Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Pavouci se na čas usídlili v okolí Kralup

Pavouci se na čas usídlili v okolí Kralup

16.12.2021 – autor: JOSEF HOLEK S VYUŽITÍM TZ

Cestující jezdící pravidelně z Kralup nad Vltavou do Loun a Velvar od začátku listopadu vozí před časem zakoupené motorové vozy řady 841. České dráhy tu v rámci zkušebního provozu nasadily čtyři vozidla. Ta v provozu dočasně nahradila starší motoráky řad 809 a 810.

Pavouci se na čas usídlili v okolí Kralup

Čtyři nízkopodlažní motorové vozy řady 841 slouží od začátku listopadu cestujícím na spojnicích Kralup nad Vltavou s Louny anebo Velvary. Na trasách nahradily starší motorové vozy řad 809 a 810. ČD RegioSpidery testují pro možné budoucí využití typově obdobných vozidel právě v okolí Prahy. Znamená to tedy, že jsou na trasách jen dočasně.
„Pracujeme na tom, aby cestování vlaky bylo pro cestující komfortní a odpovídalo požadavkům a očekáváním, které jsou na ně v dnešní době kladeny. Tyto RegioSpidery nahradí starší a již nevyhovující motoráky a jsem přesvědčený o tom, že cestující s jejich nabízeným servisem budou spokojeni,“ uvedl radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký, který se spolu se zástupci ČD zúčastnil jedné z prvních jízd. „Nasazení těchto komfortnějších vozidel vnímám jako jeden z dalších kroků v modernizaci veřejné dopravy. Přepravní komfort 21. století je pro nás prioritou i v odlehlejších částech kraje. Nízkopodlažní vlaky nabízejí pohodlné a bezpečné cestování osobám se sníženou pohyblivostí, především vozíčkářům a seniorům, ale současně i cyklistům nebo maminkám s dětmi,“ doplnil ředitel IDSK Zdeněk Šponar.

Po modernizaci jinam
Nízkopodlažní vlaky České dráhy odkoupily na konci loňského roku od německého dopravce SWEG. „Motorové vozy Stadler RS1 byly vyrobeny v roce 1997 a cestujícím nabízí 71 míst k sezení, prostorný inte­riér, bezbariérový přístup a dostatek místa. S délkou přes 25 metrů a váhou kolem 50 tun dosahují maximální rychlosti 120 km/h, podvozkový pojezd vozidla navíc lépe absorbuje nerovnosti kolejiště a tím zásadně zlepšuje jízdní komfort,“ řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.
Vlaky z dvaadvacetikusové série nakoupené od SWEG budou v okolí Kralup nad Vltavou jezdit více než rok, potom je čeká modernizace. ČD je dovybaví technologií wi-fi, úprav se dočká audiovizuální informační systém, doinstalovány budou klimatizace a elektrické zásuvky, sedačky si dopřejí nové čalounění a skříň nový lak podle požadavku objednatele. A kam definitivně zamíří poté? Od prosince 2023 je dopravce po modernizaci nasadí na linky v krajích Ústeckém a Pardubickém. Vždy po jedenácti kusech. Do té doby budou postupně jezdit ve středních Čechách, Vysočině a Ústeckém kraji, přičemž na ústecké krajské lince U11 z Postoloprt přes Louny do České Lípy už zůstanou i po modernizaci.
ČD již nyní jednají se Středočeským krajem o pořízení typově obdobných moderních vozidel, která by zlepšila kvalitu cestování nejen na této trati, ale i na jiných regionálních tratích ve středních Čechách. Stejný typ vozidel národní dopravce provozuje již řadu let pod názvem RegioSpider v Libereckém kraji nebo na Vysočině.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

CPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět letCPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět let

25.11.2022 - Certifikační středisko personálu defektoskopie (CPD) Českých drah získalo akreditaci na dalších pět let. V rámci železniční dopravy se jedná o jediné certifikační pracoviště v České republice. Defektoskopie je přitom velmi… »

V laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalinV laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalin

28.10.2022 - V nenápadném domě v centru Mostu sídlí mezi rozličnými přístroji a zkumavkami Alena Zajícová. S celou Oblastní chemickou laboratoří Českých drah, která je součástí OCÚ Západ, bdí nad kvalitou provozních kapalin. Práce je to… »

V pražské aglomeraci přibývají moderní nádražíV pražské aglomeraci přibývají moderní nádraží

3.10.2022 - Železniční doprava v hlavním městě zažívá v poslední dekádě významný růst. Zatímco na přelomu tisíciletí počet přepravených osob stagnoval, v deseti předcovidových letech se prakticky zdvojnásobil. Za trend může… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika