Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Jednotky RegioPanter se osvědčují

Jednotky RegioPanter se osvědčují

18.1.2022 – autor: JOSEF HOLEK

S platností nového jízdního řádu vyjely v Plzeňském kraji nové elektrické jednotky RegioPanter a regionem se od poloviny prosince prohání i nejmodernější středoevropské vlaky InterJet. Dvouvozové vlaky RegioPanter už jsou na západě Čech známé. Nově však jezdí i na lince z Klatov přes Plzeň do středočeského Berouna.

Jednotky RegioPanter se osvědčují

Cestujícím v Plzeňském kraji slouží od konce loňského roku už čtyřiadvacet nových elektrických jednotek řady 650 a 650.2 známých i pod obchodním názvem RegioPanter. Nově obsluhují i regionální linku P2 spojující Klatovy, Plzeň a Beroun. V kraji se čím dál častěji objevují i nové soupravy InterJet. ČD je nasazují na Západní expresy spojující Prahu, Plzeň a Cheb.
„Nasazení Panterů přivítala zejména veřejnost. Díky obětavosti našich zaměstnanců a jejich profesní zdatnosti se povedlo nasadit nová vozidla v rozsahu požadovaném objednavatelem a včas. Také to zásadním dílem přispělo k pozitivnímu renomé dopravce ČD a jeho zaměstnanců,“ zhodnotil Tomáš Petříček, ředitel Oblastního ředitelství osobní dopravy Západ ČD (OŘOD). „Uvedení nových jednotek Regio­Panter je pro nás jakýmsi završením pěti let náročné práce ve spolupráci s městem Plzeň, Správou železnic a Českými dráhami. Plzeňský kraj patřil k zanedbaným regionům a nyní můžeme konečně říci, že jsme na tom nejlépe mezi ostatními kraji,“ doplnil náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Komfortní a bezbariérové
Pantery ČD nasazují kromě linky P2 i na linku spěšných vlaků mezi Plzní a Karlovými Vary (P1 západ) a na osobní vlaky mezi Horažďovicemi předměstím, Plzní a Pňovany (P1 jih). „Vybaveny jsou klimatizací, wi-fi připojením k internetu a jsou bezbariérové. Nechybějí elektrické zásuvky, USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky, ani místo pro nabíjení elektrických vozíků a elektrokol. Cestující s malými dětmi zase ocení přebalovací pulty,“ vyjmenoval výbavu Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.
RegioPantery jsou navíc velmi spolehlivé vlaky. Například na lince P1 jih se dodržení řazení pohybuje kolem 98 procent. Závady jsou tedy podle Tomáše Petříčka jen výjimečné. „Dlouhodobě je odstavena pouze jednotka 650.015 po mimořádné události, při níž vykolejila,“ zmínil.

Syslové na Moravě
U nových jednotek na linkách P1 Západ a P2 se zatím objevují drobné „dětské nemoci“. „Jde zejména o spojování jednotek nebo chlazení výkonových tyristorů. I to jsou ale jednotky případů. Díky provozní záloze se závady neprojevují v poklesu procenta úspěšného řazení,“ podotkl Tomáš Petříček. Dále zmínil, že vratné soupravy s řídicím vozem řady Bfhpvee, dříve nasazené na linku do Berouna, byly redislokovány do Děčína a Brna. V Plzni zůstala jen jedna coby záloha pro linku P1.
Nové jednotky řady 650.2 jsou ze série 15Ev a na první pohled se od předchozí série 7Ev odlišují jen designem světel. Technicky však hovoříme o zcela novém vozidle. Nové školení musí absolvovat i strojvedoucí, kteří se staršími Pantery na Plzeňsku jezdí. „Rozdíly jsou v uspořádání řídicího pultu, osazení ETCS, jinak řešeném podvozku a jinak rozložené a uspořádané mechanické a elektrické výzbroji na střeše jednotky,“ vysvětlil Petříček.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

CPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět letCPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět let

25.11.2022 - Certifikační středisko personálu defektoskopie (CPD) Českých drah získalo akreditaci na dalších pět let. V rámci železniční dopravy se jedná o jediné certifikační pracoviště v České republice. Defektoskopie je přitom velmi… »

V laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalinV laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalin

28.10.2022 - V nenápadném domě v centru Mostu sídlí mezi rozličnými přístroji a zkumavkami Alena Zajícová. S celou Oblastní chemickou laboratoří Českých drah, která je součástí OCÚ Západ, bdí nad kvalitou provozních kapalin. Práce je to… »

V pražské aglomeraci přibývají moderní nádražíV pražské aglomeraci přibývají moderní nádraží

3.10.2022 - Železniční doprava v hlavním městě zažívá v poslední dekádě významný růst. Zatímco na přelomu tisíciletí počet přepravených osob stagnoval, v deseti předcovidových letech se prakticky zdvojnásobil. Za trend může… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika