Železničář / Provoz / První CNG vlaštovka vyletěla. Odstartoval plynový puč?
První CNG vlaštovka vyletěla. Odstartoval plynový puč?
11.2.2015 – autor: MARTIN HARÁK
České dráhy a Vítkovice Machinery Group ve čtvrtek 15. ledna slavnostně zahájily ověřovací provoz lokomotivy 714.801 s pohonem na stlačený zemní plyn CNG (Compressed Natural Gas). Stroj bude nasazen v osobní dopravě na trati z Opavy do Hlučína. Jde o premiéru nejen v České republice, ale i celé střední Evropě. Hlavním benefitem přestavby je radikální snížení emisí a také nižší provozní náklady. Oproti klasické dieselové lokomotivě by měl být provoz novinky asi o polovinu levnější.
Lokomotiva, jejíž pohon společně vyvinuli odborníci ze strojírenské skupiny Vítkovice a Výzkumného Ústavu Železničního, je v majetku Českých drah a stabilně zařazená do provozu na opavském Provozním pracovišti DKV Olomouc. Cílem zkušebního provozu lokomotivy, který se plánuje do konce letošního června, je srovnání provozních nákladů s běžnou dieselovou lokomotivou. Pohon na CNG by oproti dieselové lokomotivě podobných parametrů měl ušetřit téměř polovinu finančních nákladů. Alespoň to tvrdí zástupci výrobce plynové zástavby. „Provoz této lokomotivy je zhruba o 40 procent levnější, navíc i ekologický, protože neprodukuje žádné prachové částice a má nižší emise oxidu dusíku, oxidu uhličitého a uhelnatého,“ říká mediální zástupce Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.
Původně dieselová lokomotiva 714.010 (postavená na rámu Pylštyka 735.167), s novým označením 714.801, vozí od čtvrtka 15. ledna tři páry spojů denně, které z opavského východního nádraží vyjíždějí v 5.42, 13.42 a 15.42, a naopak z obratové stanice v Hlučíně na Ostravsku pak v 6.30, 14.30 a 16.30 hodin. Přesto nejde o úplně první nasazení – lokomotiva byla již loni po několik měsíců zkoušena v posunovací službě ve stanici Bohumín, protože v té době neměla ještě souhlas pro vozbu vlaků osobní dopravy. Stroj 714.801 vznikl již v roce 2011 a nejprve byl testován ve vlečkovém provozu společnosti Vítkovice Doprava ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group.
Akční rádius dosahuje 1 500 kilometrů
Čtrnáct metrů dlouhý a čtyři metry vysoký stroj na stlačený zemní plyn patří k ojedinělým svého druhu v Evropě. Do vínku dostal dva plynové motory, každý o výkonu 260 kW. Místo původní palivové nádrže na naftu jsou v těchto prostorách umístěny vysokotlaké lahve s celkovým objemem 3 430 litrů, což představuje zhruba 530 kilogramů stlačeného zemního plynu. „Právě díky tomuto velkému objemu je naše lokomotiva na CNG schopna na jedno naplnění ujet až 1 500 kilometrů. Akční rádius je samozřejmě závislý na profilu tratě a hmotnosti vlaku. V ověřovacím provozu vozí 714.801 na každém běžném výkonu čtyři přívěsné vozy řady 010 a v dopoledních hodinách ho využíváme také na staničním posunu v Opavě. Díky racionálnímu využití lokomotivy stačí jedno plnění plynem za týden. To vykonává prozatím pověřený zaměstnanec společnosti Vítkovice Doprava,“ říká přednosta bohumínské Provozní jednotky DKV Olomouc Jan Podstawka. Plynová lokomotiva se zatím bude po týdnu střídat s klasickým dieselem, aby mohly být spotřeby obou strojů průběžně porovnávány.
Lenivější, ale tišší
Podle kontrolora vozby Bohuslava Gavlase prošel každý strojvedoucí, který vykonává službu na trati Opava – Hlučín, odpovídajícím školením z obsluhy lokomotivy. „Kolegové se během dvou až tří hodin seznámili se strojem nejen teoreticky, ale vykonali i praktickou zkoušku jízdy, aby zjistili odlišnosti od řízení dieselových strojů. Není jich však mnoho – jde například o sledování tlaku plynu na manometrech či evidence ujetých kilometrů.“ Lokomotiva na CNG má však nepatrně nižší výkon než dieselová, což se projevuje na pomalejším rozjezdu i delším čase pro dosažení traťové rychlosti. To je daň za ekologický pohon, příznivější stránkou je výrazně nižší hlučnost, což zpříjemňuje výkon služby strojvedoucího.
Nová plnička vyroste v Opavě
U alternativních pohonů bývá problémem dostatek stanic na plnění konkrétním médiem. První (a zatím jediná) lokomotiva CNG Českých drah je plněna v opavském Provozním pracovišti DKV Olomouc, kde se nachází kompresní plnicí stanice. Zástupci Vítkovice Machinery Group při příležitosti uvedení stroje do osobní dopravy sdělili, že záměrem skupiny je vybudovat poblíž provozního pracoviště také velkou stacionární plnicí stanici CNG. Z té by se plnila nejen lokomotiva, ale i autobusy opavského regionálního dopravce, který má svou základnu v sousedství, a využívat by ji mohli i motoristé s automobily na CNG. Pokud se první CNG lokomotiva osvědčí po stránce technicko-provozní i ekonomiky, mohlo by využívání alternativních paliv, kterým je i stlačený zemní plyn, doznat výraznějšího rozšíření i na železnici. Obecně má vzrůstající trend, ale nejdynamičtější nárůst se projevuje v automobilové a autobusové dopravě.
714.801 V DATECH
Délka: 14 290 mm
Výška: 4 165 mm
Šířka: 3 100 mm
Rozvor podvozků: 7 600 mm
Zásoba plynu: 530 kg CNG při tlaku 200 bar
Výkon: 2x 260 kW
Motor: 2x TEDOM TG 250 AV
Dojezd na jedno naplnění: až 1 500 km
Další články této rubriky
Raillex: Specialista na přepravy automotive
25.12.2024 - Přepravy automotive představují v produktovém portfoliu ČD Cargo významnou roli. Jsme partnery významných evropských automobilek, intenzivně spolupracujeme s operátory – vlastníky železničních vozů na přepravy automobilů.… »
Na obnovu tratí a stanic příští rok půjde bezmála 63 miliard korun
15.12.2024 - Správa železnic bude mít příští rok na obnovu tratí a stanic k dispozici 62,7 miliardy korun, tedy téměř o miliardu víc než letos. Rekordních 39,3 mld. půjde na investice, díky tomu odstartuje například modernizace důležitého… »
V olomouckém depu ČD vylaďuje podvozky vozů nový měřicí lis
15.11.2024 - České dráhy investují nejen do modernizace vozidlového parku, ale i do údržbové a servisní základny. Investice jdou i do vybavení stávajících středisek údržby. V olomouckém depu pracují technici s novinkou, která zajišťuje… »