Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Laminátka z Techmanie přejela do NTM

Laminátka z Techmanie přejela do NTM

9.12.2021 – autor: JOSEF HOLEK

Unikátní prototyp šestinápravové Laminátky S 699.001 přejel na začátku listopadu z plzeňské Techmanie do chomutovského depozitáře Národního technického muzea (NTM). Techmania, jejíž hlavní náplní je přibližování vědy a techniky, spravuje několik klenotů Škody Plzeň. Nicméně po zhodnocení svých možností v ochraně exponátů a snaze centra se stát výkladní skříní nových technologií rozhodlo její vedení o odprodeji.

Laminátka z Techmanie přejela do NTM
Jelikož je vozidlo zapsáno na seznamu kulturních památek ČR, uplatnilo ministerstvo kultury předkupní právo státu ve prospěch NTM. Unikátu tak bude systémově zaručena nejvyšší možná právní ochrana a jistota zachování pro budoucí generace. Po dokončení stálé expozice Muzea železnice a elektrotechniky NTM na pražském Masarykově nádraží je předpokládán přesun z Chomutova právě sem. Laminátka S 699.001 byla vyrobena v roce 1963 coby největší a nejtěžší elektrická lokomotiva pro traťovou službu na území ČSR.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

České dráhy si v pražském depu vzaly do parády parní legenduČeské dráhy si v pražském depu vzaly do parády parní legendu

28.1.2022 - Do Prahy nedávno dorazila ze Slovenska legendární parní lokomotiva 498.104. Ve Středisku údržby Jih Českých drah si na moderním podúrovňovém soustruhu dopřála soustružení všech dvoukolí. Lokomotivní řada 498.1 drží… »

Na Lipenku zkušebně vyjely PanteryNa Lipenku zkušebně vyjely Pantery

25.1.2022 - Moderní elektrické jednotky RegioPanter Českých drah vyjely na trať spojující jihočeský Rybník s Lipnem nad Vltavou. Zatím však nepravidelně, pouze ve zkušebním režimu. V plánu je nicméně pravidelný provoz a přímé spojení… »

PESA Bydgoszcz dodá ČD dalších 33 motorových jednotekPESA Bydgoszcz dodá ČD dalších 33 motorových jednotek

19.1.2022 - České dráhy objednaly další vozidla od společnosti PESA Bydgoszcz SA. V prosinci podepsaná smlouva na dalších 33 motorových jednotek v hodnotě téměř tři miliardy korun je druhou objednávkou z rámcové smlouvy uzavřené v únoru… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika