Železničář / Lidé a příběhy / Plzeňský šéfdispečer vytváří svět dřevěných figurek
Plzeňský šéfdispečer vytváří svět dřevěných figurek
19.6.2014 – autor: MARTIN HARÁK
Když v zaměstnání musíte neustále používat mozek, ve volném čase se nejlépe odreagujete rukama. Radek Brand, který řídí plzeňský regionální dispečink osobní dopravy a dříve pracoval třeba jako výpravčí, si oblíbil výrobu dřevěných – skašovských – hraček. Pokračuje tak v rodinné tradici, o které byly Českou televizí natočeny již dva dokumentární filmy. Práci se dřevem bere jako užitečnou zálibu, která působí radost jemu i ostatním.
Vesničku Skašov najdete pár kilometrů od Přeštic, které leží na železniční trati Plzeň – Klatovy. Místo proslulo tradicí výroby dřevěných hraček, údajně už dvě stě let starou. Zdejší obyvatel Radek Brand, plzeňský šéfdispečer Českých drah, se k práci se dřevem upnul. Může za to i jeho rodina, která se po roce 1989 rozhodla tuto zajímavou činnost, která po druhé světové válce téměř zanikla, obnovit. Svou dílnu dnes považuje i za své útočiště.
„Většina zdejších lidí se živila zemědělstvím. Během zimy, kdy bylo práce méně, si část z nich přivydělávala právě výrobou hraček. Největšího rozmachu dosáhla tato tradice na přelomu 19. a 20. století. V současné době skašovské hračky již nikdo další nevyrábí než naše rodina,“ vypráví Radek Brand, pod jehož rukama vzniklo už nesčetné množství půvabných dřevěných figurek.
Rodina Brandů sehrávala v historii hračkářství ve Skašově vždy významnou roli. Praděd Radka Josef dokonce založil hračkářské družstvo, jehož cílem bylo dosáhnout určité specializace výroby, levnějšího nákupu barev a zlepšení odbytu. V té době byly skašovské hračky vyváženy do různých států Evropy a oblibu našly i v zámoří, především v USA. Radkův strýc Josef Brand shromáždil o výrobě hraček všechny možné prameny z různých archivů a vyprávění pamětníků a vydal několik vzpomínkových brožur, takže tato činnost je dobře zdokumentovaná.
Husaři, hadi, panenky, koníci…
Mezi tradiční skašovské výrobky patří koníci, různé druhy panenek, hadi, husaři a samozřejmě pískací hračky – ptáčci a větrníky. Radek Brand vzpomíná, že za jeho mladých let se obyvatelům Skašova přezdívalo „píšťaláci“. Výrobky postupně navíc ztrácely charakter hraček a stále častěji se stávaly součástí sbírek muzeí, různých expozic a soukromých sběratelů. Dnes již nejsou určeny ke hraní, ale mají charakter upomínkových předmětů. K dostání jsou v například v Muzeu hraček na Pražském hradě, prodejnách rukodělných výrobků a hlavně v Kašperských Horách ve výstavní síni Expozice české hračky. „Právě tam vystavuji hračky ze své sbírky. Osobně se totiž zajímám nejen o výrobu rodinných skašovských hraček, ale již přes třicet let sbírám staré i nové, především dřevěné hračky od českých výrobců,“ vysvětluje vedoucí plzeňských dispečerů.
Malba je stále ruční, technika původní
Samotný postup zhotovení skašovské hračky nedoznal oproti minulosti velkých změn. Většina výrobků je soustružených z různých druhů dřeva, například smrku, lípy nebo buku. Na soustružení se ale podle Branda nehodí borové dřevo kvůli velké smolnatosti. V začátcích výroby předci používali šlapací soustruhy, dnes jsou samozřejmostí soustruhy poháněné elektromotorem. „Každá hračka se skládá z několika dílů, většina je soustružených, některé části jako třeba hlavy koníků se musí vyřezávat. Některé hračky jako husar na koni mají i více než dvacet různých dílů. Malba je ruční a technika nedoznala velkých změn. Jen barvy jsou dnes nezávadné. Každý kus představuje prakticky originál. V současné době hračky vznikají v malé dílničce, kterou bych chtěl přesunout a zvětšit, protože ta stávající již přestává vyhovovat,“ říká šéfdispečer.
Kdo převezme tradici?
O skašovských hračkách se můžete dozvědět více v jednom z dílů cyklu Toulavá kamera, který se nedávno natáčel. Loni na podzim předvedl Radek Brand v dalším pořadu České televize Folklorika samotný výrobní postup a jeho sestra malování. A jak to bude s pokračováním této rodinné tradice? Zatím těžko říct. Radkův syn je sice manuálně zručný, ale pracuje spíše s kovy. Nedávno se ale Radek stal dědečkem, takže třeba vnouček může jednou tradici převzít. „Věřím, že hračkářská tradice se ve Skašově určitě udrží, byla by škoda, kdyby zanikla,“ doufá Radek Brand.
RADEK BRAND
Po absolvování VŠD v Žilině v roce 1979 nastoupil jako výpravčí k ČSD. Od roku 1981 prošel různými ekonomickými a technickými funkcemi na Provozním oddílu a Správě Jihozápadní dráhy v Plzni, později Obchodně-provozním ředitelství. V roce 2004 zastával post šéfa KCOD České Budějovice a v letech 2005 až 2007 pracoval na Generálním ředitelství ČD na tehdejším Odboru osobní dopravy a přepravy. Od roku 2008 je vedoucím skupiny Regionálního dispečinku osobní dopravy ČD v Plzni. Celoživotně se zabývá výrobou dřevěných, takzvaných skašovských hraček.
Další články této rubriky
Drážní rekordmany překvapilo pohodlí ve vlacích
26.11.2024 - Strávit 24 hodin prakticky v kuse ve vlacích je zážitek pouze pro skalní příznivce železnice. Nebo ne? Devítiletý Petr Moravec se svým otcem Vojtěchem vlakem nikdy příliš nejezdili, ale kvůli rekordu vykročili takříkajíc ze… »
Nechtěli, aby učil a věnoval se dráze, dnes dělá obojí
31.10.2024 - V mládí ho varovala matka učitelka před kariérou v pedagogice a otec strojvůdce před dráhou. A tak dnes Zdeněk Michl působí na dopravní fakultě pražského ČVUT, brigádně vyráží po Evropě jako průvodce nočních vlaků a dopravě… »
Chceme ze zubačky udělat ještě větší lákadlo
4.10.2024 - Česko má štěstí na řadu jedinečných tratí. Jedna z nich ale přece jen vybočuje. Jizerskohorská železnice je v úseku mezi Tanvaldem a Kořenovem jednou z posledních evropských normálněrozchodných ozubnicových drah. Unikátní… »