Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Laminátka z Techmanie přejela do NTM

Laminátka z Techmanie přejela do NTM

9.12.2021 – autor: JOSEF HOLEK

Unikátní prototyp šestinápravové Laminátky S 699.001 přejel na začátku listopadu z plzeňské Techmanie do chomutovského depozitáře Národního technického muzea (NTM). Techmania, jejíž hlavní náplní je přibližování vědy a techniky, spravuje několik klenotů Škody Plzeň. Nicméně po zhodnocení svých možností v ochraně exponátů a snaze centra se stát výkladní skříní nových technologií rozhodlo její vedení o odprodeji.

Laminátka z Techmanie přejela do NTM
Jelikož je vozidlo zapsáno na seznamu kulturních památek ČR, uplatnilo ministerstvo kultury předkupní právo státu ve prospěch NTM. Unikátu tak bude systémově zaručena nejvyšší možná právní ochrana a jistota zachování pro budoucí generace. Po dokončení stálé expozice Muzea železnice a elektrotechniky NTM na pražském Masarykově nádraží je předpokládán přesun z Chomutova právě sem. Laminátka S 699.001 byla vyrobena v roce 1963 coby největší a nejtěžší elektrická lokomotiva pro traťovou službu na území ČSR.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Pardubice hlásí hotové 1. a 2. nástupištěPardubice hlásí hotové 1. a 2. nástupiště

28.7.2022 - Hned dvě významné dopravní stavby výrazně ovlivnily provoz na železnici na východě Čech. Už bezmála dva roky se modernizuje hlavní nádraží v Pardubicích a zároveň se od loňského května kompletně rekonstruuje trať mezi… »

ČD převzaly lokomotivu zpětně vybavenou ETCSČD převzaly lokomotivu zpětně vybavenou ETCS

30.6.2022 - České dráhy převzaly první vozidlo zpětně dovybavené palubní jednotkou evropského vlakového zabezpečovače ETCS. Prototypový stroj řady 362 WTB zároveň získal od Drážního úřadu povolení k běžnému provozu a uvedení na trh. V… »

Legendární Gorily pomalu dosluhujíLegendární Gorily pomalu dosluhují

29.6.2022 - Poslední tři páry denních spojů na tratích v tuzemsku v současnosti dopravují legendární slovenské lokomotivy řady 350 známé pod přezdívkami Gorila nebo také Krysa. Několik desetiletí ovládaly dopravu na rušné trati mezi Prahou,… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika