Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Motorová Marfuša před deseti lety Česko nedobyla

Motorová Marfuša před deseti lety Česko nedobyla

8.7.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Hned zkraje roku 2005 se na kolejích ve zkušebním provozu objevila ruská motorová jednotka typu RA 731, v Česku vedená jako 835. Pronajaté vozidlo prošlo testy na tehdejším Železničním zkušebním okruhu a na tratích v okolí Prahy a zejména Brna, kde také zakotvila. První vlak řízený strojvedoucím Miroslavem Trávníčkem odjel druhé únorové pondělí (14. 2. 2005) po poledni z Brna hl. n. do Bohutic a mohl začít zkušební provoz s cestujícími.

Motorová Marfuša před deseti lety Česko nedobyla

Hned v pondělí 28. února se na pozvání ruského výrobce Metrovagonmaš Mytišči a obchodního zástupce v Česku uskutečnila prezentační jízda z Brna do Vranovic a zpět, které se účastnili například generální ředitel Metrovagonmaše Andrej Andrejev či ředitel Odboru kolejových vozidel Rostislav Novák. Ten také tehdy redaktorovi Železničáře prozradil, že o jednotky 835 prozatím České dráhy nemají zájem, protože nákup vozidel nezapadá do koncepce obnovy vozidel pro regionální dopravu. Argumentovalo se zejména tím, že dvoudílná motorová jednotka z Mytišči není nízkopodlažní. Proto se naplánovala modernizace řady 810 a 010 na známé Regionovy, které doběhly v podstatě přednedávnem.

Proč zabloudila Marfuša na Moravu?

Jednotka byla sestavena ze dvou motorových vozů, z nichž každý měl svůj motor výrobce MTU (2 x 315 kW) a převodovku a také samostatné označení 835.001 a 835.201, ač provozně byla nedělitelná. Osmdesátitunový kolos pro 104 míst 2. třídy k sezení mohl jet až 120 km/h. Za prvních 14 dní provozu jednotka najezdila celkem 4 150 km a kromě jediného dne, kdy se do ní montoval infosystém, byla každý den na trati a vše probíhalo zcela bez závad.

Souprava dorazila do Česka už v září 2003 coby jedna z možností na vyrovnání dluhu bývalého SSSR. V prosinci zamířila na cerhenický zkušební okruh, kde absolvovala zkušební jízdy, stejně jako na tratích SŽDC.

Konec v tichosti

Vozidlo, kterému se neřeklo jinak než Marfuša (paralelu s příšernou postavou z pohádky Mrazík si snad ani nezasloužilo, podobně jako jména Baba Jaga či Dlabaný ingot), bylo zařazeno do pravidelného jednodenního turnusu, v němž denně urazilo průměrně 363 km. Jezdilo do Třebíče (o víkendu až do Jihlavy), v neděli do Nemotic a v pracovní dny na trati Brno – Oslavany, kde přenocovalo, se zájezdy Moravské Bránice – Ivančice, respektive Oslavany.

Jednotka zůstala majetkem firmy Elektromechanika Úvaly a byla pronajata ČD na dobu zkušebního provozu. Před jeho zahájením byly provedeny například aktualizace softwaru řídicího systému Lokel Intelo a oživení informačního systému, prověření zabezpečovače LS 90 a doplněny piktogramy. S koncem JŘ 2004/2005 byl provoz zastaven a jednotka se vrátila majiteli. V květnu 2007 byla dopravena do Maďarska, kde posloužila jako zdroj náhradních dílů pro jednotky téhož typu, tam provozované pod označením 63-41.            


Průměrné hodnocení (15 hlasů): 3.53

Další články této rubriky

České dráhy jsou připraveny pořídit si rychlovlakyČeské dráhy jsou připraveny pořídit si rychlovlaky

22.10.2021 - České dráhy jednoznačně podporují výstavbu vysokorychlostních tratí a každý zprovozněný úsek vnímají jako přínos pro dálkovou dopravu z hlediska rychlosti i stability jízdního řádu. To jsou základní argumenty v rámci pozice… »

RegioSpider vyjel na trať z Postoloprt do České LípyRegioSpider vyjel na trať z Postoloprt do České Lípy

11.10.2021 - Na lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa nově nasazují České dráhy čtyři motorové vozy řady 841.2 Stadler RegioShuttle RS1. Celkem 22 vozů zakoupily ČD na konci loňského roku od německého dopravce SWEG. Vlaky projdou… »

 Do Hamburku v budoucnu pojedou Taurusy Do Hamburku v budoucnu pojedou Taurusy

8.10.2021 - Do roku 2025 hodlají České dráhy pořídit další tři vícesystémové lokomotivy Siemens Taurus. Dvě už firma ve svém vozidlovém parku má, další čtyři zakoupila před pár týdny od společnosti Wiener Lokalbahnen Cargo. Stroje řady… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika