Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Noční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozů

Noční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozů

9.9.2015 – autor: ALEŠ KUČERA

Od poloviny srpna jsou postupně do souprav spojů EuroNight 444 a 445 Slovakia zařazovány modernizované lůžkové vozy řady WLABmee200 NG společnosti WAGON SERVICE travel. Vozy zakoupila tato slovenská společnost od ruského národního dopravce RŽD, kde nosily označení WLABmee62, v červnu 2015. Vozy následně podstoupily modernizaci, repasi a technické revize v ŽOS Vrútky a ŽOS Trnava. Nyní je již využívají naši cestující, přičemž servis na jejich palubách poskytuje společnost Wagon Slovakia Košice.

Noční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozů

Vozy WLABmee62, ze kterých modernizovaná řada vychází, byly vyráběny v 90. letech v tehdejší východoněmecké vagonce Waggonbau Görlitz (dnes Bombardier Germany) a již z původní výroby šlo o moderní konstrukci. Jsou například vybaveny podvozky GP200 s maximální rychlostí 200 km/h. Disponují klimatizací nebo toaletami s uzavřeným systém. Nový slovenský majitel se během modernizace zaměřil na další vylepšení, na palubě jsou zcela nové chladničky a vnitřní vybavení, například koberce, matrace nebo zařízení oddílu průvodce.

Nejviditelnější změnou je ale celkový redesign vozů, jehož autorem je známý český dopravní architekt Patrik Kotas. Ten stojí mimo jiné též za barevným řešením českého Pendolina, designem vagonů pražského metra typu M1 nebo několika pražských tramvajových zastávek a stanic metra.

Zajímavostí jsou velká stylizovaná písmena WL na skříni vozu, které nevychází z názvu majitele nebo provozovatele služeb na palubě, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou odkazem na jednu z nejstarších společností v oboru – Wagon Lits, která stála za luxusem slavného Orient Expresu a určila označení vozů zvláštní stavby WL.

Slovakia jezdí v jednotném složení

Novinka je konstrukčně totožná s vozy slovenského národního dopravce ZSSK. Ty k nám pravidelně zajíždějí na spojích EuroNight 444 a 445 Slovakia již několik let a po doplnění o nové vozy WAGON SERVICE travel tak bude souprava EN 444/445 sestavena z vozů této jednotné řady. Na rozdíl od vozů ZSSK a dříve zakoupených vozů WLABmee62 se tato novinka liší zmíněným výrazným desig­­nem, který upoutá cestující především v interiéru (přehlednější navigace kupé, kdy jsou jednotlivé dveře oddílu řešeny odlišnými barvami).

Uvolněné lůžkové vozy řady WLABmee823 Českých drah s klimatizací, vakuovými toaletami a rychlostí 160 km/h, budou z řazení EN 444/445 přesunuty na výkon R 442/443 Bohemia. Tím bude sjednocen nabízený standard na nočních vlacích mezi Českem a Slovenskem a poslední neklimatizované lůžkové vozy řady WLAB822 Českých drah, pocházející z roku 1985, zůstanou ponechány jen jako záloha pro mimořádnosti a pro posilové sezonní výkony.


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 3.57

Další články této rubriky

Zajímavosti z lokomotivního parku ČD CargoZajímavosti z lokomotivního parku ČD Cargo

26.5.2023 - Dceřiná společnost Českých drah ČD Cargo, největší tuzemský železniční nákladní dopravce, staví svoji budoucnost na čtyřech strategických pilířích – interoperabilitě, expanzi do zahraničí, intermodalitě a společenské… »

ČD Cargo vyhrálo výběrové řízení na přepravu uhlíČD Cargo vyhrálo výběrové řízení na přepravu uhlí

26.4.2023 - V roce 2022 přepravilo ČD Cargo přes 10,5 milionu tun hnědého uhlí do elektráren, tepláren i do uhelných skladů po celé České republice. Je to o přibližně 3 miliony tun více než v roce 2021. Přijali jsme celou řadu opatření a… »

Hala ČD Cargo v Lovosicích nabízí vysoký standard služebHala ČD Cargo v Lovosicích nabízí vysoký standard služeb

27.3.2023 - Provoz lovosické skladovací haly ČD Cargo byl zahájen již v roce 2010. V rámci projektu rozvoje logistických služeb měly podobné objekty vyrůst ještě v Brně a v Ostravě-Mošnově. Krize na konci prvního desetiletí nového milénia… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika