Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Fotbal u nás nevypadá jako v okresním přeboru

Fotbal u nás nevypadá jako v okresním přeboru

28.6.2012 – autor: MARTIN HARÁK

Každý si čistí hlavu od pracovních problémů po svém. V české kotlině se jako velmi populární způsob ujal fotbal. Mezi nadšené fanoušky tohoto sportu patří i pražský komandujcí Jaroslav Jirásek, který ve volném čase chodí na hřiště jako delegát Fotbalové asociace ČR. Když to není oficiální, píská i zápasy jako rozhodčí v rodných Sedlčanech.

Fotbal u nás nevypadá jako v okresním přeboru

Víte, kdo je fotbalový delegát?

To je člověk, který hodnotí výkony rozhodčích a klasifikuje je pomocí speciálních známek. A právě touto činností, vlastně koníčkem, se zabývá Jaroslav Jirásek, který jinak pracuje jako komandující Českých drah. Kdysi pískal fotbalová utkání jako rozhodčí, pak toho ale musel ze zdravotních důvodů zanechat. Někdy si izahraje fotbal jen tak pro radost a občas se na přátelských utkáních – tam, kde výsledek sice může být pro někoho důležitý, ale nemá vliv na postup v žádném žebříčku – „vrátí“ do role rozhodčího.

U filmu se lidé chtějí hlavně bavit

Nabízí se srovnání s populárním seriálem Okresní přebor, ze kterého nedávno vznikl ifilm. „Ten film se moc nezakládá na realitě, dost se vněm přehrává, ale chápu, že jde ouměleckou licenci. Lidé se chtějí bavit a k tomu je ten film především určen,“ říká Jaroslav Jirásek. „Musím ale uznat, že třeba fotbaloví fanoušci a diváci jsou ve filmu vykresleni poměrně věrně. Samotná realita okresních přeborů je ale poněkud někde jinde. Tohle prostředí důvěrně znám, takže vím, o čem mluvím. Odpískal jsem a nakonec i odehrál stovky zápasů,“ komentuje film. Podle Jaroslava Jiráska by se fotbal na okresní a krajské úrovni měl více podporovat. „Ne všichni přece hrají první nebo druhou ligu, to je opravdu pro pár nejnadanějších lidí. Takoví obyčejní kluci dovedou leckdy zahrát perfektní technický fotbal, umějí dobré přihrávky, a co je nejdůležitější – za každé situace osobě na hřišti vědí. Myslím, že právě na fotbalu je to jeden z nejdůležitějších momentů, samozřejmě včetně perfektní týmové hry. Primadony dovedou fotbal s dobrou technikou dokonale pokazit, o tom jsem přesvědčen a znám to i z praxe.“

Vzorem mu jsou Jan Koler a Pavel Nedvěd

Když byl ještě Jaroslav Jirásek aktivním fotbalistou, hrál jako obránce. Jeho vzorem byl nizozemský Ronald Koeman. „Znašich hráčů jsem si oblíbil Jana Kolera, který nikdy nezapomněl, odkud pochází. I teď hraje okresní přebor za svou rodnou vesnici ve Smetanově Lhotě. Z dalších hráčů bych chtěl vyzdvihnout Pavla Nedvěda, který svou velkou pílí vyzrál ve hráče světové kvality a bylo mi ho velice líto, když si zbytečnou chybou nechal utéct finále Ligy mistrů,“ vyznává se komandující Jirásek. Co se týče rozhodčích, na prvním místě unich musí být nestrannost. „Správný rozhodčí musí znát pravidla fotbalu jako malou násobilku a být i velice dobře fyzicky vybaven. Je velký rozdíl, když se přestupky proti pravidlům posuzují z velké vzdálenosti nebo z bezprostřední blízkosti. Jestliže jste blízko dění hry a ještě umíte správně do píšťaly fouknout, máte u hráčů vždy vyhráno. Setkal jsem se i s ženami jako rozhodčími, ale na tato utkání se vždy dívám tak trochu jinak, protože ženy nejsou tak výbušné jako muži a hráči se knim chovají vždy s úctou. Myslím, že by ale většina žen nějaké vypjatější utkání nezvládla, i když existují výjimky jako například naše Dagmar Damková, která je velmi uznávanou rozhodčí i v zahraničí,“ říká.

Obsazení musí sedět na hřišti i ve vlaku

Když chodí Jaroslav Jirásek na fotbal ja­ko delegát, ovlivňuje přes hodnocení rozhodčích zpětně práci ostatních. Na pražském hlavním nádraží už jako komandující určuje činnosti svým kolegům naopak dopředu. „Naše práce, kterou vykonáváme ve dvanáctihodinových turnusech, spočívá především v obsazování vlakových posádek na určené vlaky, které musí přesně sedět a musí být bezchybné. Musíme umět plánovat nejen běžné turnusové služby, ale také náhrady za ně vpřípadě dovolených či nemocí. A mimo to předáváme například informace o přepravách imobilních cestujících tak, aby naše posádky přesně věděly, kdy akde bude nastupovat člověk na vozíku. Souhrnně řečeno – jde opečlivou kancelářskou práci upočítače, kde záleží hodně na detailech, podobně jako při fotbalové hře.“

JAROSLAV JIRÁSEK

Na železnici přišel po absolvování železniční průmyslovky v České Třebové vroce 1979 do funkce průvodčího vlaků osobní dopravy ve stanici Praha hlavní nádraží. Po vojenské základní službě začal vroce 1982 jezdit jako průvodčí nákladních vlaků, později jako vlakvedoucí na osobních vlacích na lokální dráze Sedlčany – Olbramovice. Od roku 2009 pracuje na komandu vlakových čet v Regionálním centru vlakového doprovodu na pražském hlavním nádraží, kde plánuje turnusové služby vlakovým četám. Vroce 1993 se stal fotbalovým rozhodčím ve Středočeském kraji. Ze zdravotních důvodů toho musel zanechat, ale od roku 2005 je delegátem Fotbalové asociace ČR. Ve volném čase stále hraje fotbal, i když jen při přátelských utkáních. V rodných Sedlčanech jako neoficiální rozhodčí píská kamarádům i zápasy.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

Jaroslav Rudiš: Pandemie mě paradoxně uklidnilaJaroslav Rudiš: Pandemie mě paradoxně uklidnila

29.6.2020 - Je známý nejen v České republice, ale hlavně v německy mluvících zemích, kde se jeho romány hojně čtou i vydávají. Spisovatel Jaroslav Rudiš, který je pověstný náklonností k vlakům – proslavila ho železničářská komiksová… »

Z vlaků do oblak a zase zpětZ vlaků do oblak a zase zpět

1.6.2020 - I když Aneta Ochránková ze Zákaznického personálu Brno doprovází vlaky teprve pár měsíců, už nyní je přesvědčená, že se v této práci našla. Kromě toho, že ji baví, zažívá díky ní každý den něco nového, zkrátka… »

Školí strojvůdce a tančí v rytmu rokenroluŠkolí strojvůdce a tančí v rytmu rokenrolu

24.3.2020 - Je velkým milovníkem hudby a také jedním ze zakladatelů dnes již proslulého jihlavského rokenrolového tanečního klubu Elvis Jihlava. Navzdory tomu má Vilibald Prokop zcela civilní zaměstnání. V rámci Oblastního centra provozu… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika