Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Metalista z Chvaletic, který vám rád zahraje v Komatu

Metalista z Chvaletic, který vám rád zahraje v Komatu

9.8.2012 – autor: MARTIN HARÁK

Víte, jak zní melodic metal? Pokud ne, zajděte si na vystoupení Marcela Mikyho Střížka a jeho skupiny Komat. Svérázný vlakvedoucí Českých drah, kterého potkáte především v regionálních vlacích u Mladé Boleslavi a Mělníka, dělá svou hudbou reklamu rodným Chvaleticím.

Metalista z Chvaletic, který vám rád zahraje v Komatu

Na pódiu Miky, jak se Marcelovi Střížkovi běžně říká, vystupuje ve stylovém oblečení a vypadá jako drsný chlapík. V práci i civilním životě ale působí jako přátelský mladý muž. „Na basovou kytaru jsem začal hrát okolo roku 1998. Již před tím jsem chodil do lidové školy umění do Přelouče, kde jsem hrál na akordeon a také na klavír. Později jsem zkoušel hrát na kytaru španělku a od té jsem se následně dostal k basové kytaře,“ popisuje svoji hudební anabázi rodák z východočeských Chvaletic. Právě v tomto městě má kapela Komat svůj domovský přístav. Chvaleticím se ostatně slangově říká Chvalburg, což evokuje nedaleký říční přístav, odkud dříve jezdily nákladní lodě třeba až do dalekého Hamburku.

„Jednoho dne jsem se rozhodl oslovit kamarády Oldu Rokytu a Michala Smutného, kteří už od dětství hrají na různé nástroje, s tím, že zkusíme založit kapelu a uvidíme. Vydrželo nám to dodnes, bude to již třináct let, co koncertujeme. Máme za sebou jedno demo a tři alba na CD. Momentálně se vydáváme na turné s posledním z nich, které nese název Dej si říct. V nejbližší době k albu ještě chystáme videoklip,“ vypráví. 

Hledá se manažer skupiny

A co vlastně kapela Komat pod vedením Mikyho Střížka na konceretch hraje? „Momentálně hrajeme skladby, které lidi znají ze všech našich alb. Jelikož máme v kapele univerzální muzikanty, včetně zpěvačky Adélky Šimonové s obrovským hlasovým rozsahem, hrajeme třeba i na svatbách nebo jiných společenských akcích. Jsme schopni zahrát převzaté skladby, prostě cokoli, co si pořadatelé přejí. Pro tyto případy mám v záloze ještě další sboristy.“

 V kapele Komat hraje stabilně šest muzikantů. Dva kytaristé, klávesista, bubeník, baskytarista a zároveň frontman kapely a zpěvačka. Na koncertech je občas doprovází dvojice violoncellistů. Miky také vyzdvihuje pochopení ze strany chvaletických zastupitelů, zejména paní starostky, kteří jim pomáhají organizovat koncerty a půjčují velký kulturní sál. „Děláme tak vlastně nenásilně reklamu Chvaleticím, protože za námi jezdí fanoušci skoro z celé republiky. K absolutní pohodě nám schází jen nějaký manažer kapely, který by byl pro nás v této chvíli určitě přínosem,“ říká kapelník Komatu. 

Na Mladoboleslavsku je větší klid a dobrá parta

 Miky, který dnes jezdí na mladoboleslavských lokálkách, se svěřil, že dříve doprovázel nejen rychlíky, ale i příměstské vlaky CityElefant. „V dnešní uspěchané době se ale na těchto vlacích stávají vlakové čety terčem zlosti některých cestujících. Řada lidí je bohužel arogantních a podvádí s jízdenkami nebo si je vůbec nekupuje. Vážím si proto poklidnější atmosféry na lokálkách, kde jsou k nám lidé přátelští. A navíc si váží jak naší práce, tak i toho, že k nim na vesnici jezdí vůbec nějaké vlaky.“

Na lokálkách v okolí Mladé Boleslavi je podle Střížka výborná parta lidí – od strojvedoucích až po výpravčí. „Z práce chodím s čistou hlavou a vnitřním klidem v duši. A navíc s místními nadšenci doprovázím nostalgické jízdy jako vlakvedoucí. Ten ruch okolo páry mě doopravdy bere u srdce. Mám dva obrovské koně – mašiny a muziku. Možná tak trochu jako skladatel Antonín Dvořák, který ani bez jednoho nemohl existovat. Já to mám úplně stejné.“  

MARCEL MIKY STŘÍŽEK

Po ukončení Integrované střední školy dopravní a stavební odešel v roce 1997 k Českým drahám. Začínal v Kolíně jako průvodčí osobních vlaků, později přešel na post vlakvedoucího. Doprovázel vlaky osobní dopravy na tratích okolo Prahy a později i rychlíky do Břeclavi, Rumburka nebo Ústí nad Labem. V současnosti pracuje jako vlakvedoucí v turnusu letmo na regionálních motorových spojích v okolí Mladé Boleslavi. Jeho životním hobby je muzika, vodáctví a parní lokomotivy. Ve svém volnu se od roku 1999 věnuje hraní v kapele Komat, která například v roce 2009 doprovázela v soutěži Česko-Slovenská Super­Star Leonu Šenkovou, do té doby členku kapely.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

Retro kolejiště vybudoval ve sklepě školyRetro kolejiště vybudoval ve sklepě školy

30.8.2021 - Sklep pražské Základní školy U Vršovického nádraží se může pyšnit jistým unikátem. Hned vedle kotelny se totiž nachází poměrně velké modelové kolejiště. Postavil jej milovník železnice, školník a řidič tramvaje v jedné… »

Mezi papíráky jsem rebel, říká prostějovský modelářMezi papíráky jsem rebel, říká prostějovský modelář

25.6.2021 - Jedenáct let se Lukáš Vykydal z Prostějova věnuje papírovému modelářství a za tu dobu se vypracoval mezi nejlepší v republice. Však mu také doma visí řada diplomů a na poličkách se skví více než desítka modelů lokomotiv a… »

Strojvedoucí a kronikář proslavil Bezdružickou lokálkuStrojvedoucí a kronikář proslavil Bezdružickou lokálku

31.5.2021 - Zastupitel západočeských Bezdružic, muzejník, kronikář, nestor tamní lokálky, spisovatel, fotograf, vášnivý turista a milovník cyklistiky, modelář, ale hlavně železničář. To není základ životopisu Járy Cimrmana, ale… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika