Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Odvážný nadšenec postavil dráhu přes tchyniny záhony

Odvážný nadšenec postavil dráhu přes tchyniny záhony

29.7.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Turistické značky z města Poličky ve východních Čechách vás zavedou do lecjakých malebných míst Žďárských vrchů. Po červené a žluté, asi dva kilometry od nádraží směr Borová, narazíte tak trochu nečekaně i na zajímavou zahradní železnici, která odvážně přetíná záhony majitelovy tchyně.

Odvážný nadšenec postavil dráhu přes tchyniny záhony

Branka z polní cesty vedoucí podél pole paralelně s Hrubínovou ulicí vás zavede do malé zahrádky za jedním z řadových domků. To je úzkokolejné království Miloše Špecingera, kam i vy můžete zajít na exkurzi. Drážku si Miloš položil odvážně na zahradě řadového domku své tchyně, a jak říká, s nápadem přišla de facto jeho manželka. Během měsíce byla položena železnice délky 25 metrů o rozchodu 250 mm, a aby bylo čím jezdit, Miloš se pustil do stavby zmenšeniny důlní lokomotivy.

Inspirací dymokurská řepařka

Miloše Špecingera už coby malého (jeho tatínek, který jezdil jako strojvedoucí, také fandí železnici) zaujaly řepné úzkorozchodné železnice Polabí a asi nejvíc ta dymokurská. Okolí Dymokur několikrát navštívil, kromě pozůstatků drah měl možnost nalézt i kovové zbytky řepařských vozů. Ty si vzal domů – tehdy ještě bydlel v Chlumci – a podle výkresu dřevěného vozu na řepu si zkonstruoval jeho zmenšeninu v měřítku 1 : 2. Tento dvouosý řepák dal základ jeho malé dráze v Poličce, kam mu jej spolu s výhybkou a několika kolejnicemi známý pomohl autem převézt. „Elektromotor o výkonu 750 W stačí k tomu, aby mašina uvezla mě, oba vozy, přičemž do ‚řepáku‘ se vejdou až čtyři děti. Dříve měl motor i regulaci frekvenčním měničem, která mi odešla, dneska motor běží jen na rozběhový kondenzátor, ale funguje to také,“ popisuje Špecinger. Nevýhodou podle něj je, že lokomotiva byla napojena kabelem na síť a ten musí „kompetentní osoba“ přidržovat. Nyní například hlavně proto, aby kabel nepoškodil záhon jahod, jímž okruh vede. Ale do budoucna už Miloš plánuje vylepšení v podobě přestavby na akumulátorový pohon.

Další vůz bude uhlák

Stačily rozbrušovačka, vrtačka a nějaké další nářadí, klíče, šroubovák. Materiál se nakoupil v hobby marketech nebo v kovošrotech, kolečka jsou vysoustružená. Díky tomu, že kolejničky jsou pouze z lehkých u-profilů, šly ohýbat do požadovaných poloměrů prakticky na koleně. V zahradě zaujmou také zmenšeniny lokotraktoru řady 704 a Osmsetdesítky na rozchodu 140 mm. Děti z mateřských školek obdivují i železniční značky a trojrozměrné předměty.

Miloš Špecinger, jenž roku 2008 maturoval na Středním odborném učilišti technickém v pražské Průhonické ulici a dnes pracuje u ČD jako dozorce depa v PJ Hradec Králové, plánuje výstavbu ještě dalšího úzkokolejného vozu, tentokrát uhláku, nebo dosazení značek či mechanického návěstidla. Je rovněž sběratelem lepenkových jízdenek. Začátky jeho zhruba pětisetkusové sbírky jsou tak trochu bizarní. „Získal jsem vyřazené opěradlo vozového sedadla s popelníkem. A napadlo mě podívat se právě do toho popelníku, jestli tam náhodou něco není. Když jsem ho rozmontoval, vypadlo na mě hned několik lepenkových jízdenek!“ směje se Miloš, v jehož sbírce najdete třeba místenku z Hungarie či jízdenku z Marcheggu z roku 1928.

 

OTEVÍRACÍ DNY V ROCE 2015

1., 15. a 23. srpna

6. a 19. září a 3. října

Vždy od 11 do 15 hodin

Za deště má drážka zavřeno. Mimo otevírací dny je možno si domluvit individuální návštěvu na e-mailu milosspecinger@email.cz nebo na tel. 774 696 310.

www.policskazeleznicka.717.cz


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 2.6

Další články této rubriky

Po týdnu s tramvajemi si odpočinu ve vlakuPo týdnu s tramvajemi si odpočinu ve vlaku

30.11.2022 - Propadnout kouzlu dopravy se dá mnohými formami. Málokomu se to ale podaří tak jako Martinu Frankovi. Od mládí chtěl řídit tramvaj, což si splnil. K tomu si ale přidal péči o historické tramvaje, má řidičský průkaz na autobus,… »

Vlakvedoucí David Schindler: Práce na dráze a v pivovaru? Ideální kombinace!Vlakvedoucí David Schindler: Práce na dráze a v pivovaru? Ideální kombinace!

31.10.2022 - Pokud se dá nezaujatý člověk do řeči se zaměstnancem dráhy či pivovarníkem, mnohdy se dozví, že jejich práce byla zároveň jejich vášní odmala – v případě železnice, či od dospívání – v případě vaření piva. David… »

Manželé Našincovi: Buďte romantiky, pořiďte si nádraží!Manželé Našincovi: Buďte romantiky, pořiďte si nádraží!

4.10.2022 - V českých zemích máme řadu krásných lokálních drah, trať na Moldavu v Krušných horách mezi nimi přesto vyniká. I když její význam s časem opadl a o znovupropojení s německou částí se léta pouze hovoří, jako celek stále… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika