Železničář / Provoz / Po Branickém mostě opět jezdí vlaky
Po Branickém mostě opět jezdí vlaky
18.8.2024 – autor: VÍT ČEPICKÝ
Branický most se po šedesáti letech dočkal jižní koleje. Koncepčně dvoukolejná stavba byla po desetiletí provozována pouze jako jednokolejná, a to včetně navazujícího úseku do Krče a dále. Přestože se o plánovaném zdvoukolejnění debatovalo historicky mnohokrát, klíčová část převážně nákladní branické spojky z Radotína do Vršovic odvádějící zátěž mimo pražské centrum se dočká plného provozního profilu teprve v letošním roce. Se začátkem prázdnin byl obnoven provoz po jedné traťové koleji, druhá by měla být zprovozněna na podzim.
Zejména pro nákladní dopravce končí složitý půlrok. Zatímco výtoňský most v důsledku degradace technického stavu postupně přichází o kapacitu i únosnost, čím dál oblíbenější železniční alternativa překonání Vltavy v podobě Branického mostu byla z důvodu rekonstrukce v prvním pololetí roku 2024 zcela mimo provoz. Toto období je ale konečně u konce a Branický most se znovu vrací na scénu.
Prvního července byla zprovozněna první traťová kolej, tedy ta, jež v historii mostu nikdy položena nebyla, pomineme-li krátké období zátěžových testů. Díky tomu se opět poněkud stabilizuje nákladní provoz a vrací se rovněž alternativa pro vedení osobních vlaků mimo železniční most ze Smíchova na Výtoň. Práce tím ale zdaleka nekončí, pokračují na druhé polovině mostního tělesa i v návazném úseku tak, aby na podzim mohla být trať zprovozněna v plném, dvoukolejném profilu od Chuchelského tunelu přes Branický most až na krčské nádraží.
Zkapacitnění trati nebude mít pozitivní vliv pouze na dopravu nákladní – celá stavební akce přinese výrazné benefity i pro dopravu osobní. V budoucnu díky ní bude možné zavést nové linky městské železnice, jež mají pomoci převzít zátěž z vytížených současných tras veřejné dopravy, nabídnout nová spojení a celkově zatraktivnit dráhu jako příhodnou dopravní alternativu k nesmírně zbytnělé silniční dopravě.
Zastávka na Kačerově do nového
S tím souvisí i další stavba, která se sice přímo v dotčeném úseku nenachází, ale bezprostředně s ním souvisí. Je jí přebudování zastávky Praha-Kačerov. Ta byla v dočasném řešení s jedním boč-ním nástupištěm zprovozněna před deseti lety a napojila železniční linky S8 a S88 na autobusový terminál a zejména stanici metra C. Nyní je však zásadně rekonstruována, aby mohla být s plnohodnotným zprovozněním Branického mostu otevřena již jako ostrovní se dvěma nástupními hranami, přístupovou lávkou a výtahem, díky čemuž bude připravena právě na zavádění dalších městských linek.
A pominout nesmíme ani přínos zvýšení kapacity optikou plánované výstavby nového výtoňského mostu. V době, kdy se provoz mezi smíchovským nádražím a pražským hlavním nádražím zcela přeruší, poskytne Branický most možnost přesměrování zejména dálkové dopravy od Plzně přes Vršovice až na hlavní nádraží. Šedesát let od zprovoznění tak důležitost téměř kilometr dlouhé subtilní betonové stavby, jež je pro jižní část vltavského údolí typická, ještě vzrůstá.
Další články této rubriky
Na obnovu tratí a stanic příští rok půjde bezmála 63 miliard korun
15.12.2024 - Správa železnic bude mít příští rok na obnovu tratí a stanic k dispozici 62,7 miliardy korun, tedy téměř o miliardu víc než letos. Rekordních 39,3 mld. půjde na investice, díky tomu odstartuje například modernizace důležitého… »
V olomouckém depu ČD vylaďuje podvozky vozů nový měřicí lis
15.11.2024 - České dráhy investují nejen do modernizace vozidlového parku, ale i do údržbové a servisní základny. Investice jdou i do vybavení stávajících středisek údržby. V olomouckém depu pracují technici s novinkou, která zajišťuje… »
Na Dni dodavatelů se řešila kvalita i termíny dodávek
10.11.2024 - České dráhy v říjnu uspořádaly další setkání s výrobci nových vlaků, zástupci opravárenských firem i dodavateli náhradních dílů. Už 4. ročník Dne dodavatelů se zaměřil především na kvalitu a termíny dodávaných vozidel… »