Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Bernina Express už jezdí i z Landquartu

Bernina Express už jezdí i z Landquartu

16.7.2019 – autor: JOSEF HOLEK

Bernina Express Rhétských drah nově zajíždí přes Davos a Klosters i do Landquartu. První vlak, který doplnil obvyklý spoj do města Tirano, vyjel na začátku května. Trasa z Landquartu až do Itálie je o celých 45 kilometrů delší. Cestovatelé se zde mohou potěšit kulturním a přírodním prostředím a vychutnat si Alpy v jejich nejpůsobivější podobě.

Bernina Express už jezdí i z Landquartu

Panoramatický vlak Bernina Express švýcarských Rhétských drah nově zajíždí přes stanice Davos Platz a Klosters Platz do Landquartu. Dopravce doplňující linku spustil 11. května. Klasická trasa z Churu do italského Tirana zůstala zachována, obě trasy se sjíždějí ve Filisuru. 

Trasa Bernina Expressu se rozšířila o pětačtyřicet kilometrů a nově vede přes Prättigau s půvabnými osadami Walser. Poté expres stoupá po průsmyku Wolfgang směrem na Landwassertal. Po příjezdu do stanice Davos Platz je k soupravě připojen otevřený osobní vůz. Na cestě mezi Davosem a Filisurem navíc vlaky přejíždí přes nejvyšší viadukt RhB Wiesen. Rameno z Filisuru do Landquartu se však může pochlubit další zajímavostí – soupravy s panoramatickými vozy 1. a 2. druhé třídy tu jedou po nejstarší části dráhy, která byla v úseku Landquart – Klosters vybudována už v roce 1889. Následující části železnice byly vybudovány až později.

Regionální pokrm na palubě

Návštěvníci se mohou po cestě potěšit kulturním a přírodním prostředím a vychutnat si Alpy v jejich nejpůsobivější podobě. Trasa z Thusisu přes Valposchiavo do Tirana je navíc zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Jedinečná železnice překonává divoká údolí a alpské svahy pomocí 55 tunelů a 196 mostů, lehce zvládá stoupání 70 promile. Nejvyšší bod RhB se tyčí ve výšce 2 253 metrů nad mořem a najdete jej ve stanici Ospizio Bernina. V létě je navíc možné využít i autobus Bernina Express Bus z Tirana okolo Comského jezera do Lugana.

Do Švýcarska každý den zajíždí i přímý lůžkový vůz Českých drah. Expres vyráží z pražského hlavního nádraží v 18:02, do Sargansu, odkud jsou zavedeny přípoje do Davosu a Churu, přijíždí druhý den ráno v 7:23. Jízdenky je možné zakoupit na e-shopu ČD anebo na mezinárodní pokladně.

Místní speciality na palubě vlaku

Při téměř pětihodinové cestě po RhB se mohou cestující občerstvit místní specialitou. „Díky spolupráci s Ristorante Alp Grüm v průsmyku Bernina si můžete ve vlaku vychutnat domácí Pizzoccheri,“ informují RhB. Pizzoccheri jsou ploché těstoviny vařené s listovou zeleninou a brambory, zalité máslem s šalvějí a česnekem, sypané parmezánem. Více o vlaku najdete na www.rhb.ch

Vlakem za čokoládou a sýrem

Kanton Fribourg se může pyšnit hradem Gruyères a nedalekým městečkem Broc. V podhradí najdete výrobnu vyhlášeného stejnojmenného sýru, v Brocu sídlí čokoládovna Cailler-Nestlé. A právě do obou destinací vyráží z Montreux speciální Čokoládový vlak. Cestujícím nabídne místa pouze v první třídě v secesním voze typu Pullman z roku 1915 nebo moderním panoramatickém osobním voze. V Gruyères na návštěvníky čeká prohlídka sýrárny a místního hradu. Poté se pokračuje do Brocu za odhalením tajemství výroby mléčné čokolády. Čokoládový vlak jezdí od května do poloviny října. Jízdenka pro dospělého na celou cestu činí 99 CHF, pro držitele jízdenky Swiss Travel Pass je poté cena CHF 59.

S Českými drahami se slevou

Na Rhétskou dráhu mohou zákazníci Českých drah vyrazit se slevou 30 %. Snížení ceny jízdného v novém spoji BerninaExpress 960/961 lze uplatnit výhradně na www.berninaexpress.ch po zadání slevového kódu „BerninaCD19“. Podmínkou je, že výchozím bodem jsou stanice Landquart, Klosters nebo Davos, cílovou stanicí pak Bernina Diavolezza, Alp Grün, Poschiavo, Le Prese a Tirano. Sleva platí jak pro zpáteční jízdenky, tak pro jednosměrné jízdenky ve směru „tam“. Jízdenky je dobré si zajistit s předstihem. Včasná jízdenka Evropa z Prahy do Landquartu, která zahrnuje rezervaci lůžka (v kupé pro tři osoby), stojí od 80 eur (od 2 096 Kč).

 


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 5

Další články této rubriky

Švýcarské železnice řeší, jak dál s ETCS Švýcarské železnice řeší, jak dál s ETCS

6.1.2020 - Švýcarský Spolkový drážní úřad (BAV) letos všem provozovatelům dopravní cesty a dopravcům předložil obsáhlý výklad k jednotnému vlakovému zabezpečovači ETCS. Švýcarsko je v zavádění ETCS v Evropě na špici. Díky jeho… »

ZSSK začala využívat další jednotku řady 861ZSSK začala využívat další jednotku řady 861

26.9.2019 - Železniční společnost Slovensko (ZSSK) uvedla počínaje desátým červnem letošního roku v Banskobystrickém kraji do provozu první tříčlánkovou motorovou jednotku řady 861, kterou následoval vzápětí ještě druhý vlak stejného… »

Rešice láká turisty do muzea lokomotivRešice láká turisty do muzea lokomotiv

24.9.2019 - Na východě Rumunska v oblasti Banátu leží jedno z nejstarších center průmyslu na zpracování kovů v Evropě. Založení železáren v Rešici, městě asi s osmdesáti tisíci obyvatel, je datováno do roku 1771. Firma dodnes existuje a v… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika