Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Řešitel stížností cestujících umí odhalovat lidské osudy

Řešitel stížností cestujících umí odhalovat lidské osudy

8.4.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Když se něco vymyká našemu chápání, říkáme, že jde o věc mezi nebem a zemí. Ovšem jsou mezi námi tací, jejichž intuice se nespokojí se sladkou nevědomostí. Patří mezi ně i Pavel Serňuk, jeden ze členů týmu, jehož pracovní náplní je řešení stížností a podnětů cestujících Českých drah. Výklad z karet, snů, numerologie, zkrátka ezoterika, patří k jeho koníčkům. Jak nakládá s tímto pěstovaným uměním?

Řešitel stížností cestujících umí odhalovat lidské osudy

Věštec. To slovo mě děsilo i vzbuzovalo úsměv zároveň. Představoval jsem si ho jako staříka s dlouhými šedivými vlasy, brýlemi à la Harry Potter a nepěstěným plnovousem. Také máte takové úsměvné asociace? A co když je to sympaťák se širokým úsměvem, který přemýšlí o vašich slovech trošku jinak než ostatní? A pokud mu sdělíte datum narození, budete zcela „nazí“. Nevěříte? Některá zjištění jsou šokující... 

Inspirovala ho maminka

Ve všední den se Pavel věnuje řešení připomínek a stížností od cestujících. Napadá mě proto otázka, jak se dá skloubit pragmatické zaměstnání s koníčkem, jehož základ tkví pouze v duševnu. „Není to jednoduché. Práce na řešení stížností je vesměs nabitá negativní energií, protože většinou jde o nepříliš pozitivní informace. Na výklad tarotu, snů, sestavení numerologického rozboru a horoskopu však potřebuji pozitivní nadhled. Proto se svému koníčku věnuji zpravidla v neděli. V sobotu odpočívám, abych načerpal sil. Ezoterika je totiž vysilující záležitostí,“ vysvětluje Pavel, který svou intuici odhalil díky mamince. Ta se výkladu karet věnovala dlouhá léta, a tak je Pavlovo nadání ovlivněno prostředím, ve kterém vyrůstal. Ostatně kouzlo ezoteriky zasáhlo i jeho sestru, takže lze s nadsázkou říci, že věští celá rodina.

Zajímá mě, jací lidé vyhledávají věštbu a po jakých odhaleních prahnou. „Jsou životní situace, ve kterých se zastavíme na rozcestí a nevíme, jak dál. Tomu se nevyhneme a ani sebelepší věštba nás od těchto osudových rozcestí a překážek neuchrání. Může nám ale pomoci vykročit správnou cestou. Volba je však již vždy na nás samotných. Ke mně přicházejí lidé, kteří toto pochopili, ať už na základě předchozích zkušeností, nebo prostě jen ze zvědavosti. Někteří se vracejí, jiní vůbec, někteří se stávají pravidelnými tazateli. A co je zajímá? Většinou kariéra, rodinné zázemí, ekonomická stránka, u žen převládají děti a partner. Na zdraví se ptá málokdo,“ říká Pavel. 

Karty, sny i čísla

Nahlížet do lidských osudů lze prý mnoha způsoby. Pavel však využívá tři základní. Jde o numerologii, kdy podle data narození, jména, času a místa narození tazatele s pomocí astrologie sestaví numerologický rozbor. Ten odhalí povahové vlastnosti člověka, jeho sklony, nadání, ovšem i rizika. Pomůže identifikovat, s jakým typem lidí navázat pracovní vztah a kdo by mohl být dokonalý partner. „Ideální je doplnit rozbor ještě výkladem z karet. Tazatel tak dostane ucelenější přehled a může pracovat s mnohem detailnějšími informacemi,“ dodává věštec. Poslední metodou je výklad snů. Tam údajně velmi záleží na interpretaci jednotlivých znamení a symbolů, jež se nám ve snech pravidelně objevují. Nevím jak vy, ale já si své sny zpravidla nepamatuji…

Ptám se, zda není příliš žinantní odhalovat tak niterné záležitosti. Mají věštci svůj kodex? A jaký vůbec vzniká vztah mezi tazatelem a věštcem? „Když vám někdo na základě věštby řekne, že za dva roky zemřete, tak to není věštec, ale bestie! Takový člověk v ten okamžik nestojí ani za pozdrav. Kodex věštce se tvoří po staletí a jeho základním rysem je to, že respektuje lidskost, ctí schopnosti, které mu byly dány, a tazatele samotného. Navíc je ezoterika založená na důvěře, mezi věštcem a tazatelem vzniká opravdu silné pouto těžko přirovnatelné k něčemu běžnému. Pro něco zkrátka neexistují slova.“  

Novinářský křest ohněm

Dobrá, ale co když jsou to vše výmysly, celá ezoterika jen pavědou a já budu vám, čtenářům, pro smích. Není jednodušší způsob, než si Pavla vyzkoušet. Pokud má opravdu takovou intuici, mě už má přečteného – během doby, po kterou sbírám podklady pro tento profil, mě už mohl rozebrat jako stavebnici Lego. Dávám mu proto datum narození své partnerky. Nic o ní neví, nezná ani jméno, zkrátka nic. Jen osm číslic.

Numerologický rozbor, který mi předává, vyráží dech. Žádná fabulace nebo povšechný popis, ale konkrétní povahové rysy, okruhy zájmů. Schopnost identifikovat její osobnost jde do takových detailů, ze kterých běhá mráz po zádech a které novinový papír neunese. Usuzuji, že ezoterika má něco do sebe, ale přece jen – nevědomost je tak sladká…

PAVEL SERŇUK

Absolvent libereckého železničního učiliště nastoupil v roce 1996 jako průvodčí v Hradci Králové, o rok později přesídlil a jeho domovskou stanicí se stala Praha hlavní nádraží, kde vykonával funkci vlakvedoucího. V roce 2004 maturoval na Střední dopravní škole v Českých Velenicích. Od roku 2003 do roku 2010 působil jako revizor, následující rok jako dozorčí osobní přepravy v Kralupech nad Vltavou. V roce 2011 se stal členem týmu ombudsmana Českých drah Petra Fejka, posléze působil jako manažer kvality. V týmu skupiny stížností působí od roku 2012.


Průměrné hodnocení (36 hlasů): 4.78

Další články této rubriky

Jak Liberečtí zachraňují historii na kolejíchJak Liberečtí zachraňují historii na kolejích

1.6.2023 - Dráha, celostátní, místní, tramvajová i trolejbusová, učarovala řadě lidí. Ale jen málokomu natolik, aby jí věnoval podstatnou část svého profesního i soukromého života a dosáhl toho, že jeho vášeň dělá radost mnoha… »

Na jevišti ústeckého Činoheráku se zhmotnil Jídelní vůzNa jevišti ústeckého Činoheráku se zhmotnil Jídelní vůz

2.5.2023 - Železnice měla vždycky dar umět se propsat do umění. Každá trať má své kouzlo, rytmus některých ale tepe o poznání silněji. A opravdu málokterá působí tak velkolepě, aby se sama mohla stát scénou pro divadelní hru. Jako trať… »

Dobrodruh vdechl nádraží v Kovářské nový životDobrodruh vdechl nádraží v Kovářské nový život

2.4.2023 - Lze z Egypta opravovat zpustlé nádraží na polozapomenuté trati na hřebenech Krušných hor? Evidentně ano, jak dokazuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček. Ten se řízením osudu stal zároveň majitelem… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika