH KRITÉRIÍCH UCHAZEČI BODOVALI

Vzhled, upravenost, výběr oděvu, celkový dojem             max. 10 bodů
Vysvětlení, proč pracuji na dráze a co mě baví                max. 10 bodů
Co mohu nabídnout na spojích vyšší kvality a proč by komise měla vybrat právě mě       max. 10 bodů
Ukázky hlášení v češtině (např. příjezd do stanice, zpoždění vlaku, odjezd ze stanice)     max. 10 bodů
Modely situací (např. jak se zachovat, když není zařazen vůz 1. třídy nebo jídelní vůz)       max. 10 bodů


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 3.78

Další články této rubriky

Lovosická nástupiště v novém, v Kladně již z peronuLovosická nástupiště v novém, v Kladně již z peronu

12.4.2024 - V rámci našeho infrastrukturního okénka se tentokrát podíváme na čtyři významné stavby, které v posledních měsících doznaly výraznějších změn. Konkrétně na lovosické nádraží, kde jsou již v provozu všechna nová… »

České dráhy posílily údržbu vozů České dráhy posílily údržbu vozů

17.3.2024 - Linka R17 Vltava / Lužnice / Silva Nortica z Prahy do Českých Budějovic, Českých Velenic a Vídně se dlouhodobě potýkala s nedostatkem vozů. Kvůli tomu musely být nasazeny náhradní vozy nebo zkráceny soupravy. České dráhy proto… »

V železničním srdci republiky přibyl už třetí simulátorV železničním srdci republiky přibyl už třetí simulátor

11.3.2024 - ČD Cargo představilo ve druhé polovině února nový simulátor lokomotivy Siemens Vectron. Umístěný je v České Třebové, tradiční baště tuzemských železničářů. Velmi zdařilou a do detailu vyvedenou kopii skutečné kabiny… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika