Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Strojvedoucí z Plzně spojuje tvůrčí práce na webu

Strojvedoucí z Plzně spojuje tvůrčí práce na webu

13.2.2014 – autor: MARTIN HARÁK

Na začátku šlo o nápad šestadvacetiletého Josefa Kulaviaka, který pracuje jako strojvedoucí Českých drah v plzeňském depu. Před dvěma lety přišel na to, že by se svým o dva roky starším kamarádem a současně strojvedoucím ze společnosti ČD Cargo Michalem Pelíškem mohl vytvořit společné praktické webové stránky pro kolegy z obou dopravních společností. Své dílo zprovoznili na apríla roku 2012.

Strojvedoucí z Plzně spojuje tvůrčí práce na webu

Na začátku jejich webové stránky znalo jen pár železničářů z Plzně. Dnes už se jim ozývají čtenáři z celé republiky. „Snažíme se pomáhat kolegům, kteří jsou strojvedoucí v přípravě, či těm, kteří mají před zkouškami. Vždy nás potěší zpráva, že pomocí našich stránek někdo složil úspěšně zkoušky,“ říká Michal Pelíšek, jeden ze dvou strojvedoucích, kteří stojí za vznikem webu www.strojvedouciplzen.cz. Jak ho doplňuje Josef Kulaviak, druhý tvůrce, stránky prakticky vznikaly na dálku a jejich obsah se postupně vyvíjel. Nejdříve tam byly hlavně informace o několika řadách lokomotiv a motorových vozů, pak přibyly technické popisy, návody k řešení vybraných závad nebo například seznam simplexních kanálů či telefonní seznam. Podle statistik si uživatelé webu nejvíce oblíbili technické popisy lokomotiv, zejména dvousystémové lokomotivy řady 363 (Eso). 

Podle stránek opravili porouchanou lokomotivu

Web je silně propojený s železničním provozem. Oba tvůrci konzultují obsah především s kontrolory vozby, se kterými řeší nejen poruchy, ale i uvádění nových řad do provozu. V poslední době šlo například o stroje řad 362 a 363 (s takzvaným WTB protokolem), které jezdí v soupravách s řídicími vozy přezdívanými Sysel, nebo zkušební provoz zabezpečovacího zařízení typu LS 06 na strojích řady 362. „S lidmi z ČD Cargo rozebíráme i nové lokomotivy, které se objevují na zkušebním okruhu ve Velimi, včetně modernizované řady 363.5. Neradi bychom zapomněli na naše kolegy strojvedoucí, kteří nám dodávají řadu poznatků z provozu, například ze zkušeností s novou řadou 844, motorových jednotek RegioShark polské výroby, ale i jinými, třeba i staršími stroji,“ říká strojvedoucí Josef Kulaviak.

Mezi nadšenci a milovníky železnice je velký zájem o novou fotogalerii, ve které neustále přibývají snímky současné i historické. Dnes je jich už kolem pěti stovek. Mezi strojvedoucími si získala popularitu kapitola týkající se odstraňování závad hnacích vozidel. „Zaznamenali jsme i návštěvy pomocí mobilních telefonů přímo z výkonu služby od řady strojvedoucích, kterým tato možnost pomohla vyřešit problém přímo na lokomotivě,“ potvrzuje praktickou stránku webu Michal Pelíšek. 

Podporují komunikaci se čtenáři

Oba tvůrci webových stránek nechtějí ustrnout na místě a už si dali úkoly pro letošní rok. Zaprvé chtějí rozšiřovat fotogalerii, zadruhé zpracovat dvě řady elektrických vícesystémových lokomotiv, „škodováckou“ řadu 380 a rakouského Tauruse, tedy řadu 1216 ÖBB. Mají v plánu se zaměřit i na lokomotivy stejnosměrné trakce, například stroje řad 122, 130 nebo 163. „Bude to ovšem časově náročné, protože popisy tvoříme vlastními slovy, nikoli větami opsanými z příručky,“ komentuje Josef Kulaviak, který dnes příležitostně přednáší na plzeňské dopravní průmyslovce.

Stránky se vyvíjejí i díky komunikaci s fanoušky. Návštěvníci webu se například dělí o své zážitky na diskuzním fóru. Pomáhají i fotografové nebo kontroloři vozby DKV Plzeň. „Těší nás i to, že nás kontaktují i lidé mimo dráhu, kteří nám fandí a zasílají různé podněty k tvorbě. Z tohoto důvodu jsme vytvořili sekci Když se řekne…, kde najdete zajímavosti a názvosloví, které široká veřejnost nezná,“ říká Michal Pelíšek. 

Jestliže máte čas a zájem prostudovat stránky www.strojvedouciplzen.cz, určitě neprohloupíte. A pokud se zde podělíte o svou zkušenost z provozu nebo zašlete fotografii, uděláte sympatickým tvůrcům webu radost.    

JOSEF KULAVIAK

Po absolvování Střední průmyslové školy dopravní v Plzni nastoupil v roce 2007 do plzeňského Depa kolejových vozidel ČD. V současné době jezdí jako strojvedoucí, především na lokomotivách elektrické trakce. Uvidíte ho třeba na rychlících spojujících Cheb s Prahou. Mezi jeho koníčky patří fotografování nebo zajímavé automobily. 

MICHAL PELÍŠEK

V letech 2000 až 2004 absolvoval Integrovanou střední školu v Českých Velenicích v oboru Mechanik silnoproudých zařízení. Do ČD nastoupil v roce 2004 na pozici vlakvedoucí osobních vlaků. Od roku 2007 působí jako strojvedoucí nákladních vlaků ve společnosti ČD Cargo. V současné době pracuje pro PJ Plzeň. Potkáte ho v čele nákladních vlaků od Chebu až po Českou Třebovou. Ve volném čase se věnuje sběratelství modelů TT.


Průměrné hodnocení (12 hlasů): 5

Další články této rubriky

Jak Liberečtí zachraňují historii na kolejíchJak Liberečtí zachraňují historii na kolejích

1.6.2023 - Dráha, celostátní, místní, tramvajová i trolejbusová, učarovala řadě lidí. Ale jen málokomu natolik, aby jí věnoval podstatnou část svého profesního i soukromého života a dosáhl toho, že jeho vášeň dělá radost mnoha… »

Na jevišti ústeckého Činoheráku se zhmotnil Jídelní vůzNa jevišti ústeckého Činoheráku se zhmotnil Jídelní vůz

2.5.2023 - Železnice měla vždycky dar umět se propsat do umění. Každá trať má své kouzlo, rytmus některých ale tepe o poznání silněji. A opravdu málokterá působí tak velkolepě, aby se sama mohla stát scénou pro divadelní hru. Jako trať… »

Dobrodruh vdechl nádraží v Kovářské nový životDobrodruh vdechl nádraží v Kovářské nový život

2.4.2023 - Lze z Egypta opravovat zpustlé nádraží na polozapomenuté trati na hřebenech Krušných hor? Evidentně ano, jak dokazuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček. Ten se řízením osudu stal zároveň majitelem… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika