Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Devátý Chodovar Expres vyrazil na oslavy pěnivého moku

Devátý Chodovar Expres vyrazil na oslavy pěnivého moku

4.9.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

„Občane, kde máte zaparkovanou lokomotivu?“ „Na nádraží.“ „A co pijete?“ „Pivo.“ „Tak to je v pořádku, pokračujte…“ Tento úsměvný dialog jste mohli slyšet na jedné z početných akcí, které k létu každoročně patří – slavnostech piva. Tahle konkrétní však voní kolejemi více než kterákoli jiná. Na slavnosti pivovaru Chodovar v Chodové Plané na západě Čech vyrazily zvláštní vlaky Českých drah už po deváté. Chodovar Expresy i letos dokázaly, že si svůj podtitul – vlak plný piva a zábavy – po právu zaslouží.

Devátý Chodovar Expres vyrazil na oslavy pěnivého moku

Četnická pátračka ze stanice Haberspirk legitimovala ředitele Krajského centra osobní dopravy Vladimíra Omelku. Ten svou příslušnost k „modré armádě“ tradičně deklaroval „přednostenským kastrůlkem“ a musel přiznat, že pije pivo. I to byla jedna z atrakcí Pivních slavností v Chodové Plané. Kromě bohatého hudebního programu, drsného humoru v podání Rudy z Ostravy – jako jednoho z moderátorů akce – nebo oblíbené soutěže o krále/královnu Chodovaru v pití piva na čas (ženy půllitr, muži rovnou tuplák) si na své přišli i příznivci železniční nostalgie. Do „Chodovky“ opět vyrazil vzorně udržovaný malý Hektor T 435.0145. 

Milovníci piva v Pendolinu

Jeho trasa jakožto Karlovarského Chodovar Expresu vedla z Karlových Varů, odkud vyrazil přesně v deset dopoledne přes Bečov nad Teplou do Mariánských Lázní a po dvacetiminutovém pobytu vyrazil do centra oslav. V Chodové Plané zastavil deset minut po poledni. Tam se stodvacetihlavý dav spojil se žíznivými milovníky národního nápoje, které dopravil další zvláštní spoj – Plzeňský Chodovar Expres. Úplně dehydrovaný ale nebyl nikdo, protože v obou soupravách tekl Chodovar proudem už cestou do cílové destinace. V Karlovarském padly za oběť žíznivcům dokonce tři sudy.

Ten, kdo nechtěl za každou cenu začít vzdávat hold místním sládkům už cestou na slavnosti, měl možnost využít jiné drážní kuriozity – dojet do Chodové Plané (kde za normálních okolností zastavují jen osobáky) Pendolinem. A ne jedním. České dráhy v Chodové Plané mimořádně zastavily hned tři spoje SuperCity – dva od Plzně (SC 516 a SC 512) a jeden z Františkových Lázní (SC 511). Početná skupinka zasvěcených (a že bylo ajznboňáků na slavnostech jako vždy požehnaně) se téměř sázela, jestli se sedmivozové „pendo“ vejde ke zdejšímu nástupišti. Bylo to sice ťip ťop, ale vyšlo to – strojvedoucí byli opravdoví profesionálové a jejich propočty na správné zastavení stoprocentně vyšly. Kromě Pendolin v Chodové Plané mimořádně zastavily i čtyři rychlíky, takže variant, jak se na slavnosti a zpět dopravit vlakem, bylo několik. 

Pivní mejdan probíhal za hitovek Queenů a AC/DC

V samotném areálu pivovaru to jako vždy doslova vřelo. Nejen proto, že zmiňovaná četnická pátračka bedlivě dohlížela na to, aby se nikdo „neflákal a řádně konzumoval“ (nám, kdo jsme po všem tom pivu měli chuť na skvěle vypadající koláč, bylo s poťukáním pendrekem na čelo doporučeno příště vyrazit radši do Domažlic), ale také díky skvělé volbě hudebního doprovodu. Heligonkáře na scéně vystřídala maďarská skupina Hollóének Hungarica, která návštěvníky zavedla do dob spanilých dam a neohrožených rytířů, po setmění pak pivovar patřil revivlům. Slovenská QueenMania přivezla skoro pravého Freddyho Mercuryho, Spejbls Helprs zase výtečně zaskočili za rockovou legendu – AC/DC. Zahanbit se nenechal ani Ruda z Ostravy, který zapěl remake současných hitů, čímž přihlížející obecenstvo přiměl procvičit bránice.

V takhle skvělé náladě se ostatně ne­sla celá akce a znát to bylo i u „ajznboňáckého“ stolu. Stranou šlo špičkování mezi kolegy od SŽDC a ČD, s nadsázkou se kastovalo jen podle toho, kdo pije kvasnicovou desítku a kdo normální dvanáctku. A když se Chodovar Expresy rozjížděly večer zpět do Plzně a Varů, na resumé stačila jen jedna věta: Bylo to fajn, tak zase za rok.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

Vlakvedoucí David Schindler: Práce na dráze a v pivovaru? Ideální kombinace!Vlakvedoucí David Schindler: Práce na dráze a v pivovaru? Ideální kombinace!

31.10.2022 - Pokud se dá nezaujatý člověk do řeči se zaměstnancem dráhy či pivovarníkem, mnohdy se dozví, že jejich práce byla zároveň jejich vášní odmala – v případě železnice, či od dospívání – v případě vaření piva. David… »

Manželé Našincovi: Buďte romantiky, pořiďte si nádraží!Manželé Našincovi: Buďte romantiky, pořiďte si nádraží!

4.10.2022 - V českých zemích máme řadu krásných lokálních drah, trať na Moldavu v Krušných horách mezi nimi přesto vyniká. I když její význam s časem opadl a o znovupropojení s německou částí se léta pouze hovoří, jako celek stále… »

Po tratích jezdí už přes půlstoletíPo tratích jezdí už přes půlstoletí

2.9.2022 - Práci měňte jednou za pět let, radí v současné době personalisté. Když však Jiří Štulc před více než padesáti lety nastupoval k tehdejším ČSD, podobné doporučení zjevně nedostal. Skvělým strojům na kolejích totiž zůstal… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika