Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Noční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozů

Noční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozů

9.9.2015 – autor: ALEŠ KUČERA

Od poloviny srpna jsou postupně do souprav spojů EuroNight 444 a 445 Slovakia zařazovány modernizované lůžkové vozy řady WLABmee200 NG společnosti WAGON SERVICE travel. Vozy zakoupila tato slovenská společnost od ruského národního dopravce RŽD, kde nosily označení WLABmee62, v červnu 2015. Vozy následně podstoupily modernizaci, repasi a technické revize v ŽOS Vrútky a ŽOS Trnava. Nyní je již využívají naši cestující, přičemž servis na jejich palubách poskytuje společnost Wagon Slovakia Košice.

Noční spoje na Slovensko hrají barvami omlazených lůžkových vozů

Vozy WLABmee62, ze kterých modernizovaná řada vychází, byly vyráběny v 90. letech v tehdejší východoněmecké vagonce Waggonbau Görlitz (dnes Bombardier Germany) a již z původní výroby šlo o moderní konstrukci. Jsou například vybaveny podvozky GP200 s maximální rychlostí 200 km/h. Disponují klimatizací nebo toaletami s uzavřeným systém. Nový slovenský majitel se během modernizace zaměřil na další vylepšení, na palubě jsou zcela nové chladničky a vnitřní vybavení, například koberce, matrace nebo zařízení oddílu průvodce.

Nejviditelnější změnou je ale celkový redesign vozů, jehož autorem je známý český dopravní architekt Patrik Kotas. Ten stojí mimo jiné též za barevným řešením českého Pendolina, designem vagonů pražského metra typu M1 nebo několika pražských tramvajových zastávek a stanic metra.

Zajímavostí jsou velká stylizovaná písmena WL na skříni vozu, které nevychází z názvu majitele nebo provozovatele služeb na palubě, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou odkazem na jednu z nejstarších společností v oboru – Wagon Lits, která stála za luxusem slavného Orient Expresu a určila označení vozů zvláštní stavby WL.

Slovakia jezdí v jednotném složení

Novinka je konstrukčně totožná s vozy slovenského národního dopravce ZSSK. Ty k nám pravidelně zajíždějí na spojích EuroNight 444 a 445 Slovakia již několik let a po doplnění o nové vozy WAGON SERVICE travel tak bude souprava EN 444/445 sestavena z vozů této jednotné řady. Na rozdíl od vozů ZSSK a dříve zakoupených vozů WLABmee62 se tato novinka liší zmíněným výrazným desig­­nem, který upoutá cestující především v interiéru (přehlednější navigace kupé, kdy jsou jednotlivé dveře oddílu řešeny odlišnými barvami).

Uvolněné lůžkové vozy řady WLABmee823 Českých drah s klimatizací, vakuovými toaletami a rychlostí 160 km/h, budou z řazení EN 444/445 přesunuty na výkon R 442/443 Bohemia. Tím bude sjednocen nabízený standard na nočních vlacích mezi Českem a Slovenskem a poslední neklimatizované lůžkové vozy řady WLAB822 Českých drah, pocházející z roku 1985, zůstanou ponechány jen jako záloha pro mimořádnosti a pro posilové sezonní výkony.


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 3.57

Další články této rubriky

CPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět letCPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět let

25.11.2022 - Certifikační středisko personálu defektoskopie (CPD) Českých drah získalo akreditaci na dalších pět let. V rámci železniční dopravy se jedná o jediné certifikační pracoviště v České republice. Defektoskopie je přitom velmi… »

V laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalinV laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalin

28.10.2022 - V nenápadném domě v centru Mostu sídlí mezi rozličnými přístroji a zkumavkami Alena Zajícová. S celou Oblastní chemickou laboratoří Českých drah, která je součástí OCÚ Západ, bdí nad kvalitou provozních kapalin. Práce je to… »

V pražské aglomeraci přibývají moderní nádražíV pražské aglomeraci přibývají moderní nádraží

3.10.2022 - Železniční doprava v hlavním městě zažívá v poslední dekádě významný růst. Zatímco na přelomu tisíciletí počet přepravených osob stagnoval, v deseti předcovidových letech se prakticky zdvojnásobil. Za trend může… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika