Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Flotilu Vectronů ČD posílilo dalších šest strojů

Flotilu Vectronů ČD posílilo dalších šest strojů

4.5.2021 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ, PETR SLONEK

České dráhy převzaly v březnu od společnosti Rolling Stock Lease do nájmu všech šest vícesystémových elektrických lokomotiv Siemens Vectron. Dopravce tím rozšířil flotilu těchto strojů ze stávajících jedenácti na sedmnáct kusů. Nové přírůstky jsou určeny pro linku R18 z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště, zpočátku ve formě zkušebního provozu. V čele spojů se objevily během března.

 Flotilu Vectronů ČD posílilo dalších šest strojů

Nová vozidla nahradí starší lokomotivy, které není ekonomické vybavovat ETCS a přestavovat na jinou napěťovou soustavu s ohledem na konverzi napěťové trakční soustavy. Půjde o stroje řady 371, které nebudou moci být přibližně od roku 2022 na lince R18 provozovány právě kvůli změně trakčního napájení na střední Moravě. Dalších sedm lokomotiv z tohoto kontraktu dostanou ČD do nájmu koncem října 2022.

Příprava strojvedoucích
V souvislosti s nasazením Vectronů bylo třeba zaškolit další strojvedoucí, konkrétně zaměstnance OCP Východ z pracovišť v Olomouci a Přerově. „Pro zácvik strojvedoucích na lince R18 jsme využili jak nové lokomotivy řady 193 v propagačním polepu VUZ, tak stroje, které běžně používáme na vlacích do Německa. Pandemická situace nám umožnila uvolnit jednu lokomotivu řady 193 od začátku února pro teoretické školení strojvedoucích v Olomouci. Ve druhém únorovém týdnu jsme nasadili jednu lokomotivu na vlaky linky R18, která byla po dokončení teoretického školení doplněna druhým strojem. Obě 193 byly nasazeny na část vlaků linky R18 pro praktický zácvik strojvedoucích, který následuje po teoretické přípravě,“ vysvětlil Tomáš Mohr, ředitel odboru provozu osobní dopravy ČD.
Na konci února se navíc uskutečnilo školení a praktický zácvik strojvedoucích v provozním pracovišti Česká Třebová. Tam prošli zácvikem strojvedoucí, kteří jezdí na dispečerských výkonech. Ve druhé polovině března měly ČD pro služby na Vectronech připraveno 65 strojvedoucích v Olomouci a v Přerově a dalších deset v České Třebové.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

CPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět letCPD získalo osvědčení o akreditaci na dalších pět let

25.11.2022 - Certifikační středisko personálu defektoskopie (CPD) Českých drah získalo akreditaci na dalších pět let. V rámci železniční dopravy se jedná o jediné certifikační pracoviště v České republice. Defektoskopie je přitom velmi… »

V laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalinV laboratoři bedlivě střeží kvalitu provozních kapalin

28.10.2022 - V nenápadném domě v centru Mostu sídlí mezi rozličnými přístroji a zkumavkami Alena Zajícová. S celou Oblastní chemickou laboratoří Českých drah, která je součástí OCÚ Západ, bdí nad kvalitou provozních kapalin. Práce je to… »

V pražské aglomeraci přibývají moderní nádražíV pražské aglomeraci přibývají moderní nádraží

3.10.2022 - Železniční doprava v hlavním městě zažívá v poslední dekádě významný růst. Zatímco na přelomu tisíciletí počet přepravených osob stagnoval, v deseti předcovidových letech se prakticky zdvojnásobil. Za trend může… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika